Mutfakta Elektrik Yok

Bir evde 4 sigorta olmaz sadece mutfakta bagımsız 4 tane sigorta olmalı ve lamba ve piriz linyeleri ayrı ayrı olmalıdır saglıklı bir tehsisat istiyorsan bunları yaptır ayrıca kombi kablusu direk olarak sigorta kutusun dan alınmalıdır sigorta kutusu yoksa panodan alınır buattan degil kolay gelsin

Arkadaşlar okudukça gülesim geliyor inanın tornavida pense tutmayı bilen elektrikçiyim diye çıkıyor piyasaya. Kimi arkadaşım demiş normal evde en fazla 6-7 sigorta olur demiş:) Benim evimin toplam 36 adet sigorta bulunmaktadır çok merak eden arkdaşları beklerim. Piyasada bildiğiniz gibi 5,00 TL ye de w-otomatlar var 15,00 TL ye de bulunmakta sen gidip 5,00 TL liği takarsan zamanla geçirmemezlik yapabilir öncelikle sigortana bak. mutfağa bağlı olan buatları sökerek tek tek kontrol etmeni öneriyorum ufacık bi gevşeklik bile ek yerinden açarak iletişimsizliğe geçebilir bu ekte neden açar mutfakta aynı anda varsayalım tekıl, bulaşık makinesi, ısıtıcı vb aletleri aynı anda açarsan bağlantılar açarak kesintiye uğrayabilir. eğer bunlarda mümkün olmadı ver adresini geleyim arkadaşım:D

bugün elektrikçiyi aldım yanıma getirdim eve sorunu anlattım oda hemen panoya gitti ve 3 faz olduğunu ve bunlardan birinin mutfağa bağlı olduğunu söledi.bunun üzerine fazların sigortalarını kontrol ederken ohoo die bir ses duydum ve tornavida haraketlerinden bişeylerin gevşemiş ve buna karşılıkta sıkıldığını gördüm.

burdaki anlatılanları anlattım daha doğrusu sordum.

ilk soru evin tesisatı nasıl dedim çok iyi dedi sanayi tesisatı var dedi

ikinci sorum neden 4 sigorta var dedim cevabı yeterli olduğu yönde oldu ve adam birinci kalite ürünlerle tesisat döşemiş dedi projesi ii yapılmış falan dedi

bende bunun üzerine sorun şuan çözüldü mü dedim evet die cvp verdi ve bunun üzerine eğer bir sorun olursa telefonum şu hemen aramanız yeterli olacaktır dedi.

söledikleri ve davranışları bana samimi geldi zaten önceki evimizin komple tesisatını kendileri döşemiş onuda bugün öğrendim bi kaç ortak isim konuşmalarda geçince.

şuan dünden beri sorun yok yani herşey normal çalışıor.

geçmiş olsun ;
bu kadar basit işte.o gevşek vida sıkılmasaydı,başınıza dert açabilirdi.
Evinde 36 sigorta olan arkadaşım, dediğine uyup ben de eve 36 sigorta takayım dedim,
fakat taş çatlasın toplam 10 tane priz ve lamba olduğunu gördüm.sevabına bizim eve 2 oda 5 tane oda ,16 tane de elektrikli ev aleti hibe edersen,ben de 36 tane sigorta koyacağım :)
şaka bir yana bizim evimizde 3 tane sigorta var.fi tarihinde bize mektepte öğrettiklerine göre,bir linyeye 7 tane alıcı bağlanılıyordu.Tabii bunu yazan kitabımızda peşel ve bergaman boru tesisatı ,ara vaviyen tesisatı ve numaratör tesisatı gibi günümüzde çok nadir kullanılan şeyler de yazıyordu.hala bu 7 tane mevzusu geçerli mi bilmiyorum.

bugün elektrikçiyi aldım yanıma getirdim eve sorunu anlattım oda hemen panoya gitti ve 3 faz olduğunu ve bunlardan birinin mutfağa bağlı olduğunu söledi.bunun üzerine fazların sigortalarını kontrol ederken ohoo die bir ses duydum ve tornavida haraketlerinden bişeylerin gevşemiş ve buna karşılıkta sıkıldığını gördüm.

burdaki anlatılanları anlattım daha doğrusu sordum.

ilk soru evin tesisatı nasıl dedim çok iyi dedi sanayi tesisatı var dedi

ikinci sorum neden 4 sigorta var dedim cevabı yeterli olduğu yönde oldu ve adam birinci kalite ürünlerle tesisat döşemiş dedi projesi ii yapılmış falan dedi

bende bunun üzerine sorun şuan çözüldü mü dedim evet die cvp verdi ve bunun üzerine eğer bir sorun olursa telefonum şu hemen aramanız yeterli olacaktır dedi.

söledikleri ve davranışları bana samimi geldi zaten önceki evimizin komple tesisatını kendileri döşemiş onuda bugün öğrendim bi kaç ortak isim konuşmalarda geçince.

