Nominal akım

wesulkrk

Üye
Bu monofaze motorun nominal akımı benim hesaplamama göre 1100/(220*0.93)=5.3 A çıkıyor ama etikette 7.3A çıkıyor bana bunu izah edebilirmisiniz acaba?
1469390989917.jpg

Sent from my D6503 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Etikette yazan güç elektrik şebekesinden çekilen güç değil, motorun milinden alınan mekanik gücün karşılığıdır.
Etiket akımı ile gerilimi çarpınca; 7,3 x 220 =1.606 W olarak tüketilen gücü bulabiliriz.
Yani bu motor 1.6 kW elektrik gücü tüketip 1.1kW'lık mekanik güc elde etmenizi sağlıyor.

Kabaca durum bu şekilde, fazla vaktim yok daha fazla detaya inemedim.

Bu monofaze motorun nominal akımı benim hesaplamama göre 1100/(220*0.93)=5.3 A çıkıyor ama etikette 7.3A çıkıyor bana bunu izah edebilirmisiniz acaba? Ekli dosyayı görüntüle 33524

Motorun etiket değeri tam yükteki değeridir.Motorunuz boşta çalışıyorsa yada çalıştırdığı güç düşük ise doğal olarak akımı da düşük olacaktır.Özetle yüklenme miktarına göre akımı değişkenlik gösterir

Doğru yükte yüksek akım çeker ama bu su pompası bi yükü yok ve etikete niye yazmışlarki yük değerini

nominal akım bütün elektirkli cihazlarda yazar.Nominal akım sağlıklı olarak çalışabileceği en üst akım dır.Yani motorun etiketi 7,3 amper yazıyor sen aşırı yükleyip 10 amper de uzun süre çalıştırırsan motoru yakarsın

Etikette yazan güç elektrik şebekesinden çekilen güç değil, motorun milinden alınan mekanik gücün karşılığıdır.
Etiket akımı ile gerilimi çarpınca; 7,3 x 220 =1.606 W olarak tüketilen gücü bulabiliriz.
Yani bu motor 1.6 kW elektrik gücü tüketip 1.1kW'lık mekanik güc elde etmenizi sağlıyor.

Kabaca durum bu şekilde, fazla vaktim yok daha fazla detaya inemedim.

Hesabınız yanlış 1,606 watt olmaz çünkü reaktif tüketim söz konusudur. 1,606 KVA olur.Burada aktif elektriksel tüketimin bulunması için verimin bulunması gerekir.Elektriksel tüketim mil gücünden büyük görünür güçten küçüktür.

Aktif elektriksel gucu bulmak icin verimi bulmamiza gerek yok.etiket uzerinde butun degerler yaziyor.
P= u.i.cos fi
P= 220.7.3.0.93=1493 watt
Elelktriksel guc 1493 watt.
Verimi bulmak icin mil gucu elektriksel guce bolunur.
1100/1493=0.73.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri