Ntc-ptc?

pt100 vardı elimde bağladım 50 derecede sabit kaldı olmadı akşam üzeri eve gidince ptc 1k denicem bakalım.

1k ptc değeri çok düşük kalabilir. 3k 5k ile ilk önce denemenizi öneririm.

Yada en azından elinizde varsa size bir referans olur. Bu PTC tipi sensörü takın. Ekranda gördüğünüz değeri referans alın. Sensörü ısıtın sonuçta ekrandaki sıcaklık yükseliyorsa sensör tipiniz doğru ama sensör değeri yanlıştır.

Sonrasında doğru sensör değeri 3k yada 5k gibi bulmanız gerekecek.

Sistem ptc olması gerekir.
Yazılım ?

yazılımdan kastınız nedir acaba anlamadım. dış ortam sensörü bağladığımda menü değişiyor kalorifer suyu sıcaklığını ayarladığım + - butonları 0-30 a kadar bir değer girmeye izin veriyor.

Malesef ki pes ediyorum. Denemiş olduğum Tüm termistörler işe yaramadı
Denediklerim NTC10K PTC? K PT1000 PT100K denediklerimin tamamıda yaklaşık 26-30dereceleri gösterdi ve çakmakla ısıttığımda 0 derecelere kadar indi işin içinden çıkamadım...

Malesef ki pes ediyorum. Denemiş olduğum Tüm termistörler işe yaramadı
Denediklerim NTC10K PTC? K PT1000 PT100K denediklerimin tamamıda yaklaşık 26-30dereceleri gösterdi ve çakmakla ısıttığımda 0 derecelere kadar indi işin içinden çıkamadım...

O zaman elinizdekilerin hepsi ntc. Malesef. Ptc değil.

Size aslında elinizdeki sensorun tersi lazim.

Ptc dediğimi az önce ohm metre ile ölçtüm ölçü aletini 20k ya getirdim evin içi yaklaşık 25 derecede yaklaşık 1k ohm ölçtüm çakmakla ısıttığımda değer yükselmeye başladı ptc olduğu kesin. Diğer termistörler ise ısıttığımda değerleri düşüyordu yani ntc idi

NASIL YAPILIR.? HOW DO?
İlgili ısıl direncin yerine bir potansiyometre bağlanır. Olası değer 10k
Potansiyometrenin ayarı kombide görülen ve ortam sıcaklığınını doğru gösterecek şekilde pot çevrilir.
Ortam sıcaklığı bire bir doğrulandıktan sonra pot yerinden sökülür ve bağlanan iki ucu ölçülerek direnç değeri tam olarak bulunur ve not edilir.
Örneğin ortam sıcaklığı 20'C ise pot çevrilerek okunan değer de 20'C olacak şekilde ayarlanır.
Daha sonra pot yerine yine takılır ve pot bir yönde bir miktar çevrilir.
Bu durumda hem potun değeri hem de göstergede okunan sıcaklık değeri değişecektir. Dolayısı ile yükselen değeri referans alacak olursak, 30'C okunduğunda pot tekrar sökülerek iki ucundaki direnç yine ölçülür.
Pottaki değişim sıcaklık artışına göre artmışsa kullanılacak eleman PTC dir.
Pottaki değişim sıcaklığın artışına göre azalmışsa eleman NTC dir.
ölçülen değerin SET edilmesi.
Yukarda ilk okumada not edilen ve dış ortam sıcaklığını doğru olarak okuduğumuz direnç değerinde ısıl eleman (NTC veya PTC) temin edilir.
Okunan set direnci küsürlü bir omaja sahipse...Örneğin 7.5K PTC olsun
5k PTC temin edilerek PTC ye seri bir 5k lık trimpot bağlanarak dış ortam sıcaklığının tam okunacağı değer bu trimpot ile ayarlanır ve bırakılır.

Aklıma gelen doğrumu ne dersiniz araya oda termostatı bağlantısı

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri