PCB yapımındaki sorun

abraham

Üye
Arkadaşlar bir ödevimi yapmak için PCB çizdim. Tuzruhu ve asetonu karıştırdım. bu arada acemi değilim yıllar önce kaç tane yaptığımı ben bile bilmiyorum. Sorun şu ki; 2. defa denememe rağmen pcb erimedi. tuz ruhu ve asetonu değiştirdim başka marka kullandım ama sonuç sıfır. Yine erimedi. kafayı yemek üzereyim. Acaba tuz ruhu diye bize başka maddemi kakalıyorlar. çünkü eski tuz ruhu ları gibi kokmuyor fazla. Önceden yanına yaklaşamazdım şimdi eğilip kokluyoruz yinede tuz ruhu gibi değil. üzerinde hidroclorik asit < %20 yazıyor. Öncekinde 15 di. Böyle sorun yaşayan arkadaşlar varmı acaba. Selamlar.

abraham kardeş ,
ben tuzruhu ile bir miktar hidrojen peroksit( teblet veya sıvı olarak kaförlerde veya eczanelerde bulunabilir) aşındırıcı olarak kullanıyorum. tavsiye ederim.....

peki kullandığın tuz ruhunda asit oranı % kaç yazıyor. Benim ilk denediğimde %15 di sonraki %20

aseton olmaz, perhidrol kullanmalısın (ht2lgl'nin bahsettiği hidrojen peroksit'in sıvı hali)
her eczanede vardır. Demir3 klorür'le de olur ama uzun sürer.

Not: 1 ölçü perhidrol, 3 ölçü tuzruhu !

pehidrolün adı ne diye geçiyor eczanede. yani direk pehidrol olarakmı satılıyor.

eczacıya perhidrol de o verir küçükte var büyükde sen kullanma durumuna göre alırsın tabi fiyat fark eder
ne yapıcan diye sorar elektronik devre basıcam dersin burda soruyolar :)

resimdeki beyaz şişe

KESİNLİKLE KAPALI ALANDA YAPMA ! ben belirteyimde :)

Ekli dosyalar

• perhidrol.jpg
    perhidrol.jpg
    37.3 KB · Görüntüleme: 18
Teşekkürler Dostum.

KESİNLİKLE KAPALI ALANDA YAPMA ! ben belirteyimde :)[/QUOTE] :)

Forum istatistikleri

Konular
128,562
Kullanıcılar
450,562
Son üye
harverr5

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri