Yanmayacak pic istiyorum

cosef_07

Üye
Mrb arkadaslar ccs ile isis te kurduğum devreleri cok güzel çalıştıriyorum ancak iş pratiğe geldimi 2 pic imi yaktım (16f877a) ilk başta icsp ile yukluyorum mplab ile beslemelri icsp de olduğu icin çalışıyor ancak iş adaptorle beslemeye geldiğinde sıkıntılar çıkıyor beslenmeyi 9v 1A adaptor ile 7805 ile reguleliyerek besliyorum ancak sonuc belli 2 pic 20 tl .
Siz değerli ustalarina soruyorum bu pic i nasil bir adaptorle hangi şekilde beslemeliyim pice me kadar akım gonderwbiliriz .lcd kullanırken pic i besledigim besleme ile mi beslemeliyim diyod direnç kullanmalimiyim .

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Beslemesinde sıkıntı yok ,Devrene bakman gerek sanırım.Pinlerden fazla akım 20mA üstü çeki olabilirsin.LCD beslemesi 5v ve 7805 le besleyebilirsin

20ma geçmemek için nasil bir koruma devresi yapabilirim

Cikislarina ne bagliyorsun pic in?

Nexus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Lcd transistir mosfet süreceğim nesneler arasinda

Yanmaması lazım aslinda kolay kolay da yanmiyorlar ama besleme ucuna direnç koyuyorsun Değilmi direk 5 volt mu veriyorsun yoksa

Direk veriyorum

Direk verme 10 k bi direnç kullanarak denemeni tavsiye ederim internette pic besleme ucu baglantisi yaz cikar sanirim regülatör 5 volt üzeri gönderdiği zamanlar oluyor dalgalanma yani o arada yanabilir... Pic 4.5 volt ile de calisir sorun olmaz birde direnç verip dene

Tmm kardesim dediğini yaptım oldu sanirim bi sorun çıkmadı bir sorum daha olucak simdi lcd sürmek istiyorum ccs ile yazip Hex i pickit 2 nin arayuzu ile yukluyorum 4 but veri göndererek çalıştırmak istiyorum ancak bunu yapıp gonderdigimde ekran sadece sarı renkte hiçbir sey yok bunun sebebi contrast ucunu direkt beslemeye veriyorum bu olabilirim yazilimdan eminim isiste çalışıyor ancak pratikte göremiyorum

Tmm kardesim dediğini yaptım oldu sanirim bi sorun çıkmadı bir sorum daha olucak simdi lcd sürmek istiyorum ccs ile yazip Hex i pickit 2 nin arayuzu ile yukluyorum 4 but veri göndererek çalıştırmak istiyorum ancak bunu yapıp gonderdigimde ekran sadece sarı renkte hiçbir sey yok bunun sebebi contrast ucunu direkt beslemeye veriyorum bu olabilirim yazilimdan eminim isiste çalışıyor ancak pratikte göremiyorum

LCD ile hiç çalışma firsati bulamadım :) bu yüzden cevap vermeyeceğim cevabini bulursan bu konu altına paylaş... Ekrani da yakmis olabilirsin bu arada aklıma tek gelen bu direnç bağlayarak besleme vermeni ve internette iyice arastirmani tavsiye ederim besleme devrelerini...

Forum istatistikleri

Konular
128,269
Kullanıcılar
450,093
Son üye
plmkenan

Yeni konular

Geri