Motor Hızı Değiştirme.

Tayfun6254

Üye
Arkadaşlar ben üniversite de öğrenciyim. Araştırma ödevi olarak vinç konularını ödev olarak aldım. Benim burada yapmak istediğim bir sistem var. şimdi kaldırma için örneğin 10 tonluk bir makine var elimde ve bu makineyi ben dakikada 3 metre kaldıracak şekilde motorumu seçebiliyorum. Fakat benim sabit yüküm her zaman 10 ton değil ve bazen 2 tona kadar düşüyor. yüküm 2 tondayken ben bu sistemi daha hızlı bir şekilde çalıştırmak istiyorum. örneğin dakika da 10 metre kaldıracak gibi düşünelim. Ben inverter kullanarak bu girişleri verebilirim fakat motorumun hızı arttığında benim güç kaybım olacaktır ve kalan gücüm benim 2 tonluk yükümü o hızda kaldırmaya yetecekmi? bununla ilgili çalışması olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum teşekkür ederim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sürücüyü abb acs 800 seç, pid tork kontrol yapmakta.
kılavuzu incelersen gerekli bilgileri bulabilirsin.

arkadaşım vinçler imal edilirken 5 - 10 -15 -20 -----tonluk diye imal edilir.kaldıracağı yüke göre motor seçmek ne kadar önemliyse bir o kadarda redüktörü halatı ve mekanik aksamı çok önemlidir.mekanik aksam iyi olmassa istediğin kadar büyük motor seç verim alamassın.
uygun bir motor ve redüktör seçtikten sonra uygun bir inverter ile hız kontrolünü yapabilirsin.
mesela vinçlerde genel olarak dahlander motor kullanılır. kaldırma motoru örnek vereyim2/10 kw- 710/1400d gibi yavaş devir 2 kw hızlı devir 10 kw bu haldeyken 2 kw lık düşük devir ile vincin kapasitesi olan yükü kaldırabiliyoruz,tabi ki yavaş devri kalkış hareketi ve yükün koyulacağı yere yumaşak bir şekilde koymak malzemeye zarar vermemek için kullanılıyor,sürekli yavaş devir kullanılırsa motor zarar görür
umarım yardımcı olmuşumdur
kolay gelsin

arkadaşım vinçler imal edilirken 5 - 10 -15 -20 -----tonluk diye imal edilir.kaldıracağı yüke göre motor seçmek ne kadar önemliyse bir o kadarda redüktörü halatı ve mekanik aksamı çok önemlidir.mekanik aksam iyi olmassa istediğin kadar büyük motor seç verim alamassın.
uygun bir motor ve redüktör seçtikten sonra uygun bir inverter ile hız kontrolünü yapabilirsin.
mesela vinçlerde genel olarak dahlander motor kullanılır. kaldırma motoru örnek vereyim2/10 kw- 710/1400d gibi yavaş devir 2 kw hızlı devir 10 kw bu haldeyken 2 kw lık düşük devir ile vincin kapasitesi olan yükü kaldırabiliyoruz,tabi ki yavaş devri kalkış hareketi ve yükün koyulacağı yere yumaşak bir şekilde koymak malzemeye zarar vermemek için kullanılıyor,sürekli yavaş devir kullanılırsa motor zarar görür
umarım yardımcı olmuşumdur
kolay gelsin
Sn. nacak 68 altı çizili olan kısmı anlayamadım. Dahlender sargılı motorları sürekli yavaş devirde çalıştırmanın mahsuru nedir. Açıklarsanız sevinirim...

sayın ertek 68 örnekteki gibi 2/10 kw- 710/1400d motoru olan 12 tonluk bir vinç düşünelim ve tam yükü iken 12 ton sürekli olarak 2 kw olan yavaş deviri kullanalım yavaş devir sargısı yanma ihtimali çok yüksek,benim daha önce çalıştığım bir fabrikada 30 un üzerinde köprü ,monaray ,portal vinçler vardı ve bu işte 6 senem geçti tecrübelerime göre konuşuyorum,
bana görede en iyi vinç motorları leroy somer dir

Öncelikle teşekkür ederim. ama şunu söyleyeyim. örneğin ben 10 tonluk yük için kullandığım motor daha düşük yükleri de yüksek hızlarda rahat kaldırır diye düşünüyorum. tabiki de redüktörlerini ve mekanik aksamını da hız durumuna göre seçtiğimizi varsayarsak. bir de nacak_68 arkadaşımızın verdiği bilgiler için çok teşekkür ediyorum. ama kendisine bir sorum olacak. motorun düşük devirdeki gücü nasıl oluyorda yüksek güçteki kaldırılan yükü kaldırabiliyor. bana biraz uçarı gibi geldi.

Öncelikle teşekkür ederim. ama şunu söyleyeyim. örneğin ben 10 tonluk yük için kullandığım motor daha düşük yükleri de yüksek hızlarda rahat kaldırır diye düşünüyorum. tabiki de redüktörlerini ve mekanik aksamını da hız durumuna göre seçtiğimizi varsayarsak. bir de nacak_68 arkadaşımızın verdiği bilgiler için çok teşekkür ediyorum. ama kendisine bir sorum olacak. motorun düşük devirdeki gücü nasıl oluyorda yüksek güçteki kaldırılan yükü kaldırabiliyor. bana biraz uçarı gibi geldi.

şöyleki motor etiketini aynen veriyorum
güç:2/10 kw devir:710/1410 akım : 20/21A cos:0,43/0,86
etikettende anlaşılacağı gibi düşük ve hızlı devir sargı akımları aynı ,cos lar farklı

sayin tayfun6254 motor suruculeri ile motor devrini artirirsin ve vincin devride artar ve tork duser bu teorik olarak mumkun.
Ancak yapilacak is vinc olunca is degisir vincler cok detayli hesaplamalardan sonra kulanilacak makina ve elektrik tecizatlari ona gore secilir ve montaj edilir.
vinc in calismasi da buna gore secilir secilen degerler uzerinde calisma yapilamaz....ancak secilen degerler altinda calistirilabilir.senin yapmak istedigin vincde mumkun degildir

sayin tayfun6254 motor suruculeri ile motor devrini artirirsin ve vincin devride artar ve tork duser bu teorik olarak mumkun.
Ancak yapilacak is vinc olunca is degisir vincler cok detayli hesaplamalardan sonra kulanilacak makina ve elektrik tecizatlari ona gore secilir ve montaj edilir.
vinc in calismasi da buna gore secilir secilen degerler uzerinde calisma yapilamaz....ancak secilen degerler altinda calistirilabilir.senin yapmak istedigin vincde mumkun degildir

Öncelikle tecrübeleriniz için teşekkür ederim. şimdi ben bir de şu soruyu sorak istiyorum. ben zaten kapasitemden fazla bir şey yapmayacağım. aksine kapasite altında çalıştırmak istiyorum sadece daha hızlı bir şekilde. bunun olabileceğini düşünüyorum. sonuçta 10 tonluk bir makinaya ben 2 ton yük vuracağım. hızı artırdığımda torkum elbette ki düşecektir. ama yüküm de düştüğü için benim sıkıntım olmaz diye düşünüyorum. haa burada redüktörlerin durumu da işin içine girecektir elbette. o duruma göre de redüktör seçilirse eğer sanırım bu iş yapılabilir.

vininclerde kucuk tonajda calisacagi zaman halat donanimi azaltilir ve tabiki o zaman kaldirma hizi artar vinclerde bu uygulama yapilmaktadir

bazi vinclerde rediktorde hiz kademe ayari vardir oradan ayarlanir

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri