Nötr Hat Gerekli midir? (Voltaj Arttıkça Harcanan Güç Artar mı?)

Konusu 'Topraklama & Yıldırımdan Korunma' forumundadır ve soran tarafından 15 Haziran 2009 başlatılmıştır.

1. Analizör

Analizör Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    135
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Elektrik Mühendisi

Mesnetsiz kesin yargılı açıklamalarda bulunmaktan kaçınalım arkadaşlar !
    Elde edebilirsin. Topraklama direnci 1ohm olan sistemde. Devre akımı 1A ise topraklama direnci üzerinde U=1x1 = 1V çıkar. Bu ne demek 221V ise şebeke gerilimi 1V'u topraklama direnci üzerinde kalır 220V'u alıcı üzerinde. Topraklama direncin yüksekse tabiiki alamazsın hesap ortada.
    Farklı topraklama megerleriyle 0,1 ohm ölçtüğüm noktalar dahi oldu.
    Bana uzak değilseniz size bunu deneyle ispatlayabilirim sn adaparmakina
    Adana bana epeyce uzak aynı deneyi kendinizde yapabilirsiniz sonucu burda açıklarsanız memnun olurum...
    Son düzenleme: 18 Haziran 2009
    Entes
    Entes
  2. volcanoos

volcanoos Genel Yönetici Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    413
    Ödül Puanları:
    85
    Meslek:
    Elektrik Öğretmeni, Elektrik-Elektronik Mühendisi
    değerli meslektaşlar ;

lütfen yazdığımız mesajlarda üslubumuza dikkat edelim. her forum gibi burda da tartışma tabi ki olacak. fikirler söylenip karşı tarafın fikri düzeltilmeye çalışılacak ama bu tartışmayı saygı çerçevesinde yaparsak daha güzel bi ortam olacaktır.
    Hayrettin Demir bunu beğendi.
  3. lastgunner

lastgunner Üye

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    sayın analizör aynı seylerden bahsediyoruz. sadece aynı tüketimi yapıp fazla para ödemeyi etik bulmuyorum o kadar.. saygılar..
    Analizör bunu beğendi.
  4. genç arkadaş

genç arkadaş Yönetici Yönetim Ekibi Yönetici

Beğenilen Mesajları:
    499
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Teknik Öğretmen

Sn. Analizör, bir noktayı atlıyorsunuz. Trafoya yakın yerdeki gerilim değeri, hat sonuna göre fazladır evet. Yüke uyguladığınız gerilimin aynısını sayaca da uygulayacağınız için kaydedilen toplam tüketim değişmeyecektir. Değişen sadece yükten geçen akım değeridir.
  5. Analizör

Analizör Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    135
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Elektrik Mühendisi

Evet benim hesabımı incelerseniz aynen dediğiniz gibi. Sayacın akım ve gerilim bobinleri vardır (mekanik sayaç) hesabım aynı doğrultuda yapılmıştır dikkat ederseniz. I=U/Z uygulanan gerilim yüksek dolayısıyla çekilen akımda dolayısıyla harcanan güçte :D
  6. genç arkadaş

Beğenilen Mesajları:
    499
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Teknik Öğretmen
    O zaman ben şunu desem size göre doğrudur:

100kVA bir trafonun AG çıkış voltajını 380V değil de 395V olacak şekilde vites ayarı yaparsam harcayacağım güç az olacak ve sayacım az yazacak.
    Öylemi?
  7. Analizör

Analizör Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    135
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Elektrik Mühendisi
    Gerilim yükselirse çekilen akım ve güç dolayısıyla çekilen enerji artar iki saattir formüllerle ispatladığım olay bu. Neden anlamak istemiyorsunuz !
    Bu fiziğin ve elektriğin temel kuralıdır.
  8. genç arkadaş

Beğenilen Mesajları:
    499
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Teknik Öğretmen
    Diliniz sürçtü herhalde. Biraz sakin olun.
    Anlamak istemeyen bu konuda sadece siz gibisiniz sanki. Son soruma cevap vermediniz halen.
    Bir olay anlatayım size de bu işe noktayı koyalım:
    İşin üçkağıdını bilen bazı elektrikçiler, tarımsal sulama yapan çiftçiye gidermiş eskiden ve dermiş ki: Ben senin arcadığın elektriği azaltırım. Çiftçi parayı verir ve tamam der. Elektrikçi trafonun vitesini bir kademe değiştirerek voltajı artırır. Motorun çektiği akım azalır tabi. Çiftçi bilmez güç üçgenini. Sadece "amper"i bilir.
    Sizde aynen çiftçi gibi akım hesabına çok yoğunlaştığınız için, sayacın ölçüm mantığını unutuyorsunuz.
  9. Analizör

Analizör Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    135
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Elektrik Mühendisi
    Sayacın ölçüm mantığını unuttuğumu bilmediğimi idda ediyorsanız olayı detaylı açıklayın hep beraber görelim o zaman.İmza notumu ve daha önceki açıklamalarımı iyi okumamışsınız.
  10. Analizör

Analizör Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    135
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Elektrik Mühendisi

Sitedeki yazılarınızı takip ediyorum elektrik bilginiz zayıf değil. Böylesine basit bir konuda nasıl kitlendiniz anlamak gerçekten zor olay dediğim gibi elektriğin temel kurallarına dayalıdır.
    1 ve 2 nolu klemensler kırmızı hat akım bobini yoludur, 1 ile 3-4 klemensleri arasında sayacın gerilim bobini vardır wattmetreye benzer yapıdadır.
    sayaç giriş gerilimi 230V olsun,yük empedansımda 10ohm. Sayaç gerilim bobini,sayaç girişi,yük gerilimi 230v'tur.
    Yük akımı I=U/Z I=230/10 = 23A yani sayacın akım bobininden geçen akım 23A dir. Hep birlikte gücü hesaplayalım şimdi;
    P=UxI
    P=230x23
    P=5290w
    Harcanan enerji 5,29kw/h tir.

Şimdi hep birlikte aynı yükümüzü 210V şebeke gerilimine bağlayalım. Yük empedansımız dünyanın her yerinde aynıdır değişmez(aktif sayaç olduğu için XL hesap dışı Z=R)
    Yük akımı I=210/10 = 21A yani sayacın akım bobininden geçen akım 21A dir. Sayacın gerilim bobinine uygulanan gerilim 210V'tur. Hep birlikte gücü hesaplayalım şimdi;
    P=210x21
    P=4410w
    Harcanan enerji 4,41kw/h'tir.

Yükün 230V'luk şebekedeki elektrik enerjisi tüketimi 5,29kw/h olup aynı yükün 210V'luk şebekedeki elektrik enerjisi tüketimi 4,41kw/h'tir. Tüketim farkı 0,88kw/h'tir. Şimdi farkı görebildiniz mi?
    Çiftçiler genelde iyi orak sallar :D
    Son düzenleme: 18 Haziran 2009