Nötr Toprak birleşirse

ya arkadaslar yanlıslıkla faz notr demısım ya ozur dılerım toprak ve notr demek ıstemıstım

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
usulüne uygun toprak hattı çekilmeli gerekirse besleme panosuna faz koruma rölesi takılmalı

buradaki arkadaşların çoğu toprağın ne olduğunu hala öğrenmemiş defalaca anlatılmasına rağmen. şimdi tekrar anlatacağım

toprak ile nötr aslında aynı şeydir yalnızca bize ulaştıkları yolda kullandıkları iletken farklıdır
eğer herhangi biryerde toprakla nötr birleştirecekseniz ( kaçak akım rölesi varsa zaten izin vermeyecektir ) bunu besleme panosunun girişinden yapın. olmaz diyen arkaşlar çıkabilir
onlarda bir zahmet mantıklarındakini yazarak değil (çünki o mantıklar bilmedikleri şeylerede yorum yapar) araştırarak yani önce araştır sonra yaz bu yolu izlesinler. işletme topraklamasının yapılış şeklini araştıra bilirsiniz..

Haklisin elektrokur kardesim...Topraklamaya tuz ve komur ilave etme ''uyanikligini'' kesfeden zihniyet, sifirlama yapmayi da ''dahiyane'' bulus zannediyor maalesef...
genellikle 220V deilmi arkadaşım biras açarmısın konuyu?

elektrik direk toprağa gideceinden şalter atar..380 v da iç tesisatta yoktur..faz-nötr arası 220,faz-faz arası 380 v dur..

1955 yapımı 7 katlı apt.en üst katında evim var.ve neredeyse 30 senedir elektrik temel bakımı yapılmamış.basit bakımları ben yapıyorum ama temel bakımı kiracı olduğumuzdan dolayıda yaptıramıyoruz ve evde topraklama yok.bence mecburen sıfırlama yaptım.topraklama çekmek için ise 7 katlı apatmanda ne kadar masraf gider.ve hangi malzemeleri almalıım.çünkü ih...marka elektrikli şofben var....

kardeş doğru söylüyorsun ancak benim bildiğim nötr toprak yapının herhangi bir yerinde birleştirilirse orada artık temas geriliminin 50 volt olması beklenemez...faz devresinden oluşacak herhangi bir toprak kaçağı ,faz nötr kısa devre niteliğinde olacaktır...benim anlamadığım şey temas gerilimi nasıl 380 volta ulaşır..bunun için aralarındaki açı 120 derece olan iki faza ihtiyaç vardır...

Insanlar elektrikli kullanmasa doğalgaz veya tüp sorunlarıda var. Gaz sızması falan

madem sıfırlama topraklama kadar sağlam em niyet li olu yorda neden daha topraklamayı adam lar icat etmiş ve okadar masraf yapmışlar ne gereyi var dı demi ozaman nötür den köprü atarak topraklama yapardılar . şim di bütün bun ca kişi topraklama yaparak okadar masraf harcı yorlar boşunamı

eyer topraklama yoksa bırak topraklamasız kal sın yaptığın nötür hatın dan topraklama daha teylikeli yapman dansa yapmadığın daha hayırlı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama : binalarda yapılan Nötr : trafo merkezlerinde yapılan topraklamadır. ikiside aynı şey olduğundan arkadaşlar bu ikisini birbirine bağlayarak çözüm üretiyorlar sistem arıza yokken iyi fakat nötr koparsa topraklamadan gelen toprak ile akım kendisini tamamlar ve muhtemelen çarpılmazsınız, muhtemelen diyorum çünkü toprakmama iyi yapılmış ise nötr vazifesi görecektir. amma topraklama yok ve topraklama olmadığından nötr hattını topraklamaya bir atlama kablo ile bağlamak çok tehlikeli çünkü nötr koptuğunda faz dönüşüm yaparak topraklamanın bağlı olduğu noktalara faz verecektir ki bu noktalar şofben için suyla temas edilen noktalardır. yada cihazların gözdeleridir. her durumdada uygun bir bağlantı şekli değil.

Forum istatistikleri

Konular
128,493
Kullanıcılar
450,474
Son üye
mehmetkalabalik

Yeni konular

Geri