Pic leri haberlestirme

Arkadaslar pic imin bacak sayısı yetmediği icin 2 adet pic kullanıyorum.
piclerin ADC Bacaklarını kullandıgım icin port ları cogullayamıyorum.
2 pici haberlestirmek istiyorum.
2 Pici birbiriyle nasıl haberlestirebilirim.
pic lerden biri rs232 ıle bılgısayara baglı.:eek::eek:

arkadasim ilk once hangi pici kullandiginizi yazmamissiniz .fakat bir pic portunu 74 hc573 entegresi ile 74hc 138 entegresini kullanarak 8*8=64 porta kadar cogullayabiliceginiz gibi baska port cogullayici entegreleri inceleyip ilgili donanim baglantilari yaparakta cogullanabilmektedir.iki pici rs 232 vede rs 485 donusturuculeri kullanarak yapabilirsiniz

Veya pic'in birer pinini ayrırsın ve Haberleşme için kullanırsın. Programınıda kendin yazarsın.
Yazdığın program iki kolu olur. 1. kol "Alma" 2. kol "Gönderme" şeklinde. Bu yazdığın program(Alma&Gönderme) her iki pic de de olur. iki pic inde pin i normalde input olur. Gönderme yapacağın pic' in pin 'i gönderme sırasında output yapar gönderme işlemi yaparsın bu arada diğer pic'in pin 'i zaten input gelenleri alır. Gönderme işlemi bitince tekrar output olan pin'i input yapar beklersin. Tek pinle hem gönderme hem alma yaparbilirsin..

Not arada bi tane direnç kullan. Çünkü her iki pin o an output olursa ii olmas.

Saygılar.....

Veya pic'in birer pinini ayrırsın ve Haberleşme için kullanırsın. Programınıda kendin yazarsın.
Yazdığın program iki kolu olur. 1. kol "Alma" 2. kol "Gönderme" şeklinde. Bu yazdığın program(Alma&Gönderme) her iki pic de de olur. iki pic inde pin i normalde input olur. Gönderme yapacağın pic' in pin 'i gönderme sırasında output yapar gönderme işlemi yaparsın bu arada diğer pic'in pin 'i zaten input gelenleri alır. Gönderme işlemi bitince tekrar output olan pin'i input yapar beklersin. Tek pinle hem gönderme hem alma yaparbilirsin..

Not arada bi tane direnç kullan. Çünkü her iki pin o an output olursa ii olmas.

Saygılar.....

bu kisa mesafe icin gecerli olan bir cozum hemde rizikosu yuksek bir islem bundan dolayi haberlesme entegresi kullanmak en guzel cozum bence

bu kisa mesafe icin gecerli olan bir cozum hemde rizikosu yuksek bir islem bundan dolayi haberlesme entegresi kullanmak en guzel cozum bence

Arkadaş mesafesini söylemediği için otamatikman kısa mesafe diye yorum yaptım:rolleyes:
Fakat şunu söyleyebilirim ki 1,5m gibi bir mesafede çalışıyor. Bilginize... Daha fazla mesafede denemedim ama risk olur orası kesin...

Saygılar.

Arkadaş mesafesini söylemediği için otamatikman kısa mesafe diye yorum yaptım:rolleyes:
Fakat şunu söyleyebilirim ki 1,5m gibi bir mesafede çalışıyor. Bilginize... Daha fazla mesafede denemedim ama risk olur orası kesin...

Saygılar.
degerli arkadasim bu baglantida en onemli risk bence direncler yaratiyor vede sizinde belirtiginiz gibi iki portunda ayni anda aktif olmasi eger haberlesme entegresi kullanilsa daha guvenli vede elektriksel parazitlere karsi dayanikli sistem olmazmi acaba ..........

Haberleştirmek istediğiniz pic leri 485 ile haberleştirirseniz herhangi bir probleminiz olmaz. Piclerin çalışacak oldukları yerde çok yüksek miktarda manyetik bir ortam var ise o zaman ekranı çok daha iyi bir kablo ile 9600 baud da bile 1km kadar çalışabiliyorlar.

Değerli arkadaşım dediğine katılıyorum ve yanlış olduğunu söylemedim zaten.Fakat maliyet olarakta bakarsan(seri üretim için geçerli) olaya ben kullanmamayı tercih ederim.Mühendislikte bunu gerektirir. Elektriksel parazitleride software olarak filtre yaparak çözmeyi yeğlerim. Software olarak çözemezsem donanımsal olarak çözerim sizin dediğiniz yöntemlerle. Nasıl olsa kodlara para vermiyorum çok şükür.

Saygılar...

Bu dediklerimde neden ısrar(mesafe yakınsa) ediyorum! Çünkü bu uygulamayı denedim ve çalıştırdım. Bir tarafta 16F877 diğer tarafta EMC447 ile tek pin ile haberleştirdim. Hemde çift yönlü (Alma ve Gönderme)olarak. Hiç bir sorunda yaşamadım. Aradaki kablo uzunluğuda 1-1,5m arasındaydı.

Saygılar.

Picler 18F877 ve mesafe kısa
Her iki pic te aynı kart uzerinde

Forum istatistikleri

Konular
128,247
Kullanıcılar
450,056
Son üye
atas.27

Yeni konular

Geri