nötr üzerinden akım ölçümü

kenan_37

Üye
merhaba arkadaşlar.50 kva lık dağıtım trafomuzun a.g.faz çıkışlarına pensampermetre ile baktığımızda r fazının 80 amp. s fazının 50 amp t fazının 40 amp olduğunu gözlemledik.trafomuzun nötr buşingine pensampermetre ile baktığımızda bir değer okurmuyuz okursak ne değeri okuruz.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
merhaba arkadaşlar.50 kva lık dağıtım trafomuzun a.g.faz çıkışlarına pensampermetre ile baktığımızda r fazının 80 amp. s fazının 50 amp t fazının 40 amp olduğunu gözlemledik.trafomuzun nötr buşingine pensampermetre ile baktığımızda bir değer okurmuyuz okursak ne değeri okuruz.
Nötr den değer okuyamazsınız!Akım benimde yapabildiğim sadece faz'dan ölçülür nötrden ölçme imkanı ben duymadım

Trafo ölçüm.png

ölçümü yaptığınız değerleri ve yerini resme yazarsanız, doğru sonuca ulaşabiliriz.

3 faz üzerinden değil de konutlarda pensampermetre ile fazdan ölçülen akımın aynısını nötrden de ölçebiliriz. Ben öyle hatırlıyorum yanlışım mı var?

Sistem tamamen dengeli yüklenmiş ise nötr den bir akım okumazsınız, genelde olduğu gibi sistem dengesiz yüklenmiş ise, yani fazlardan okunan değerler eşit değil ise nötr den bir fark akımı ( 3 faz akımının vektörel toplamı kadar) akacaktır. hemmuhhemtek Ustanın istediği bilgielri verirseniz sanırım sayısal olarak açıklayacak size. Saygılar.

3 fazlı sistemde dengeli yünlenme çok zor değil mi? İlla ki dengesizlik olur ve nötrden akım okunur diye düşünüyorum. Ama monofazelerden fazdan ne okunursa nötrden o okunur. Yanlışım var mı?

monofaze sistemde faz iletkeninden olculen akim ne ise notr iletkeninde de onu gorursun.trifaze sistemde notrden akim aktigini ben hic duymadim.fark akimi akiyor olsa idi yada akiyor ise devreye baglanacak olan kakr rolesi surekli acmak durumunda kalmazmiydi peki?

3 fazlı sistemde dengeli yünlenme çok zor değil mi? İlla ki dengesizlik olur ve nötrden akım okunur diye düşünüyorum. Ama monofazelerden fazdan ne okunursa nötrden o okunur. Yanlışım var mı?
Hocam elbette %100 dengeli yükleme sadece teodire mümkün gibi görünüyor. belki omik yüklerde %100 e çok yaklaşılabilir. Monofaze de elbette faz akımı ile nötr akımı aynı olacaktır. (kaçak olmadığı sürece.)

Sayın zbyrblc, Ölçme imkanınız var ise bir trifaze panodan akımları ölçebilirsiniz. Yarın mesai olsaydı panodan ölçüp resimlerdim ben. Ya da dijital kontrol modülü olan bir jenaratörünüz varsa bu modülden de nötr akımını görebilirsiniz. Kaçak akım rölesi neden açsın ki? 3 faz ve nötr rölenin üzerinden geçiyor. vektörel toplam sıfır olduğu için röle kaçak olmadığı sürece açma yapmaz.

Olasılık 1: 3 faz dengeli yüklenmiştir mesela trifaze bir ısıtıcı bağlıdır, nötrden akım akmaz

Olasılık 2: Kuvvetle muhtemel bütün tesislerde böyledir, 3 fazda az veya çok dengesiz yüklenme vardır, faz akımları eşit değildir, 3 faz akımının vektörel toplamı kadar akım, yani fark akımı nötr üzerinden devresini tamamlar

iki durumda da kaçak olmadığı sürece Kaçak akım koruma rölesi açmaz.

Ekleme;
nötr akımı hesabı hakkında : https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/nötr-akım-hesabı.72599/

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri