PIC için kondansatör ve direnç seçimi nasıl olmalı

enver328

Üye
Herhangi bir PIC i çalıştırmak için hangi portlara ne kadar ve hangi değerde direnç ve kondansatör eklememiz gerektiğini nasıl hesaplayabiliriz ? Genelde Vdd ile vss arasında 100nf lik kondansatör konuluyor fakat bazı devrelerde MCLR ucunda direnç bulunmuyor ya da gerilim regülatörlerine bazen 10k kondansatör konuluyor. Bunları neye göre belirlendiğini bi türlü anlayamadım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

(örneğin ledlerde direnç seçimi için basit bir formül var ve bu formüle göre direnç belirleniyor. PIC için de böyle bir durum varmı ya da kataloğunda bu bilgiler veriliyor mu ?)

PIC'lerin her pininden yaklaşık 20mA'lik bir akım alabilrisin ve ya giriş oalrak kullanacaksan 20mA'lik akım girebilirsin tabi bu işin teorik kısmı. Teoride bazı tablolar yardımıyla direnç, kondansatör vb. seçebilirsin. Ben 3-5 yıl önce çok uğraşmıştım PIC'lerele ve kullandığım değerler şunlardı.. Osilatör devresinde 2 adet 22pF'lık kondansatör (yanılmıyorsam PIC16F84'te 16 ve17 nolu pinler).. Giriş olarak kuracağın pull-up ve ya pull-down bağlantıları için 4k7 kullanılır genelde.. MCLR reset ucuna ise 10k tercih edilir fazla akım çekmesin diye. Eğer çıkışta yük olarak LED sürülecekse 330 ohm direnç tercih edilmesine rağmen ben LED'i direk bağlardım ne de olsa maksimum 20mA bir akım verecek zatan LED'ler de 10-15mA akımla çalışmaktadır ve üzerlerinde 2-2,5V gerilim düşümü yeterlidir. Son olarak bu tür digital elektronik uygulamalarında genellikle 5V'luk gerilim ile çalışılır yani PIC'lerde tüm giriş ve çıkışlarda 5V gerilime ulaşabilirsin.. Bu değerleri dikkate alarak devre kurabilrsin umarım yardımcı olabilmişimdir iyi eğlenceler :)

Benim de bilgilerim genelde ezbere. Örneğin osilatörün eğer kristalse 22pF'lık 2 tane kondansatör kullanmalısın.

Eğer bir pinin çıkışsa ve bir led bağlamak istiyorsan 330ohm güzel bir değerdir. Fazla akım çeksin diyorsan 270ohm,100ohm takabilirsin. 100'den pek aşağı inildiğini görmedim. Direnç değeri küçüldükçe picten çekilen akım büyür. Direnç takmazsan da zarar verebilirsin ledine. Bu nedenle bu 3 değerden biri genelde seçilir.

Pinin girişse mesela bir buton koymak istiyorsun. Normalde pinim 0 butona basınca 1 olsun diyorsan pull down direnci dediğimiz, butona basılmamışken toprağa bağlı kalmasını sağlamak ve aynı zamanda da çok akım çekmemesini sağlamak için koyduğumuz dirençler vardır. Pin ile gnd(Vss yani toprak) arasına 4.7kohm veya 5kohm koyabilirsin. Daha büyük değerler de işine yarar. Maksat fazla akım çekmemesi. Eğer normalde pinim 1 butona basınca 0 olsun istiyorsan da pull up dirençlerini kullanıyoruz. Yine direnç değeri ve mantığı aynı bu sefer bağlantımızı Vcc ile pin arasına yapıyoruz.

MCLR pinine hiç bir şey bağlamamak sağlıklı değildir. Sadece MCLR olarak kullanacaksan(ne demek istediğimi birazdan anlayacaksın) 10kohmluk bir direnç konur. Fazlası da azı da pek gerekli değildir. Eğer pic açıldığında bir led yaksın diyorsan, 10kohmluk direnç akımı çok düşüreceği için 1kohm gibi bir şey takıp led ile pine bağlantı yapman gerekir. Aksi takdirde ledin yanmaz akım çekemediği için. Direnci düşürmek akımı arttırır yani ledin daha parlak yanmasını sağlar. Fazlası gereksizdir. Yani çok küçük değer iyi değildir. Eğer reset butonu koymak istiyorsan da yine Vcc ile pin arasına bir direnç koyarsın. Pin ile direnç arasına da buton koymalısın.

Picin VDD ile Vss pinleri arasına 100nF'lık elektrolitik bir kapasitans koymak da hattın daha temiz olmasını sağlayacaktır. Eğer 7805 kullanıyorsan da onun datasheetinde yazan kapasitans değerlerini bacaklarına eklemeli, sonra yine picin VDD ile Vss pinleri arasına 100nF'lık kapasitansı koymalısın.

