Neodyum mıknatıs ve aluminyum

12AX7

Üye
Merhabalar. Malum bir olay var, lenz prensibi ışığında, bir mıknatısı aluminyum, bakır gibi boruların içerisinde oluşan elektrik alan yardımıyla yerçekime karşı koyarak hareket ediyor.

Bunun tam tersini düşünürsek yani bir mıknatıs borunun içine aluminyum cismi bıraktığımızda aynı elektriksel kubvet oluşur mu ? Oluşursa digerine oranla nasıl bir kuvvet olur.

Mıknatıstan bir boruyu bulmak dahamı kolay?? Yani son yazınızdan bunu anlıyorum.

Piyasadan neodyum mıknatıs alalım dedik uçuk fiyatlar geldi. Bence alüminyum boru bulmak daha kolay.

herhalde yapmak istediğiniz deney şu videodaki deneyin aynısı.

Mıknatıstan bir boruyu bulmak dahamı kolay?? Yani son yazınızdan bunu anlıyorum.

Piyasadan neodyum mıknatıs alalım dedik uçuk fiyatlar geldi. Bence alüminyum boru bulmak daha kolay.

herhalde yapmak istediğiniz deney şu videodaki deneyin aynısı.

Resimdeki gibi bir sistem. Neodyum mıknatısın etrafında hareket eden bir bakır yüzük. Burda neodyum bar çok pahalı oluyor. Onun yerine bakır yada aluminyum bar kullanıp, neodyum yüzük almak çok daha ucuz olacak. Ama çalışırmı onu kestiremedim fizigim yetmedi.

Ekli dosyalar

• 20170328_155840.jpg
    20170328_155840.jpg
    501.8 KB · Görüntüleme: 26
Benim dediğime geliyorsunuz neodyum yüzük yerine çekirdek alın bar yerine silindir kullanacaksınız. Neden tersine iş yapmak istediğinizi anlamadım. Riskli yani çalıştığını bilmediğiniz bir durum bu.

Silindir içerisinde hareket eden mıknatıs eddy akımları oluşturur ve ters bir manyetik alan oluşur bu nedenle içerisine bırakılan mıknatıs aşağı düşerken yavaşlar.

Tersi durumda işlev göreceğini sanmıyorum.

Benim dediğime geliyorsunuz neodyum yüzük yerine çekirdek alın bar yerine silindir kullanacaksınız. Neden tersine iş yapmak istediğinizi anlamadım. Riskli yani çalıştığını bilmediğiniz bir durum bu.

Silindir içerisinde hareket eden mıknatıs eddy akımları oluşturur ve ters bir manyetik alan oluşur bu nedenle içerisine bırakılan mıknatıs aşağı düşerken yavaşlar.

Tersi durumda işlev göreceğini sanmıyorum.

Tüp olayına girmek istememin sebebi, ye çekimine karşı koyma efektini öğrencilerin öğrenciler tarafından dış yüzeyde izlene bilmesi. Bu yüzden tüp yerine bar kullanıp o efekti barın dış yüzeyinde gözlemlenebilir bir hale getirmek.

Şimdi anladım.

Açıkcası o şekilde çalışacağını sanmıyorum. Yine videolarda arayıp bakmak lazım deneyen varmı diye. Ama genelde hep yukarıdaki videodaki gibi.

Mıknatısları halka plastiğe yapıştırıp oluşturun tek yerine 6 8 parça ile

Mıknatısları halka plastiğe yapıştırıp oluşturun tek yerine 6 8 parça ile

Olmazsa öyle bir yolu denicem yine ekonomik oluyor ama...

Mümkünse bahs ettiğim manyetik olmayan iletken rod, neodyum yüzük ilk önceliğimiz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,872
Kullanıcılar
449,465
Son üye
osmansaribudak362

Yeni konular

Geri