MPI Haberleşme Mesafesi

x0914667

Üye
Siemens S7-300 Plc'ler ile MPI olarak
maksimum haberleşme mesafesi ne kadardır?

Mesafe'nin haberleşme hızına bir etkisi
varmıdır?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Siemens S7-300 Plc'ler ile MPI olarak
maksimum haberleşme mesafesi ne kadardır?

Mesafe'nin haberleşme hızına bir etkisi
varmıdır?

S7 300 PLC lerdeki MPI portunun haberleşme hızı yanılmıyorsam 187.5 kbps sabit bir hızda çalışmaktadır. Yaklaşık kablo mesafesinide 100 metreyi geçmesini pek önermiyorlar. Umarım bu bilgi işinize yarar. Ben şu ana kadar en uzak 25 metre mesafeye kadar bağlantı yaptım.

gürültüsüz ortamda 100mt den daha fazla mesafelerede cıkabilir.

Selamlar,

Siemens tarafindan MPI icin onerilen mesafe 50 metre olmakla birlikte eger iki tane repeaters yani tekrarlayici kullanilirsa bu 1000 metreye kadar cikabilir. bir tane tekrarlayici ile ise 100 metreye kadar sorunsuz haberlesme saglanabilir..Sekilde goruldugu gibi..

Bu Tekrarlayici icin Siemens part numarasi 6ES7972-0AA01-0XA0.

Ekli dosyalar

• P_IK10_XX_00302I.JPG
    P_IK10_XX_00302I.JPG
    26.7 KB · Görüntüleme: 86
  • MPI_Repeater.JPG
    MPI_Repeater.JPG
    22.9 KB · Görüntüleme: 121
Arkadaşlar ben yaklaşık 300-400 m kadar haberleştiğini gördüm.Hızı da normal di.Üstelik hatta 5 OP 1 CPU 314 var idi.

Arkadaşlar ekteki resimdeki gibi bir habeşleşme yapacağım mpı haberleşme olacak.resimde de görüldüğü gibi aradaki mesafenin 150 metre olmasında sakınca var mı sizce??? MPI HABERLEŞME.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
merhaba
kardeş hiç gerek yok repater falan profibus kablosu ile 150 metreye çık hiç korkma olmazda olursa haberleşme hızını biraz düşürürsün
konnektör olarakta profibus soketi kullan

Arkadaşlar başka bir uygulamada da iki s7 plc yi Ethernet ile haberleştirmem gerekiyor.Ama bu iki plc arası 150 metre.150 metre olması sıkıntı mıdır? Profinette en fazla kac metreye çıkabilirim?

Teknik olarak profibus ve mpi arasında donanımsal fark yoktur ancak yazılımsal fark vardır. Eğer uzun mesafelerde mpi haberleşme sorunları yaşanıyor ise haberleşme hızının düşürülmesi denenilebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,403
Kullanıcılar
450,301
Son üye
ttulpar

Yeni konular

Geri