Genelde bağlantılar bu şekilde. Mantık hep akımı çok çeksin burada ihtiyacım var, ya da ne gerek var ortalama bir değer yeter veya akım çok olmasa da olur gerilim önemli kararlarından geliyor. Ona göre direnç değerlerini kullanıyoruz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. İhtiyacın olursa yine sorabilirsin. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

(örneğin ledlerde direnç seçimi için basit bir formül var ve bu formüle göre direnç belirleniyor. PIC için de böyle bir durum varmı ya da kataloğunda bu bilgiler veriliyor mu ?)

Kullanacağın formül :
bazı devrelerde MCLR ucunda direnç bulunmuyor

Mclr ucuna direnç bağlanmasının sebebi, icsp (devre üzerinde seri programlama) sırasında programlayıcıdan mclr pinine gelen 13 V'un devrenin kalanına zarar vermesini engellemektir. Icsp kullanmayacaksanız bağlamasanız da olur, bir zararı olmaz.

pic datasheet'lerinde sık kullanılan belirli kristal değerleriyle hangi aralıkta kapasite kullanlıması gerektiği tablo ile gösterilmiştir.

Benim de bilgilerim genelde ezbere. Örneğin osilatörün eğer kristalse 22pF'lık 2 tane kondansatör kullanmalısın.

Eğer bir pinin çıkışsa ve bir led bağlamak istiyorsan 330ohm güzel bir değerdir. Fazla akım çeksin diyorsan 270ohm,100ohm takabilirsin. 100'den pek aşağı inildiğini görmedim. Direnç değeri küçüldükçe picten çekilen akım büyür. Direnç takmazsan da zarar verebilirsin ledine. Bu nedenle bu 3 değerden biri genelde seçilir.

Pinin girişse mesela bir buton koymak istiyorsun. Normalde pinim 0 butona basınca 1 olsun diyorsan pull down direnci dediğimiz, butona basılmamışken toprağa bağlı kalmasını sağlamak ve aynı zamanda da çok akım çekmemesini sağlamak için koyduğumuz dirençler vardır. Pin ile GND(Vss yani toprak) arasına 4.7kohm veya 5kohm koyabilirsin. Daha büyük değerler de işine yarar. Maksat fazla akım çekmemesi. Eğer normalde pinim 1 butona basınca 0 olsun istiyorsan da pull up dirençlerini kullanıyoruz. Yine direnç değeri ve mantığı aynı bu sefer bağlantımızı Vcc ile pin arasına yapıyoruz.

MCLR pinine hiç bir şey bağlamamak sağlıklı değildir. Sadece MCLR olarak kullanacaksan(ne demek istediğimi birazdan anlayacaksın) 10kohmluk bir direnç konur. Fazlası da azı da pek gerekli değildir. Eğer pic açıldığında bir led yaksın diyorsan, 10kohmluk direnç akımı çok düşüreceği için 1kohm gibi bir şey takıp led ile pine bağlantı yapman gerekir. Aksi takdirde ledin yanmaz akım çekemediği için. Direnci düşürmek akımı arttırır yani ledin daha parlak yanmasını sağlar. Fazlası gereksizdir. Yani çok küçük değer iyi değildir. Eğer reset butonu koymak istiyorsan da yine Vcc ile pin arasına bir direnç koyarsın. Pin ile direnç arasına da buton koymalısın.

Picin VDD ile Vss pinleri arasına 100nF'lık elektrolitik bir kapasitans koymak da hattın daha temiz olmasını sağlayacaktır. Eğer 7805 kullanıyorsan da onun datasheetinde yazan kapasitans değerlerini bacaklarına eklemeli, sonra yine picin VDD ile Vss pinleri arasına 100nF'lık kapasitansı koymalısın.

Genelde bağlantılar bu şekilde. Mantık hep akımı çok çeksin burada ihtiyacım var, ya da ne gerek var ortalama bir değer yeter veya akım çok olmasa da olur gerilim önemli kararlarından geliyor. Ona göre direnç değerlerini kullanıyoruz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. İhtiyacın olursa yine sorabilirsin. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Evet, bu bilgiler birçok konuda yardımcı oldu saol bilgilendirdiğin için :). Birde bazı projeleri incelerken 2 farklı gerilim devresi buldum. Burda dikkatimi çeken şey, aynı gerilim regülatörü kullanılmasına rağmen, farklı sayı ve değerde kondansatörler kullanılmış :

28wceog.jpg

Şimdi bu iki devrede de görüldüğü gibi ikisinde de LM7805 kullanılmasına rağmen ikisinde de kullanılan kondansatör sayıları ve değerleri farklı. Burada iki devre de aynı işi görür mü yoksa her devrede kullanılacak elemanlara bağlı olarak (led, motor, transistör vs..) bu gerilim devresini değiştirmemiz mi gerekiyor ?

