PC Power Supply

mrtorque

Üye
:eek:Selam arkadaşlar sistemden çıkardığım bir güç kaynağı var elimde kapağını söküp kısıtlı bilgimle test etmeye başladım ilk önce sigortayı test ettim sağlam idi. sonra güç kablosunu takıp giriş gerilimini ölçtüm değerler olması gibiydi. sonra +12v kanalına 12v/5w bir lamba bağladım fakat yanmadı. tüm çıkışları (DC) ölçtüm değerler 0v sorun hangi elemanlardadır

tesekkürler

bilgisayar güç kaynakları(psu)lar,akü sarj cihazı veya regüleli adaptörler kadar basit olmayıp,son derece karmaşık yapıdadır ve arıza durumunda arızalı parçanın tespiti son derece zordur(Sigorta atması dışında:))En kolayı atan sigortanın ayni amper değeriyle değişimidir.Çalışma prensipleri ac(Şebeke)-dc(şebeke)-dc fltrasyonu-ac(yüksek)-ac(düşük)-dc(düşük)-d.c.filtrasyonu ve regülasyonu şeklindedir.Önce 220 volt; köprü diyotta doğru akıma çevrilir.Kondansatörle filtre edilip tekrar invertör devresiyle yüksek frekans ve yüksek voltajlı a.c. akıma çevrilir,başka bir trafoyla düşük voltaj ve yüksek frekanslı,yüksek a.c. akıma(amperajlı akıma) çevrilir.Sonra bu akım doğru akıma yine köprü diyotlarla çevrilir,sonra tekrar filtre ve regüle edilip pc'ye verilir.Ancak anakarta uygun voltajda ise anakart tarafından kabul edlip çalışır.Anakartın da voltaj regülatörlerinde tekrar son rötuşu tamamlanır.Yani karmaşıklığı bir flaştan bile daha zor,neredeyse tv devrelerinin bir kısmı gibidir.Bu nedenle sizin müdahele sahanız sırayla; sigorta-köprü diyot-iki adet seri bağlı filtre kondansatörün sağlamlık kontrolü-invertör öncesindeki değişik değerlerde güç sınırlayıcı dirençler(3 veya 4 adet)lerin,(Ölçebilirseniz de invertör güç transistörlerinin) avometre yardımıyla sağlamlık kontrolü ve bozulanların ayni değerde olanlarıyla değişimidir.Örneğin invertör (dönüştürücü) güç transistörleri,gerilim ve frekans değiştiren trafoların kendi iç yapısından kaynaklanan arızaların bazen avometre ile bile tespit edilebilmesi çok zor olabilir.Zaten yedek parça olarak da bulmak (Ben araştırınca olumsuz yanıt almıştım)epey zor olabilir.Bu türden,son bahsettiğim arıza durumunda yenisini almak, deneme yanılmayla bir sürü parça satın alarak değiştirmekten ve üzülüp kaygılanmaktan, belki de daha ucuz ve zahmetsiz olacaktır.Yani sonuç olarak, psu'lar neredeyse tv'nin kısmi bir ünitesi kadar karmaşık prensiple çalışıp çeşitli voltajlarda d.c. akımı pc için üretirler.
Bir diğer dikkat edilecek nokta da,cihaz prize takılı iken devre kartının yarı kısmına kadar olan bölgede ölçme-kontrol yapmanın 220 volt aktif olan a.c. şebeke geriliminin bulunması nedeniyle riskli olmasıdır.Yanlış bir müdahelede çarpılma ve evin sigortasını attırmanız olasıdır.Ben bunları yaşamış ve tecrübe eden birisi olarak size söylüyorum.Cihazın tüm kontrol ve denetimlerini,cihaz prize bağlı değilken yaparsanız daha emniyetli(Hem kendiniz,hem de diğer sağlam kalan parçalar açısından) ve risksiz olacaktır.
Bir de güç kaynakları(psu)lar ancak start(Başlatma-switçleme) kablosuyla(Yanılmıyorsam yeşil veya gri)nin, psu'nun metalik bir yerine=şase(siyah kablo)nun temas etmesi veya anakarta bağlıyken yine anakartın start kısmına basılmasıyla çalışır ve elektrik vermeye başlar.Onun haricinde hazırda sizi bekler.Sizin 12 voltluk lambanız belki psu aktif olamadığı için de yanmamış olabilir.Ayrıca çalışma esnasında riskinden dolayı dış kapak mutlaka kapanmalıdır.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Belki katkısı olur düşüncesiyle bir psu tamir macerasını sizinle paylaşmak istiyorum.

