OG hücre seçimi

arkadaşlar bir og hücre işi aldim...alanımın dışında olduğu için sizden yardim bekliyorum..proje özetle şöyle..127 kw lık kurulu gücü olan tesisin(karakol binası) 160 kva lik trafosu olacak.tedaşın şartnamesine uygun olacak.hücre binanın içinde olacağı için muhtemelen metal muhafaza olacak..1)projede "giriş hücresi" "ölçü hücresi" "trafo koruma hücresi " şeklinde gösterilen yerlerde hangi malzemeler kullanılır/kullanılmalıdır?malzeme listesi tam olarak nedir? 2)ayırıcı ve kesici arasındaki fark nedir?bu projede hangisi olmalıdır? 3)vakumlumu sf6 gazlımı hangisi neden tercih edilmeli? 4)hangi markalar tercih edilmeli? 5)bunlarin fiyat ları yada bu işi yapan firmalar....bu konularda bilgilendirirseniz çok sevinirim ...herkese katkılarından dolayı teşekkür edrim.....

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşlar bir og hücre işi aldim...alanımın dışında olduğu için sizden yardim bekliyorum..proje özetle şöyle..127 kw lık kurulu gücü olan tesisin(karakol binası) 160 kva lik trafosu olacak.tedaşın şartnamesine uygun olacak.hücre binanın içinde olacağı için muhtemelen metal muhafaza olacak..1)projede "giriş hücresi" "ölçü hücresi" "trafo koruma hücresi " şeklinde gösterilen yerlerde hangi malzemeler kullanılır/kullanılmalıdır?malzeme listesi tam olarak nedir? 2)ayırıcı ve kesici arasındaki fark nedir?bu projede hangisi olmalıdır? 3)vakumlumu sf6 gazlımı hangisi neden tercih edilmeli? 4)hangi markalar tercih edilmeli? 5)bunlarin fiyat ları yada bu işi yapan firmalar....bu konularda bilgilendirirseniz çok sevinirim ...herkese katkılarından dolayı teşekkür edrim.....

1. Satın alacağın firmaya bu hücreleri söylersen onlar sana zaten verirler. Giriş hücresi, enerjinin kesiciye girip kumanda edildiği hücredir. Ölçü hücrsi ise içinde kesici vs bulunmaz. Giriş değerlerinin ölçüldüğü hücredir. 2. Ayrıcı yük altında kesme yapmaz. Önce akımı kesmek gerekir. Kesici ise akım altında dahi kesme yapar. 3. Vakumlu ile SF6'lının fiyatları birbirine yaklaşık. Ancak benim tercihim her zaman vakumludan yanadır. Bunun için şartnameye bakman lazım. 4. Marka tercihi zor bir karardır. Ben ABB ile çok çalıştım tavsiye ederim. Ama burada pek çok kriter söz konusu. Bütçe, şartname vs gibi. 5. Burada firma adı vermeyi doğru bulmuyorum özel mesaj atarsan sana güvenebileceğin birkaç firma ismi ve iletişim bilgilerini atabilirim. (Not: Hiçbiriyle benim bir ilgim yoktur. Sadece yardım amaçlı)

Üstad burada finansman çok önemli yani ne kadarlık bir bütçe ayırabileceğiniz büyük etken,

Yerli ürünler var örneğin ( Elimsan,Elko Vs..) para az sa bundan

vakumlu , para çoksa bundan

SF6 Gazlı , para azsa bundan

Yabancılar var (Merlin Gerin, schneider vs..) para çok sa bundan

ayrıca bu kadar temel şeylere vakıf olmadan işi almanızda tuhaf geldi bana ( ayırıcı kesici farkı gibi)

Giriş Hücres i: Yük Ayırıcılıda olabilir Kesicilide olabilir ( Genelde yük Ayırıcılı) işletme Gerilimine Göre ve diğer istenilen aksesuarlara göre sçeim yapılır

Ring Çıkış Hücresi : Yük Ayırıclıda olabilir,Kesicilide olabilir (Genelde Kesicili) işletme Gerilimine göre,akım trafo değerlerine göre vs.. seçim yapılır

Radyal Çıkış Hücres: Yük Ayırıcılıda olabilir,Kesicilide olabilir,Sigortalıda (genelde Sigortalı yada kesicili) olabilir yine işletme gerilimide göre akım trafo değerlerine göre yük değerine göre vs.. seçim yapılır.