Birde kullanılan kondansatörün kutuplu ya da kutupsuz olması çok büyük bi fark oluştururmu ? Eğer sorun olmazsa tümünü kutupsuz kullanmayı düşünüyorum da

Evet, bu bilgiler birçok konuda yardımcı oldu saol bilgilendirdiğin için :). Birde bazı projeleri incelerken 2 farklı gerilim devresi buldum. Burda dikkatimi çeken şey, aynı gerilim regülatörü kullanılmasına rağmen, farklı sayı ve değerde kondansatörler kullanılmış :

28wceog.jpg

Şimdi bu iki devrede de görüldüğü gibi ikisinde de LM7805 kullanılmasına rağmen ikisinde de kullanılan kondansatör sayıları ve değerleri farklı. Burada iki devre de aynı işi görür mü yoksa her devrede kullanılacak elemanlara bağlı olarak (led, motor, transistör vs..) bu gerilim devresini değiştirmemiz mi gerekiyor ?

Birde kullanılan kondansatörün kutuplu ya da kutupsuz olması çok büyük bi fark oluştururmu ? Eğer sorun olmazsa tümünü kutupsuz kullanmayı düşünüyorum da

7805 kullandıktan sonra girişin 8 ile 12V arasında herhangi bir değer olabilir. Kapasitansın değerleri girişe göre değişmez. Farklı sayıda kullanmak da seni korkutmamalı sonuçta paralel veya seri bağlanıyor sen eşdeğerine bakmalısın. Eşdeğeri girişe bağlamış varsay düşünürken.

Verdiğin örneklere bakalım. İlkinde 100uF 200nF'a paralel bağlanmış. Bu durumda toplamamız gerek eşdeğer kapasitansı bulmak için. Sonuç 100.2uF çıkacaktır. Yani girişteki kapasitans 100.2uF. Alttaki resimde ise 330nF takılmış. Hangisi doğrudur diye düşünürsen eğer datasheetteki değerine hangisi yakınsa doğru olan odur. Datasheette yazan değerlerdeki kapasitanslar eğer elinde yok ise yakın değerleri bulmanda fayda var.

Genelde elektrolitik kapasitanslar kullanılır. En azından benim gördüğüm kadarıyla. Elektrolitik de hani şu silindire benzeyen yapıdaki kutuplu kapasitanslar. Fakat ben daha geçen yaptığım devrede datasheetteki değerler elimde tam yoktu ve yakın değerler kullandım. Buna ek de kapasitanslarımın biri elektrolitik değil seramikti. Bu şekilde bağladım ve sorunsuz çalışıyordu. Hattım da temizdi.

Buraya bağlayacağın kapasitanslar aşırı hayati değil. Amacın hattını temiz yapmak. Ben hiç kapasitans koymadan da kullandım. Herhangi bir problem yaşamadım. Sadece hattım temiz değildi. Bunlar sadece birer tavsiye :)

Toparlamak gerekirse, her iki devre de aynı işi görür ve seramik de kullanabilirsin. İçinin rahat etmesi için devreyi kurduktan sonra imkanın varsa osiloskoptan hattın temizliğine bakabilirsin.

Kullanacağın formül :
Mclr ucuna direnç bağlanmasının sebebi, icsp (devre üzerinde seri programlama) sırasında programlayıcıdan mclr pinine gelen 13 V'un devrenin kalanına zarar vermesini engellemektir. Icsp kullanmayacaksanız bağlamasanız da olur, bir zararı olmaz.

pic datasheet'lerinde sık kullanılan belirli kristal değerleriyle hangi aralıkta kapasite kullanlıması gerektiği tablo ile gösterilmiştir.

Formüldeki Vol nedir?

Ledin iletime geçme voltajı olmalı

O formül led için direnç hesabı olmalı. Zaten led için gereken voltaj verilince dirence ihtiyaç kalmıyor. Eğer fazla volt verilecek olursa da gelen ekstra voltu direnç karşılayacak şekilde ayarlanıyor. V=IR formülü yetiyor benim için.

Kullanacağın formül :

bir yanlışı düzeltelim MCLR ucuna kesinlikle + ya 10 ile 20 k arasında bir direnc bağlanmalıdır hatta ICSP ile programlama yapılacalsa birde 1n4148 gibi bir diyod bağlanırsa iyi olur MCLR ucu pic in reset ucudur + ya çekilmez ise sorun yaratabilir tecrube ile sabittir

Forum istatistikleri

Konular
128,321
Kullanıcılar
450,159
Son üye
delta2366

Yeni konular

Geri