og. ölçümlü kompanzasyon sorunu

Güç trafosunun endüktif kaybı, düşük yük koşulunda sabit kalmıyor, değişken oluyor, sabit kondansatörle sorunu çözmek mümkün olmuyor.
Biz 2009 yılından beri aşağıda linki bulunan ürünümüzle sorunu çözüyoruz.

http://www.alron.com.tr/urunlerimiz-3/truva/

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Maalesef okuyamazsınız.Zaten bir çok işletme sayaç bölümündeki mühürün açılmasına müsade etmez.Bu durumda optik porttan okuyarak yapmanız lazım.Bu da başka bir sorun;okumaya gelen kişi optik porttan sizin okuma cihazını söker ve okur.Yerine takmaz ise geçmiş olsun.
Başka bir çözüm ise süzme sayaç takabilirsiniz.Tedaş akım trafolarının olduğu yeri açtırmadığı için ayrı akım trafosu takmanız gerekir.Maliyet yükselir.Hem sayaç hem de akım trafosu almanız gerekir.

Bu işin çözümü OG'ye takacağınız akım trafoları ile kompanzasyon yapan reaktif güç kontrol röleleridir.
Forumda aratırsanız bu işi yapabilen markaları bulursunuz.

2009-2014 yılları arasında sayacın rs485 portundan bağlanarak TRUVA'yı çalıştırıyorduk. Bu süreçte Dağıtım işrketleri zaman zaman direnç gösteriyordu ancak sonuçta o portu kullanıma açıyorlardı.Aksi görevini kötüye kullanmak oluyordu.
2013 yılından sonra dağıtım şirketleri OG ölçümlü işletmeleri uzaktan okuyarak faturalandırmaya başlayınca TRUVA'yı optik porttan bağlantıyla çalıştırdık.
Dağıtım özelleşince şirketler sayaç okuma için personel çalıştırma maliyetinden kurtulmak için uzaktan okuma sistemlerini kullanmaya başladı. Sayaç veya uzaktan okuma arızalanmadıkça dağıtım şirketleri kimseyi göndermiyor.

Diğer devre elemanları gibi OG akım trafoları da belli bir offset değerinin üzerinde lineer çalışırlar.Düşük yük koşulunda akım trafosunun primerinden geçen akım genellikle lineer çalışma sınırının altında oluyor.
Siz aynı marka aynı model OG akım trafosu kullansanız bile aynı akım bilgisini alamayabiliyorsunuz ve farklı değerde kompanzasyon yapıyorsunuz.
Sizin OG'den kompanzasyon için koyduğunuz akım trafosu gerçekte daha sağlıklı ölçse bile fatura resmi sayaca göre kesiliyorç

Bildiğim kadarıyla ölçüde kullanılan klas 0.5 akım trafolarında %5 yükün altında hassasiyet tanımı yok.
%5...%19 yüklenmede %1,5 hassasiyet, %20...%99 yüklenmede %0,75 hassasiyet, %100...%120 yüklenmede %0,5 hassasiyet tanımı var.
Bu da 250 mA sekonder akımına denk geliyor-ki pratik uygulamalarda hemen hemen bu değerlerle karşılaşıyorum..
Ama bu konuda yetkin değilim, kimseyi yanıltmak istemem, araştırmanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Standartlara göre hata sınıfı tanımı aşağıdaki gibidir; 0,5 class için
Class 0.5 and Class 0.5 S
The higher accuracy grade "Opt C0.6" CTs meets the class 0.5 and 0.5 S (extended range) limits.

• Accuracy: ±0.50% at 20, 100%, and 120% of rated primary current
  • Accuracy: ±0.75% at 5% of rated primary current
  • Accuracy: ±1.50% at 1% of rated primary current
  • Phase angle: ±0.50 degrees (30 minutes) at 20%, 100%, and 120% of rated current
  • Phase angle: ±0.75 degrees (45 minutes) at 5% of rated current
  • Phase angle: ±1.50 degrees (90 minutes) at 1% of rated current

Yani,cl 0,5 1000 / 5 akım trafosu ,50 amperden daha düşük akımı görmüyormu oluyor ?

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri