Nötr Sorunu

antor51

Üye
Merhaba arkadaşlar. Şöyle bir sıkıntım var. 1 adet sayaç panosu düşünün 1 adet transfer panosu 1 adet jeneratör.

Sayaç panosuna ana besleme (3x150+70) giriyor. Şalterden çıkıyor. Transferde 3 kutuplu Şebeke şalterine gidiyor. Jeneratördende 3 kutuplu şaltere besleme geliyor. (3x150+70) . Ortak ucundan sayaç pano ana dağıtım barasına gidiyor. Nötr ler ortak bağlı. Kritik sorum şu . Jeneratör kapalı iken jeneratör nötrüne doğru 5 amper akım gidiyor. Hatta jeneratörünün bağlantı bacağındanda ölçtüm. Yani jeneratör nötr çekiyor. Nedendir acaba ? Bir kontaktör koyup ayırmakmı lazım.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba arkadaşlar. Şöyle bir sıkıntım var. 1 adet sayaç panosu düşünün 1 adet transfer panosu 1 adet jeneratör.

Sayaç panosuna ana besleme (3x150+70) giriyor. Şalterden çıkıyor. Transferde 3 kutuplu şebeke şalterine gidiyor. Jeneratördende 3 kutuplu şaltere besleme geliyor. (3x150+70) . Ortak ucundan sayaç pano ana dağıtım barasına gidiyor. Nötr ler ortak bağlı. Kritik sorum şu . Jeneratör kapalı iken jeneratör nötrüne doğru 5 amper akım gidiyor. Hatta jeneratörünün bağlantı bacağındanda ölçtüm. Yani jeneratör nötr çekiyor. Nedendir acaba ? Bir kontaktör koyup ayırmakmı lazım.

Jeneratör çalışmaz iken nötürüne akım akmaz siz ölçümü yanlış noktadan almış olmayasınız.Şebeke ve jeneraötör nötr leri ortak olduğundan şebeke yükünün akan akımını ölçüyorsunuz bence.Şaltere gelince 4 kutuplu daha iyidir.

Vala jeneratörün besleme altından pens ampermetreyi taktık ölçtük. hemde 3 adet ayrı cihazla acaba cihazmı bozuk diye. Yanlız 4.5 - 5 amper gerçeken aniden 0 sıfır oluyor. Daha sonra tekrar 4.5- 5 amper akmaya başlıyor. Hatta şöyle bir test yaptım. Jeneratörün üzerinden nötr ile jeneratör gövde toprağını kısa devre yaptım. 3 ampere düştü. Gövdeye 1 adet çubuk çakılı.

..4 kutuplu şalter kullanmanız gerekir..jeneratöre bağlı toprak çubuğunu da sökün..gerek yokki..belki o nedenle akım geçişi vardır..

toprak çubuğunuda jeneratörcü istiyo gövde toprağı için. Jeneratörcülerde akıl sır erdiremedi neden aktığını :) Söküp bi denerim

Yıldız noktası topraklı değil .

..jeneratörün nötrü trafonun işletme topraklamasına bağlı değil mi?

şebeke ve jeneratör nötrü hepsi barada bağlı.

Forum istatistikleri

Konular
128,314
Kullanıcılar
450,148
Son üye
AİŞTAR

Yeni konular

Geri