Motor ve Resistansta Güç Hesaplama

eren pek

Üye
Elektrik tabanlı birisi değilim, kendi işletmemde enerji ölçümleri yapmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

3 fazlı AC motor ve resistanslarda akımı ölçerek güç nasıl hesaplayabilirim?

Motorun gücünü hesaplamak için şöyle bir formül buldum.
P= 1,73 x V x I x Cosx

Voltajı biliyorum. Elimde pensampermetre var. Her fazdaki akımı ölçmem gerekir mi? Yoksa 3 fazın birleştiği kablodan akımı ölçsem olur mu?

Her fazdaki akımı ölçsem, formüle yerleştirirken bu akımları toplamam gerekir mi?

Şimdiden teşekkürler...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Elektrik tabanlı birisi değilim, kendi işletmemde enerji ölçümleri yapmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

3 fazlı AC motor ve resistanslarda akımı ölçerek güç nasıl hesaplayabilirim?

Motorun gücünü hesaplamak için şöyle bir formül buldum.
P= 1,73 x V x I x Cosx

Voltajı biliyorum. Elimde pensampermetre var. Her fazdaki akımı ölçmem gerekir mi? Yoksa 3 fazın birleştiği kablodan akımı ölçsem olur mu?

Her fazdaki akımı ölçsem, formüle yerleştirirken bu akımları toplamam gerekir mi?

Şimdiden teşekkürler...

Üç fazlı Motorlarda faz akımları eşittir herhangi bir fazı ölçmen yeterli, V gerilimi fazlar arası gerilimdir. Cosfi yüklenme durumuna göre değişir bu değeri de herhangi bir fazdan ölçmen yeter. Bunlarla uğraşacağına enerji ölçen pensampermetrelerden al yada sisteme analizör tak yada süzme sayaç hangisi kafana yatarsa.

Enerji Analizörü istediklerinizi karşılayacak gibi,
Entes'in uygun fiyatlı modelleri işinizi görebilir

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,397
Kullanıcılar
450,287
Son üye
asımeren

Yeni konular

Geri