PC OTOMASYON PROGRAMI

osman20

Üye
Merhaba ,iyi çalışmalar herkese,

Ben bir otelde çalışıyorum bilgisayar ekranından bazı noktaların bilgilerini görmek istiyorum (örneğin:sıcaksu sıcaklğı,su basınçını,diş ve iç hava sıcaklığı,acma kapama v.b.)böylebir pc yazılımını nerden bulabilirim .
Teşekkürler...

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhabalar:
Bu şekilde bir sistemi yapabilmeniz için ;

a) Eğer pic vs mikroişlemciler kullanacaksanız.Özel yazılım yapmanız (visual basic veya delphi ile) ve gerekli elektronik devreleri dizayn etmeniz gerekir.

b)özel ev otomasyonu sistemleri kullanabilir.Bu şekilde biraz pahalıda olsa kolay sistemler kurabilirsiniz.

c)Plc ve Scada ile sistem kurmak isterseniz.Scada yazılımı ve çevreden almak istediğiniz bilgileri size sunabilecek plc sistemine ihtiyacınız var.
Scada ve plc ile sistem kurmak isterseniz daha geniş bilgi ve yardım sunabilirim.

Saygılar.

Bu noktaların bilgisini görmek için:

PC yazılımını Sauter (Kendi firmam oldugu için önce yazdım bilginiz olsun), Siemens, Honeywell vb markalardan bulabilirsiniz.

Sıcaklık, basınç vs sensörlerini yine aynı firmalardan,

PLC/DDC saha kontrolörlerini de yine aynı firmalardan temin edebilirsiniz.

Bu noktaların bilgisini görmek için:

PC yazılımını Sauter (Kendi firmam oldugu için önce yazdım bilginiz olsun), Siemens, Honeywell vb markalardan bulabilirsiniz.

Sıcaklık, basınç vs sensörlerini yine aynı firmalardan,

PLC/DDC saha kontrolörlerini de yine aynı firmalardan temin edebilirsiniz.

Bilgileriniz için teşekkürler, çalışdığm yerde daha öne sauter ey 2400 sitemi vardı ama sistem eski olduğu için birde bazı kartları arazalandı malitey yüksek olduğu için yönetim yaptırmadı.
Ben şunu yapabilrmiyim pc nin ser veya parelel portlarını kullanarak komut olamassa (0-1) sahadaki (scaklık ,kapalı,voltaj vb.) görmek istiyorum bukonuda yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

Merhabalar:

a) Eğer pic vs mikroişlemciler kullanacaksanız.Özel yazılım yapmanız (visual basic veya delphi ile) ve gerekli elektronik devreleri dizayn etmeniz gerekir.

b)özel ev otomasyonu sistemleri kullanabilir.Bu şekilde biraz pahalıda olsa kolay sistemler kurabilirsiniz.

c)Plc ve scada ile sistem kurmak isterseniz.Scada yazılımı ve çevreden almak istediğiniz bilgileri size sunabilecek plc sistemine ihtiyacınız var.
Scada ve plc ile sistem kurmak isterseniz daha geniş bilgi ve yardım sunabilirim.

Saygılar.

İyi çalışmalar,
Scada yazılımı ve uygulaması hakında detaylı bilgi verebilirmisiniz

Teşekkürler.

2400 sisteme ait cihazlar 10 yıl önce üretimden kalktığı için yeni cihazların yaklaşık 3-4 katı fiyatlarda. aynı giriş çıkış sayısına sahip eskiyi söküp yenisini (3600)takabileceğiniz cihazlar daha uygun maliyetli ve daha hızlı olur. tabiki yazılımın değişmesi lazım yeni yazılımda hem eski hemde yeni cihazlarla haberleşebiliyorsunuz. Bu durumda yaptığımız uygulama genelde bu. arızalı olanları yeni sisteme çevirip yazılımı değiştiriyoruz (yazılım parasını bile karşılayabiliyor), ileride eski bir cihaz arızalandığında 3-4 kat ucuz maliyetle daha fonksiyonel ve hızlı olan yenisi ile değiştiriliyor. arızalı kartların modelleri nedir? RSE, RSK.
Scada yazılımı ve uygulaması hakında detaylı bilgi verebilirmisiniz
Scada uygulaması denilen sizin şu anda kullandığınız Provi programıdır. plc de RSE,RSK tarzı cihazlar.

ayrıca seri ve paralel portları kullanarak data okumak veya komut göndermek için yine plc kartlarına ihtiyacınız var. direkt olarak mümkün değil.

Son düzenleme:
Yaklaşık olarak 20 üzerinde RSE var .
Bunları çalışır hale getirmek için nasıl bir çalışma yapmalıyım.Veyane maliyet olabilir .

Teşekkürler.

öncelikle gelip yerinde tespit yapılması gerekir. arızalı veya haberleşmeyen plclerin tespiti, programları silinmişmi kontrol edilmesi.silindiyse yeni program yazılması gerekir. otelin adı nedir (özel mesajda atabilirsiniz). yedekleri olabilir bakmam lazım ama bugün değil.pazartesi şirkette olacağım. o gün telefonla irtibatada geçebiliriz. otomasyon sistemi çalışır hale geldiğinde yapılacak tasarrufla kendisini herzaman amorti eder. aynı şekilde antalyada bir otelde, çoğu sezon farklı kişiler tarafından kiralandığı için otomasyon sistemi(2400) bir kenara atılmış, çalışır duruma getirdik %30 tasarruf yaptıklarını söylediler.

Merhabalar:

c)Plc ve scada ile sistem kurmak isterseniz.Scada yazılımı ve çevreden almak istediğiniz bilgileri size sunabilecek plc sistemine ihtiyacınız var.

Saygılar.

visual basic yada delphi gibi programla dilleri ile bu işi düşük maliyetlerle yapabilirsin yada yaptırabilirsin..Hatta yangın sistemini devreye alır merkezi klima sistemini durdurabiir veya çaıştırabilirsin yapacakların senin hayallerin ile sınırlı..

Merhaba sayın İlhona1978,
Bu bahsettiğiniz proğramlar uygulaması hakkında açıklayıcı bilgiler verebilirmisin?

Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,465
Kullanıcılar
450,405
Son üye
kesik038

Yeni konular

Geri