Motor faz koruma rölesi yapımı

osilaskobum yok malesef fotoğrafda işaterlediğim noktadan 76 volt dc ölçüyorum ac kademede ise 150 volt geliyor , zener diyot ac sinyali bozuyor olabilirmi? bunu anlamak içinde osilaskopla bakmak lazım tabi.
Tamam, ölçü aletinin diğer ucu nereye bağlı şemada "gnd' olan uca bağlamanız gerekir.

O zaman bir yanlışlık var.
Direnç değerleri veya bağlantıda hata olabilir. 200V Zener kısa devre olsa bile bu kadar voltaj olmaz. (10V zener olmasa bile, 12V civarında olması lazım.) 10V Zener de bozulmuştur. CD serisi entegre de bozulmuştur. Kontrol edin

Son düzenleme:
Mehmet hocam bu 200v zener diyodun katot ucuna direkt olarak faz veriyorum yani 220volt ac diğer tarafına probu değdiriyorum siyah prob ise nötrde DC kademede 78 volt veriyor , ters bağladığımda ise 48 volt veriyor sizce bu zener bozuk olabilirmi

Şu 200 volt zeneri gorebilir miyiz?

Üzerinde bilgi yazı varmi ? Yoksa renk halkası mi var? Varsa yazı bilgi zener diyotu resimle ekleyin bir bakalım.

Mehmet hocam bu 200v zener diyodun katot ucuna direkt olarak faz veriyorum yani 220volt ac diğer tarafına probu değdiriyorum siyah prob ise nötrde DC kademede 78 volt veriyor , ters bağladığımda ise 48 volt veriyor sizce bu zener bozuk olabilirmi
Şimdi siz birşey yapmayın. Çizim yapmadan, konuşarak şema olmuyor, yarın çizerek anlatırım

1n5388a 5watt bu gün geldi kargodan , daha önce bazı internet sitelerinden aldığım kompanentlerin bozuk çıktığı olmuşdu fakat bu elemana multimetrenin diyot kademesinde baktığımda bir sorun görünmüyor

Ekli dosyalar

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    68.4 KB · Görüntüleme: 4
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    68.4 KB · Görüntüleme: 3
1n5388a 5watt bu gün geldi kargodan , daha önce bazı internet sitelerinden aldığım kompanentlerin bozuk çıktığı olmuşdu fakat bu elemana multimetrenin diyot kademesinde baktığımda bir sorun görünmüyor
kardesim neden bu kadar zahmet cektigini bilmiyorum hazir motor koruyuculari var motor amperini ayarliyorsun asiri bir akimda termik atiyor yada faz in biri gittiginde yine termik atiyor kolay gelsin

Mehmet hocam bu gün devreyi yeniden yaptım ve 200v zener önüne 10k direnç koyarak yeniden denedim fakat çalışmadı fotoda gösterdiğim yerden 2.5 volt alıyorum fakat çalışmıyor , sanırım zener diyotlar AC sinüs sinyalini bozuyor ne dersiniz.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Görsel 2023-12-26 saat 11.06.24_d69e535f.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-12-26 saat 11.06.24_d69e535f.jpg
    189 KB · Görüntüleme: 5

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,962
Son üye
Emrullah t