2006 yılının haziran ayında nasıl olup da farkına varamadığımı bende bilmiyorum ama bir şekilde pc içindeki güç kaynağının içindeki devre kartındaki bir bölüme, elektriği ileten bir sıvı camsil sprey(Atomize) halinde yanlışlıkla dolmuş.Pc'nin açılmasıyla patlaması bir oldu tabi.Tamire meraklı ve işini kendi yapmayı seven biri olarak,kendi hatamı kendim bulup gidermeyi,yani tamiri seçtim.Önce psu'nun büyüteçle yaptığım ön kontrolünde sadece sigortasının attığını sanıp sevindim.Değiştirmeme rağmen cihaz çalışmadı.Arızanın başka parçalarda olduğu belli oldu.Büyüteçle dikkatle incelediğimde dirençlerden ikisinde renk değişimi(kararma) ile birlikte hafif bir koku kalıntısı vardı.Avometreyi derenç kısmına getirip ölştüğümde dirençlerin renk değişimi geçirenler de dahil dördünde de bir omaj değeri mevcuttu.Bunun üzerine dirençleri bırakıp sırasıyla giriş filtre kapasitörleri,inventör güç transistörleri ve devre kartında şüphelendiğim diğer küçük transistör ve diyotları ölçmeye başladım.Ancak arızalı bir parça bulamadığımdan yine en başa döndüm.Kapasitörler sigota ve köprü diyot üzerinden doluyor,fakat bundan sonra bir şeyler yolunda gitmiyor,psu start butonuyla çalışıp pc'yi açmıyordu.Aklıma hemen biraz mantıklı düşününce güç sınırlama dirençleri(benim 200 waatlık psu'da 4 adet vardı.)geldi ve direnç değerlerini tekrar,ama bu defa yalnızca üzerindeki renk kodlarını dikkate alarak ölçtüm.3 tane dışındaki bir dirençte tatmin olmamıştım,çünkü kısa devre sırasında yanıp okunamaz durumdaydı.Tamir işini garantiye almak için doğru ölçtüğüm 3 dirençle birlikte bu yanmış,ancak hala bir omaj değeri gösteren 4 direncin de yenisini alıp yerine lehimledim.Haydi bismillah deyip,yerine monteli pc'de güç düğmesine dokundum.Pc açıldı ve çalışmaya başladı.Ne kadar sevindiğimi siz düşünün,zira kendi hatamla kazara bozulan psu'mu tamir edebilmiştim.Bir mekanikçi, pc, ups'ler ve güç elektroniği ile hobi olarak uğraşan biri için bu bir başarıydı.Yoksa çalışmasa, 25 tl.verip yenisini alacaktım.Benim için hem maddi kazanç,hem de büyük moral kaynağı oldu.

Sonuç olarak özetlemek gerekirse; direnç ölçümleri şayet direnç renk kodları silinmiş ve devre şemanız yoksa, sizi çok yanıltıcı da olabiliyor,bu tecrübemi tamir sırasında göz önüne alın diye anlattım.

Ancak tüm psu arızaları ne yazıkki benim anlatığım örnekteki gibi sadece 220 volt a.c. kısmındaki kısa devrelerle bozulmuyor.Fazla çalışan emektar psu'ların invertör kısmındaki güç dönüştürme trafolarının fiziki olarak görünmeyen,ölçü aletiyle sağlam görünmesine rağmen boşta çalışırken pc'de yüke maruz kaldığında,tam olarak yüklenince bir müddet sonra maalesef devreden çıkabiliyor.Böyle bir trafo arızalı bir psu'um da ayrıca var,ancak yerine takılıp çalıştıracak sağlam yedek parçasını henüz bulamadım.Tıpatıp benzeyen başka bir psu'dakini da,fiziki olarak ayni ,fakat değerlerinin ayni olup olmadığından emin olamadığım için değiştirip denemeye kalkmadım(Bozulmuş olanının değerleri okunmuyor ne yazık ki),ilk pc'min parçası olduğu için hatıra olarak saklamaktayım.

Son düzenleme:
bence paylaşım iyi olmuş.. yararlı :)

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,941
Son üye
niwan

Yeni konular

Geri