Trafo Çıkış (Trafo Koruma) Hücresi: Sigortalı yada kesicili olarak seçilir 630 KVA Trafoya kadar Kesicinin Gereksiz olduğuna inanılır ve sigortalı kullanılır ama para çoksa işletme açısından rahat olsun istiyorsanız Kesicili Seçebilirsiniz yine trafo gücüne göre akım trafosu vs.. değerleri belirlenerek seçim yapılır.

Ölçü hücresi: Manevra hücresi değildir Giriş- Herhangi bir amaçla kullanılan çıkışlarda değerleri ölçmek için kullanılır. içine hangi değerleri ölçmeyi arzu ediyorsa ona göre Akım Trafosu,Gerilim Trafosu,Analizörler vs.. yerleştirilir...

arkadaşlar ben daha çok pano kumanada motor alanlarin da çalıştim yukarda "alanımın dışında " olduğunu belirtmiştim katkılarınızdan ötürü çok teşekkür ederim ....anladığım kadarıyla giriş hücresi isteğe (işletmeye)bağlı olarak kesicili veya ayırıcılı olabilir trafo koruma hücresi de sigortalı ve ya kesicili olabilir

Bir Önceki Merkezden Kesici çıkış ile besleniyorsa Merkeziniz ,Giriş Hücrenizin ayırıcı olmasında bir mahsur yoktur.
Trafo Koruma Hücrenizde Sigortalı yada Kesicili olabilir finansman sorunu yoksa Kesici yapın bence ileride Trafonun Gücü Büyültülebilir diye..

Bir Önceki Merkezden Kesici çıkış ile besleniyorsa Merkeziniz ,Giriş Hücrenizin ayırıcı olmasında bir mahsur yoktur.
Trafo Koruma Hücrenizde Sigortalı yada Kesicili olabilir finansman sorunu yoksa Kesici yapın bence ileride Trafonun Gücü Büyültülebilir diye..

Bu selektiviteyi engellemez mi? (kesici yerine ayırıcı kullanılması)

hangisi için selectivity sorunu olacağını düşünüyorsunuz

"Bir Önceki Merkezden Kesici çıkış ile besleniyorsa Merkeziniz ,Giriş Hücrenizin ayırıcı olmasında bir mahsur yoktur."

Buradaki ayırıcı kullanımında. Yani uygulanan bir yöntem olduğunu biliyorum ancak arıza olduğunda problem olmaz mı bir üst kademeye kadar bütün ringin enerjisi kesilmez mi? Konu hakkında iş tecrübem yok kendi kendime öğrenmeye çalışıyorum. Saçma olabilir o yüzden sorum :)

Şimdiden teşekkür ederim. İyi günler.

Arıza olduğunda bir üst ringin enerjisi kesilmeyecektir çünkü bir üst merkezin merkezin sadece ilgili çıkışı açacaktır, ancak çok büyük darbelerde röle sistemi iyi ayarlanmamış ise sistemin nerden açacağını kestirmek güçtür, burada problem oluşabilirliği varsa bile tümüyle Röle ayarlarıyla ilgili bir konu olabilir.

bu iş okadar basit diil arkadaşım ilk önce E.M.B alıncak bu belgede
ilgili idare sana enerjiyi hangi şartlarda verebilcegini yazar sonra sen proje hazırlarsın tastige gider hesap kitabda hatan varsa sana idare düzelttirir projen tastiklendikten sonra E.M.B ve tastikli projene göre o.g kabin siparisini verirsin sonra montaj biter gecici kabul v.s v.s yani ben caktım oldu ile olmuyor bu işler :D:D:D

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,052
Son üye
Fatihkaya00

Yeni konular

Geri