şuan dünden beri sorun yok yani herşey normal çalışıor.

Ben hala monofaze sayaçta 3 faz nasıl oluyor, sanayi tasisatı ne demek merak ediyorum. Sorunun çözüldüyse çok iyi ama elektrikçinin söyledikleri beni hiç tatmin etmedi.

3 faz var bende gördüm panodan tamir ederken.hatta 3 fazı tek tek sigortalarını açıp kapatarak hangisinin evin neresine dağıtıldığını gösterdi.bizzat mutfakınkine baktım faza bağlı sigortayı indirince arıza die sölediğim priz lambaya elektrik gelmiordu.zaten bu durum karşısında sigortaya bağlı olan kablonun gevşek olduğunu görünce sorunun bundan dolayı kaynaklandığına kanaat getirdim.

saolun arkadaşlar fikirlerniz ve düşünceleriniz için.şuan bir sorun yok inşallahta olmaz bundan sonra.

ama bunu sölemem gerekir gerçekten panoyu açınca kablo döşemerli olsun kullanılan malzemeler olsun dizilişi görünce içime biraz su serpilti.digital saatler ana şalter dizilişi fazların sigortaları falan iyi gibi geldi bana.

Ya sayacınız trifaze ya da kaçak elektrik kullanıyorsunuz. Yanlış mı düşünüyorum. Biraz aklım karıştı.

ya ben anlatamıorum ya da siz anlamıorsunuz.monofaze sayaç var.kaçak elektrik neden kullanim kardeşim öle bişey yapabilsem zaten arızasınıda kendim yapardım.daha dün panonun içini yeni gördüm.3 faz var kendi gözlerimle de gördüm elektrikçide öle dedi hatta tekrar sölemem de fayda var 3 faza bağlı sigortalarıda tek tek indirirerek neyin nereye bağlı olduğuna baktık.

Tamamda monofaze sayaçtan üç faz nasıl geçiyor. Sayaçtan geçen tek fazdan başka 2. veya 3. fazları dairenizin içine almanızın resmi bir yolu var mı?

:)
sayacın monofaze olduğu üzerinde mi yazıyor? yoksa elektrikçi mi söyledi.
Bir de 3 faz olduğunu gözünüzle göremezsiniz.3 fazlı sistem dediğimiz sistemde,fazlar arasında açı vardır.bunu gözle görmeniz mümkün değil.Aynı şekilde 3 tane sigorta olması ya da 3 tane kablo görmeniz,3 fazlı sistem olduğu anlamına gelmez.
Ben size 3 fazlı değildir demiyorum ama.Olabilir de.Hatta eve 3 faz gelmesi,dengeli yüklenme açısından iyidir.Ama genelde 3 oda bir salon evlerimizde kullanmıyorlar.Yeni bir evse belki vardır.
Ama bu durumda sayacınızın monofaze sayaç olması mümkün değil.Çünkü monofaze sayaçlar adı üstünde tek fazı ölçerler.Trifaze sayaçlar da adı üstünde üç fazı ölçerler.
Arkadaşımızın kaçaktan kastı budur.Yani, diyor ki,
3 ihtimal var:
1- evinizde monofaze sistem var,sayacınız da monofaze
2-evinizde 3 fazlı sistem var,sayacınız da 3 fazlı
3- kaçak elektrik kullanıyorsunuz.

arkadaşımız bu seçeneklerden bahsetmiş,sizi kaçak kullanmakla suçlamamış.
VAA mı bunun başka bi izah tarzı?
yani başka alternatif yok.
-------------------------------------
yanlız ben şunu anlamadım sayın srdr x , arkadaşımız evde monofaze sayaç olduğunu sölememiş ki

Forum istatistikleri

Konular
128,240
Kullanıcılar
450,049
Son üye
elm3ss

Yeni konular

Geri