Oda Termometresi

azat_

Üye
s.a arkadaşlar bir oda termometresi yaptık ama displeyde rakamlar tam çıkmıyor ayrıca 7805 çok ısınıyor sizce sorun ne olababilir ..

devrenin resmi :
JLW3VW.jpg

pcb şeması :
vzyZym.jpg

s.a arkadaşlar bir oda termometresi yaptık ama displeyde rakamlar tam çıkmıyor ayrıca 7805 çok ısınıyor sizce sorun ne olababilir ..

devrenin resmi :
JLW3VW.jpg

pcb şeması :
vzyZym.jpg

Aleyküm selam.Devre kartında lehimden sonra artık kalan bir kalıntı hiç kalmasın,pasta artıklarını (Varsa) iyice temizleyin,7805'e bir soğutucu (Çok büyüğe de gerek yok) bağlayın,LED display bağlantı kablolarını (Tellerini bir dıştan kısa devre veya hiç bağlanmama durumuna göre birleştirilen ve lehimlenen bu kabloları,devre şemasına göre gözle inceleyip teyit ederek yeniden gözden geçirin.Ayrıca transistörler de devre şemasına göre doğru bacaklarla (e-b-c) da bağlanmış mıdır,datasheet'lerindeki bacak şekillerine de tam bakarak,bunları iyice kontrol edin.Yapılan bu işlemlerle bu sorunun mutlaka düzelmesi lazımdır.Kolay gelsin.

binbaşı hocam montaj işlemi bittikten sonra devreyi selülozik tinerle temizliyorum efendime söylim lehim yüzeyinde kısa devre v.s bişey yok göremedim ona rağmen çözemedim bu problemi ne yapsak acaba anlamadım valla :(

Ezbere iş yapılınca böyle sorun da bulunamaz. Giriş voltajı yüksekse 7805 ısınır, 9 volt giriş ver ısınmaz

binbaşı hocam montaj işlemi bittikten sonra devreyi selülozik tinerle temizliyorum efendime söylim lehim yüzeyinde kısa devre v.s bişey yok göremedim ona rağmen çözemedim bu problemi ne yapsak acaba anlamadım valla :(

Entegre bağlantıları ucundaki çentiklerine göre de çok doğru olarak devre içindeki yerine yerleştirilmiş midir? İlk etapta bunu doğru varsayarak hiç de belirtmemiştim,ama bir ihtimal olarak bunu da ayrıca belirtiyorum.Entegrelerden display LED'lere giden kablolardan bir veya birkaçı içinden kırılmış (Tek damarlı kablo ise) olabilir,kırılırsa bir veya birkaç bağlantı yerine hiç gitmeyeceğinden eksik rakamların çıkması bu yüzden olabilir bir ihtimalle.Kabloları en iyisi tek tek avometre ile iç kopukluğa karşı,sesli omaj kontrolüne tabi tutup da kontrol edin bence.7805'e 9-10 volt dc.den daha fazla voltaj vermiyorsunuzdur diye de umuyorum.Yoksa soğutucu da taksanız bu kafi gelmez,fazla da ısınır yine,çünkü bu entegrede kıyılan güç fazlalaşacaktır bu durumda.Kolay gelsin.

Onu pic programı için dedim, bi aşamada artık istediğin segmenti yakarak hatayı bulabilirsin. 7805 üzerinde nerdeyse 2W yakıyorsun şu an ısınması normal

pcb çiziminizde yanlışlıklar var bundan dolayı devreniz fazla akım çekiyor ve 7805 iniz bundan dolayı ısınıyor.

lY4pZB.jpg

yanlışlıkların olduğu kısımları resimde işaretledim.

Display sürüş tarzınız yanlış.

Neden derseniz derece işaretini yazdığınız displayde tüm ledlerin artılarını birleştirip katot ucuna sadece tek bir direnç bağlamışsınız.

Aynı şekilde diğer displayleride aynı mantıkla gittiğiniz için aynı sorun orada da mevcut.Yaptığınız mantık isiste normal çalışsada pratikte böyle olmamaktadır.

Doğrusu her segment'in artı ucuna 330r direnç bağlamak ve ortak ucu transistör ile sürmektir.

örnek olarak aşağıdaki şemadaki gibi display ve sürücü entegre arasına dirençlerin bağlantıları gördüğünüz şekilde yapılmalıdır.Sonrasında 7805 in ısınma sorunu normale dönecektir.

GnGNZV.gif

Isınmanın onunla alakası yok, hatta o bağlantıyla segmentler daha parlak yanacağı için 7805 daha fazla ısınacak. Tek dirençte tüm yük tek dirence bindiği için direnç ısınıyor ve çok segment yandığında sönükleşiyor. Ama standartlara uymak faydalı ben sönükleşen segment istemezdim doğrusu

Arkadaşın yaptığı devreyle 7805in hiç ısınmaması lazım segmentler akımı aralarında paylaşıyor zaten. toplam çekilen güç 30mA geçmiyorki 7805 o akımla ısınmaz segmentler tek tek dirençle sürüleceği zamanda 200mA anca çeker buda 7805i ısıtmaya pek yetmez

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri