Isı Sensörleri (PTC, NTC, Termokupl)

bir hocamın dediği gibi ölçüm yapmak bir problem, ölçüm yaptığın sensör başka bir problem

piyasa en çok NTC kullanılmaktadır. yukrıda verilen bilgi megep modüllerinde bulunmaktadır

piyasada en çok ntc kullanılır diye bir genelleme yapmak yanlış olur.

ihtiyaca göre ısı,sıcaklık ölçme teknikleri ve elemanları vardır. endüstride termokupl gibi mazlemeler sıcaklığın çok hassa okuma gerektirmediği fakat yüksek sıcaklıklar okumak gerektiği durumlarda kullanılır.tepkimesi hızlıdır.

çok hassas sıcakık okuma durumlarında mesela etüv gibi cihazlarda ise PT100 dediğimiz malzemeler kullanılır. bunlar çok yavaş tepkime versede 0.001 derece doğrulukta ölçüm yapmanıza olanak verir.

bunun dışında temassız ölçüm yapan cihazlarda vardır. pyrometer gibi. adına halk arasında lazerli ısı ölçer denir ama buradaki lazer pointer sadece ölçüm yapmak istediğiniz noktayı işaretlemek için kullanılır. infrared algılayıcı ve yüzeydeki ısı renk değişimi esası ile ölçüm yapılır.
mesela hastanelerde doktorlar kulaktan sıcaklık ölçümü için pyrometer ı çok sık kullanırlar.

bir bakır tel ilede sıcaklık ölçersiniz bakırın direnci sıcaklık ile muazzam bir şekilde lineer olarak değişim gösterir. fakat miliohmlar söz konusu olduğundan çok iyi amplifie ve çok iyi filtreleme teknikleri kullanmak gerekir.

platin telide pt100 sensörü için kulanılır. platinde lineer dir ve biraz pahalıdır. pt100 ismini bu malzemeden alır.pt100 en güvenilir sıcaklık ölçüm sensörüdür.

sıcaklık ölçme tekniklerinin bazılarında companzasyon yapmak gerekir mesela termokupl devresi yaptığınızda soğuk nokta kompanzasyonu devresi oluşturmanız gerekir.

çok yardımcı oldunuz tşk ederim

yukarıda verilen bilgi megep modüllerinde bulunmaktadır. Bilginize

Merhabalar ben marmara mak müh. öğrncisiyim.Bir plaka üzeriden 16 noktadan sıcaklık ölçmem lazım bana düşen kısım ise wheatstone bridge kurmak ve amplifiera bağlamak.Thermocouple veya pt100 kullanabiliyorum sanırsam.Sıcaklık rangem çok olamıyacak 25lerde olacak.Genel olarak elektrik bilgim az olduğundan forumlarda okudukça kafam karıştı ama aynı zamanda ilgimde arttı.Bana bu konu hakkında yardım edebilirmisiniz?Şimdiden teşekkür ederim

Termokupllar da multimetreyle ölçüm yapılırken düşük sıcaklıklarda (oda koşulları mesela) 1mV un altında değerler görmek mümkündür. Bu değeri gösterebilecek bir mutimetre olması gerekiyor.

İyi günler,
PTC yi ilk defa kullanacağım, EMKO ESM-3710 Sıcaklık Kontrolörü var. Ancak ölüç yapacağım mesafe uzun, PTC nin kablosu 1,5metre. Sıcaklık kontrolörü ile ölçüm yapmam gereken yer arası mesafe 20 metre. 2x1,5 kablo ile uzatsam çok sıkıntı yaşar mıyım? yoksa PT100 deki gibi özel kablosu var mıdır?

piyasada en çok ntc kullanılır diye bir genelleme yapmak yanlış olur.

ihtiyaca göre ısı,sıcaklık ölçme teknikleri ve elemanları vardır. endüstride termokupl gibi mazlemeler sıcaklığın çok hassa okuma gerektirmediği fakat yüksek sıcaklıklar okumak gerektiği durumlarda kullanılır.tepkimesi hızlıdır.

çok hassas sıcakık okuma durumlarında mesela etüv gibi cihazlarda ise PT100 dediğimiz malzemeler kullanılır. bunlar çok yavaş tepkime versede 0.001 derece doğrulukta ölçüm yapmanıza olanak verir.

bunun dışında temassız ölçüm yapan cihazlarda vardır. pyrometer gibi. adına halk arasında lazerli ısı ölçer denir ama buradaki lazer pointer sadece ölçüm yapmak istediğiniz noktayı işaretlemek için kullanılır. infrared algılayıcı ve yüzeydeki ısı renk değişimi esası ile ölçüm yapılır.
mesela hastanelerde doktorlar kulaktan sıcaklık ölçümü için pyrometer ı çok sık kullanırlar.

bir bakır tel ilede sıcaklık ölçersiniz bakırın direnci sıcaklık ile muazzam bir şekilde lineer olarak değişim gösterir. fakat miliohmlar söz konusu olduğundan çok iyi amplifie ve çok iyi filtreleme teknikleri kullanmak gerekir.

platin telide pt100 sensörü için kulanılır. platinde lineer dir ve biraz pahalıdır. pt100 ismini bu malzemeden alır.pt100 en güvenilir sıcaklık ölçüm sensörüdür.

sıcaklık ölçme tekniklerinin bazılarında companzasyon yapmak gerekir mesela termokupl devresi yaptığınızda soğuk nokta kompanzasyonu devresi oluşturmanız gerekir.

Çok güzel ve çok doğru yazmış Sn. Mainloop
çok düşük ısı ve çok yüksek ısılarda (-200 / +850 derece) arasında pt100 ve pt1000 kullanılır bunlar aralarında katagorilerine göre ayrılırlar.
çok yüksek ısılar içinde termokupullar kullanılır (0-1400) derece arasında

merhabalar herkese iyi çalışmalar,

ben buzdolabı sonsör üreticileri firmaları hakkında bilgi alacaktım bildiğiniz firmalar varmıdır acaba

şimdiden teşekkürler

Avometrenin ekranında gerilim değişimi olup olmadığı gözlenir. Gerilim değişimi varsa termokupl sağlamdır.

HT1621

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri