Pano İçin Fazların Dağıtılması

Villaya böyle yakışır.Sn.tknsy'nin önerileri-
de ilave edilmeli.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Villaya böyle yakışır.Sn.tknsy'nin önerileri-
de ilave edilmeli.
Biz artık ev alabilmenin hayalinden bile vazgeçmişken kacak akımın parası hesaplarına sığmayan villa sahibinde nasıl bir uygulama da bulunacağı kendi insafına kalmış. Parasının zekatını verenleri tenzih ediyorum .

Arkadaşlar merhaba. Ekte gördüğünüz, basit bir villa dağıtım panosu. Ben bu panoda her bir fazı ayrıca korumak istiyorum. villalarda kaçak akımlar çok fazla oluyor. dolayısıyla bütün sistemin enerjisinin kesilmesini istemiyorum. sizce nasıl bir yol izleyeyim. her faz için ayrıca monofaze kakr mi koyayım. bir sürü klima sistemi var. onlar için ayrıca kakr koyayım mı. bir de buzdolabının enerjisini tmşden mi vereyim? villalarda extra ne gibi özellikler koymam lazım panoya? (ekte panonun projesi yer almaktadır. revize edilecektir.)

Aleyküm selam

Konumuza gelirsek .
Bu villada asansör durumu ?
Bahçe aydınlatması vb gibi yerler ( kaçak akım koruma rölesi sorunları olabilir )

Bu kadar siğorta olan yerde ürünlerin fişler prizlerin üzerinde takılı olursa ürünlerin cüzzi kaçakları toplanıp bir adet ( tek ) takılacak 30mA tutmaz ( tutarda zor )
Masraflı tesisat . Ne kadar çok 30mA kaçak akım koruma rölesi olursa o kadar iyi olur .

Çeşitli versiyonlarla tesisat düzenlemesi olabilir .

Tesisatta .ek .
Parafudrlar + Faz koruma rölesi ( akım , gerilim vs gibi ) + kontaktör + Ark hatası koruma cihazları + Wifi vs gibi internet uyğulamaları ürünleri .
Keseyi açtıktan sonra bu pano yeri yetmiyecek gibi geliyor .
İsterseniz nötr kesmeli siğortalar ve her siğortaya bir kaçak akım koruma rölesi .

Bu panoyu fotosunu gördükten sonra orta yolu gidelim .
Tüm ürünler değerlerinde takılması ve extra özelliklerle .

Bu tesisata ( 16 adet x 3 = 48 - 50 adet siğortaya diyelim ) 25A Trifaze siğorta az gibi . ( foto )
2 Adet 16A ürün çalışsa 32A eder .

siğorta pano.png

Trifaze daha iyi olur ( kaçak akım koruma rölesi ) tesisat düzenlenmesi yapılması .

Diğer monofaze .

Bu zor bulunması pahalı ( yer kazanmak ) deymez bence .

https://www.se.com/tr/tr/product-range/61011-acti9-idpn-vigi-rcbo-/12612479379-rcbo-devre-koruması-için/?selected-node-id=12612479579#openFilters

Diğer Normali

https://www.se.com/tr/tr/product-range/7559-acti9-iid/?parent-subcategory-id=1620&filter=business-4-elektrik-dağıtım

Tesisat düzeninden yararlanma

Son düzenleme:
Aleyküm selam
Bu yer kasaba evlerinin yanındamı ?

Konumuza gelirsek .
Bu villada asansör durumu ?
Bahçe aydınlatması vb gibi yerler ( kaçak akım koruma rölesi sorunları olabilir )

Bu kadar siğorta olan yerde ürünlerin fişler prizlerin üzerinde takılı olursa ürünlerin cüzzi kaçakları toplanıp bir adet ( tek ) takılacak 30mA tutmaz ( tutarda zor )
Masraflı tesisat . Ne kadar çok 30mA kaçak akım koruma rölesi olursa o kadar iyi olur .

Çeşitli versiyonlarla tesisat düzenlemesi olabilir .

Tesisatta .ek .
Parafudrlar + Faz koruma rölesi ( akım , gerilim vs gibi ) + kontaktör + Ark hatası koruma cihazları + Wifi vs gibi internet uyğulamaları ürünleri .
Keseyi açtıktan sonra bu pano yeri yetmiyecek gibi geliyor .
İsterseniz nötr kesmeli siğortalar ve her siğortaya bir kaçak akım koruma rölesi .

Bu panoyu fotosunu gördükten sonra orta yolu gidelim .
Tüm ürünler değerlerinde takılması ve extra özelliklerle .

Bu tesisata ( 16 adet x 3 = 48 - 50 adet siğortaya diyelim ) 25A Trifaze siğorta az gibi . ( foto )
2 Adet 16A ürün çalışsa 32A eder .

Ekli dosyayı görüntüle 99308

Trifaze daha iyi olur ( kaçak akım koruma rölesi ) tesisat düzenlenmesi yapılması .

Diğer monofaze .

Bu zor bulunması pahalı ( yer kazanmak ) deymez bence .

https://www.se.com/tr/tr/product-range/61011-acti9-idpn-vigi-rcbo-/12612479379-rcbo-devre-koruması-için/?selected-node-id=12612479579#openFilters

Diğer Normali

https://www.se.com/tr/tr/product-range/7559-acti9-iid/?parent-subcategory-id=1620&filter=business-4-elektrik-dağıtım

Tesisat düzeninden yararlanma

1- Asansör var ancak asansörün kendi dağıtım panosu var. 25amperlik kaçak akım koruma cihazı takılı içinde.
2- İşaret ettiğiniz 3x25A sigorta vrf beslemeleri için. Pano 3x63 TMŞ ile besleniyor.
3- En alttaki ABB Marka kakr asansör panosunu beslemektedir.
4- Sistem tamamen trifaze.

benim korkum bu kadar çok sigorta için için kaçakları nasıl dengeleyeceğim.

Ayıca şunu yapmak istiyorum, sizinde fikirleriniz benim için değerli:
Her fazın girişine 2x40 40mA KAKR koymayı düşünüyorum. Ayrıca VRF Klima iç üniteleri için (Yaklaşık 7 adet 1x10 sigortanın başına) 2x40mA KARK koymak istiyorum. Sizce Doğru mu gidiyorum? Eksiğim ya da fazlam var mı acaba?

Kaçak + Sigorta neden sempati bulmadı ? Her derde deva ! halbuki.

Ekli dosyalar

• A9D07610.pdf
    109.5 KB · Görüntüleme: 2
  • A9D07616.pdf
    109.5 KB · Görüntüleme: 1
  • A9D07625.pdf
    109.5 KB · Görüntüleme: 1

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979