Nükleer Santral Kurulsun Mu?

Arkaplan arkadaşım, Şu an dünyada 65 adet nükleer santralin yapılmakta olduğunu görürsünüz:http://www.iaea.org/cgi-bin/db.page.pl/pris.reaucct.htm
Ayrıca gelişmişlik düzeyi ile nükleer santraller arasında da bire bir ilişki vardır:Otomasyon"PRIS - Number of Reactors Operation Worldwide"]PRIS - Number of Reactors Operation Worldwide[/URL]
Bu konunun geçmiş sayfalarında tüm bunlar tartışıldı. Biraz gerilere giderseniz ayrıntılı olarak göreceksiniz.

Slm arkadaşım sağlıklı bir yaşam hayırlı günler .
Öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederim , burada sadece benim fikrim , herkesin fikri aynı olacak diye bir şey yok tabiki . Gelişmişlik düzeyi olarak kabul edilebilir . Fikrinizi bende kabul ediyorum . Belki başkası kabul etmeyebilir .
O zaman niye itiraz ediyorsunuz diyeceksiz ? Burada bakış açımız farklı . “İnsanoğlunun en değerli hazinesi, sağlık” sizinde bakış açınız farklı alternatif yönler varken doğaya zarar vermeden elimizdekileri niye kullanmayalım . Zaman alır diğer vs .gibi daha önce düşülünecek şeyler . Hiç bir şeye geç kalmadık , yeter çalışalım .
Kendimi otomasyona alıştırmışız bir gün elektrik , su kesilse ne yapacağımızı bilmiyoruz . Sadece tv de kim nasıl yemek yaptı , uyutucu diziler vs gibi , çalışmak yok . Sayğılarımla...

Slm arkadaşım , sağlıklı bir yaşam hayırlı günler ,
Sen '' BEN '' diyorsun , ben ise '' BİZLER '' diyorum fark burada . Dünyada tek yaşamıyoruz !!!

'' Balık ağa girdikten sonra aklı başına gelir ''
Anlamı:
Çoklukla düşünüp taşınmadan, olacakları hesaplamadan işe kalkışan insan, bu ihtiyatsızlığı sebebiyle bir felâkete düştükten sonra aklını başına toplar; kendine gelip uyanır. Ama dövünmesi, çırpınması bir fayda vermez; çünkü iş işten geçmiş olur.

Sayğılarımla...

Türkiye doğalgaza tam bağımlı iken doğalgazdan elektrik üreterek zaten aşırı risk altındayız nükleer enrji tehlikeli görünebilir ama büyük ülke olcaksak her büyük ülke gibi bizde nükleer enerji santrali kurmalıyız nükleerin en büyük alternatifi kömür yakan termik santrallerdir oda gereklidir ama çevre etkisi büyüktür hidroelektrik kapasitemizin tamamını kullansak bile yüzde 40 açık oluşuyor ayrıca karadenize yıllardır hidroelektrik santrali kurdurmamak için eylemler yapılır evet bazılarında haklılık payı var ama bu eylemlerin arkasında almanların olduğu doğalgazdan elektrik üreten sistemleride almanların kurduğu gerçektir nükleere hayır demek gerçekleri görmemektir. saygılarımla

bence kurulmasın.ama günümüz şatlarında bir zorunluluk.

Arkadaşlar ben bu konuya pek sıcak bakmıyordum fakat pek soğukta bakmıyordum. Japonyada meydana gelen şu son olay nükleer enerji konusundak düşüncelerimi tamamen değiştirdi. Herşeyden bir ders çıkarmak lazım.
Japonya yerleşke itibariyle bizim gibi HES yapabilecek akarsulara ve arazi şartlarına sahip bir ülke değil. Adamlar bu yüzden nükleer enerjiye yönelmiş. Bizim rüzgarımızda var güneşimizde var HES yapabilecek yeterli akarsuyumuzda var. Önce bunları değerlendirmek lazım diye düşünüyorum.
Nükleer santralin yapılmasına destekı vermeden önce şu soruları sormakta fayda var.

Nükleer santrali kuracak, işletecek, güvenliğini sağlayacak, teknik bilgi ve donanıma sahipmiyiz?

Benim cevabın hayır sizinkine saygı duyarım...

Türkiye doğalgaza tam bağımlı iken doğalgazdan elektrik üreterek zaten aşırı risk altındayız nükleer enrji tehlikeli görünebilir ama büyük ülke olcaksak her büyük ülke gibi bizde nükleer enerji santrali kurmalıyız nükleerin en büyük alternatifi kömür yakan termik santrallerdir oda gereklidir ama çevre etkisi büyüktür hidroelektrik kapasitemizin tamamını kullansak bile yüzde 40 açık oluşuyor ayrıca karadenize yıllardır hidroelektrik santrali kurdurmamak için eylemler yapılır evet bazılarında haklılık payı var ama bu eylemlerin arkasında almanların olduğu doğalgazdan elektrik üreten sistemleride almanların kurduğu gerçektir nükleere hayır demek gerçekleri görmemektir. saygılarımla

Slm sağlıklı bir yaşam hayırlı günler .
gerçekler , çalışmamışız , ileriye dönük çalışmalar yapmamışız günü kurtarmışız !!! , doğalgaz da dışarıya bağımlıyız santrallarımızı doğal gaz üzerine kurmuşuz ucuz kurulum santral şimdi doğalgazı keserlerse diye korkuyoruz
İlerlemenin bedeli nükleer ise yok olmanında bedeli nükleerdir . Çevreye zararı .
ALLAH korusun doğalgaz patlama ile nükleer patlama bir mi ?
nükleer santralı sinop ve mersinde düşünüyorlar sanırım , burada oturmak istermisiniz ?
'' Denize düşen yılana sarılır ''
Anlamı:
Son derece tehlikeli bir durumla karşı karşıya gelen, çaresiz kalan, kurtuluş için bir çıkar yol bulamayan kişi, bu kötü durumdan kurtulmak için her türlü yola başvurur. Öyle ki, en tehlikeli şeylere bile sarılmaya çalışır, onlardan yardım bekler. Çünkü hiçbir tutar seçeneği kalmamıştır.
Saygılarımla...

Arkadaşlar ben bu konuya pek sıcak bakmıyordum fakat pek soğukta bakmıyordum. Japonyada meydana gelen şu son olay nükleer enerji konusundak düşüncelerimi tamamen değiştirdi. Herşeyden bir ders çıkarmak lazım.
Japonya yerleşke itibariyle bizim gibi HES yapabilecek akarsulara ve arazi şartlarına sahip bir ülke değil. Adamlar bu yüzden nükleer enerjiye yönelmiş. Bizim rüzgarımızda var güneşimizde var HES yapabilecek yeterli akarsuyumuzda var. Önce bunları değerlendirmek lazım diye düşünüyorum.
Nükleer santralin yapılmasına destekı vermeden önce şu soruları sormakta fayda var.

Nükleer santrali kuracak, işletecek, güvenliğini sağlayacak, teknik bilgi ve donanıma sahipmiyiz?

Benim cevabın hayır sizinkine saygı duyarım...

Heslerin ne kadar doğaya zarar verdiğini biliyomusunuz peki?? Bir hes elektrik santrali inşaa etmek için ne kadar ağaç kesildiğini, ormanlarımızın nasıl talan edildiğini, doğanın nasıl betonlaştığını biliyo musunuz?? Ayrıca hapsedilen suyun yatağına verilmemesi sonucu köylülerin ve diğer canlıların mağdur olduğunu da düşünün.. Ben nükleere karşı değilim fakat doğru yerde yapılacaksa doğru tedbirler alınacaksa karşı değilim ama yinede rüzgar türbinlerinden iyi yararalanmakta fayda var.. Nükleer son çare olmalı..

Forum istatistikleri

Konular
128,336
Kullanıcılar
450,178
Son üye
Esat YILDIZ

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri