Motor sürekli olarak yanıyor.

sayın roboelektronik.bu dediğinize katılıyorum.zira bizim elektrikçi arkadaşların bir kısmı termik ne işe yarar neden konur neye göre ayar yapılır bilmezler.ben bir çok arızada gördüm.termik ayarı yanlış yapılmış motor zorlanıp yanmış.........

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sayın robotteknik ustam bu yanlış termik ayarından kastınız nedir şimdi benim ayar yapma şeklim şu şekilde motor etiketinde 44 amper yazıyordu bende buna istinaden 40-63 termik aldım taktım 40 ampere ayardım her basışta termik aç kapa mantığı ile 43 ampere kadar geldim artık termik motorun ilk kalkınmasında atmıyor ama motor yanınca anca atıyor yanlış bişimi yapmışım_?

arkadaşım motor gücünü verirmisin.birde şu var termik zaten gecikmeli açar.termiğin yanlış gibi geldi bana nominal akım 44 amper ise 44*1.2=52.8 amper.takacagın termik 37-50 olabilir

elekrhasan arkadaşım,1,2 rakamını ,neye göre yazdınız ?

fahri ustam 1.2 katı termik ayar sahası olarak yazdım.malumunuz termik geçikmeli açıyor.motoru en az zararla kurtarmak.

Klasik termikler,ayarlanan akımın 1,1 katından itibaren çalışmaya başlar.Motorlar için öngörülen aşırı yük-
lenme de % 10 fazlası olarak öngörülür.1,2 katına ayarlanması halinde,motorun korunması mümkün ol-
maz.Termik ayarı,motorun nominal akımı olarak ayarlanmalıdır.Bu değerin ,termiğin ortalarında olması,
ayarın hassasiyeti yönünden,arzu edilen bir durumdur.

fahri ustam yanlış anlaşıldım.ben ayar olarak demek istemedim. ayar sahası olarak.37-50 ayar sahalı termik.ayarını nomınal akımda ayarlayarak.burda 1.2 katındaki kastım üst seviyedeki ayarı.arkadaş ilk kalkınmasında atmıyor diye bi tabir yazdı.termığın gecikmeli açtığını bir dipnot olarak yazdım.ilk kalkınma termiğe etki etmez

motor yanıklarında yıldız üçgen yol verirken bağlantılar göz ardı edilmemeli
u-v-w-Z_X_Y gibi
kontaktör ve termik geçişleri normal mi bir seri lamba ile kontrol edilmeli....

Arkadaşlar termiğin ayarının yanlışlığından bahsetmişler fakat burada termiği doğru bile ayarlasanız bu sefer termik atmaya başlayacak ve sorun yine çözülmemiş olacaktır. Muhakkak termiğin doğru tespit edilerek uygun akıma ayarlanması motorun yanmasını engeller. Diğer taraftan motorun inverterla neden kontrol edilemediğini anlayamadım. Tamam pahalı olduğundan dolayı alınmadığını yazmışsınız ama her yanan motor için de sarım ve Bakım masraflarını göz ardı etmemeniz gerekir. İnverterdan rampa kalkış süresi ayarlanarak akımın logaritmik olarak dengelenmesi mümkündür.
Saygılarımla.

Adaşım, iyi güzel de mtemel arkadaş yazısında, motorun çalıştırma süresının 3 sanıye olduğunu, 10 sanıye kadarda stopda beklediğini yazmış. İnvertörde, rampa verdiğimizde, bu 3 sanıye içinde max. devıre ulaşarak prosesı sağlarmıki, ha şöyle olsa motor devamlı çalışsa, bir kavrama yardımı ile mekanıkden ayrılsa, motor dönmeye devam etse dediğiniz mümkün olur. O zamanda zaten ınvertöre gerek kalmaz, yıldız üçgen veya direkt üçgende kaldırılırdı.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri