pic kaynak makinasının çıkardıgı harmoniklere karşı bozulmuş olabilirmi

nanit

Üye
arkadaşlar pic ile kendime bi kaynak aparatı tasarladım step motorun üstüne bir küçük pens baglayarak parça döndürme aparatı yaptım bir hafta çok güzel çalıştı ama bir süre sonra pici kontrol ettiğim buton çalışmamaya başladı açtım içini düz kontak yaptım hiç bir şekilde çalışmıyordu bununun sebebi ne olabilir devredeki tüm elemanlar saglam button değiştirdim yine çalışmadı butonların kontrollerini yaptım saglamdı step motor sürücüleri güç kaynakları herşey sağlam ama çalışmadı yinede pici değiştirince sorun çözüldü sizce pic kaynak makinasının çıkardıgı harmoniklere karşı bozulmuş olabilirmi bunu nasıl engelleyebilirim şimdiden saygılar

pic gerilimi yükselmiş olabilir. Pic portu yanmış olabilir. şemayı görebilirsek daha fazla yardımcı olabiliriz.

upload_2017-4-1_23-17-27.png

j2 step sürücüsüne giden kısmı jp7 ile kontrol ediyorum potanslada hızını kontrol ediyorum kullandıgım pic16f1827 devrede bir sıkıntı yok gibi ben kaynaktan şüphe ediyorum

7805 in vi ucundaki kondansötör 1uf olarak görünüyor. Öyleyse onu en az 470 uf yap. Bu besleme sadece pici besliyorsa pic akımı ençok 10ma falan olacaktır. Bu durumda besleme gürültüsünü azaltmak için trafonun + ucuyla 7805 inputu arasına şok bobini veya 100 ohm gibi bir direnç koyabilirsen faydalı olacaktır.

7805 in vi ucundaki kondansötör 1uf olarak görünüyor. Öyleyse onu en az 470 uf yap. Bu besleme sadece pici besliyorsa pic akımı ençok 10ma falan olacaktır. Bu durumda besleme gürültüsünü azaltmak için trafonun + ucuyla 7805 inputu arasına şok bobini veya 100 ohm gibi bir direnç koyabilirsen faydalı olacaktır.
orası 220 uf olacak sadece pcb tasarlarken model çıksın diye koymuştum smps güç kaynagıyla besliyorum zaten 5.5 volta ayarlayıp reglatörden veriyorum voltajı pice.Pic portu yanmış olabilir yazmışsınız bunu önlemek için nasıl birşey yapmam gerekir

7805 ldo regülatörmü . smps kaç volt . Pic portu porta yüksek voltaj verirsen veya kısa devre edersen yanar.

Smps voltajını en az 7.5 volta ayarlamalısın. 7805 en az 2 volt fazla grişe ihtiyaç duyar. 5+2=7

Smps voltajını en az 7.5 volta ayarlamalısın. 7805 en az 2 volt fazla grişe ihtiyaç duyar. 5+2=7
4.5 volt gibi bir voltajda çalıştırıyorum sıkıntı olurmu bir kaç devremi böyle çalıştırıyorum bir sıkıntıyla karşılaşmadım
7805 ldo regülatörmü . smps kaç volt . Pic portu porta yüksek voltaj verirsen veya kısa devre edersen yanar.
kaynaktan oluşan elektromanyetik dalgalarla voltaj yükselmeleri olabilir bunun için brendajlı kablo ve metal kablo koruyucusu ,ferit halka gibi birçok şey kullanıyorum yüksek voltajı başka nasıl engelleyebilirim

ayrıca bir faraday kafesi oluşturmak için tüm aksam metal bir kutunun içinde farklı metal kutular arasındaki kablo bağlantısı metal kablo koruyucuları ile tamamlanmıştır

4.5 voltta çalıştırıyorsan 7805 i niye kullanıyorsun. 7805 girişi 7 volt çıkışı 5 volt değilse yararından çok zararı olur. 7805 i smps ile besliyorsan başka bir şey eklemene gerek yok. Yeterki voltajlar yerinde olsun. Smps 7 voltan yüksek 7805 çıkışı 5volt olacak. 7805 in pdf sine bak.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri