Motor faz koruma rölesi yapımı

Merhaba arkadaşlar motor faz koruma rölesi yapmak istiyorum 3 fazlı asenkron motorlar için fazlardan herhangi biri koptuğunda devreyi kesecek motoru durduracak bir devreye ihtiyacım var , internetten bir kaç devre buldum bunlardan birini uyguladım çalışıyor fakat motor bağlı olduğunda fazlardan biri kopsa dahi diğer fazlar motorun bobini içinden geçip kopan fazı tamamlıyor ve devre istediğim gibi çalışmıyor bununla ilgili bana şema vs. tavsiyesinde bulunacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim , aşağıda uyguladığım devreyi ekliyorum

Ekli dosyalar

• 1401552907_22364_FT0_s201161852149565.jpg
    1401552907_22364_FT0_s201161852149565.jpg
    19.2 KB · Görüntüleme: 52
Yaptığınız devre sadece "voltaja" bakıyor.
Bunu "faz sırası kontrol devresi" ile yapmak daha doğru, ancak devre basitleştikçe hatalı ölçüm artıyor, bu devreyi denemedim ancak çalışır gibi görünüyor.
Arduino ile de yapılabilir, tabi deneyiminiz varsa.

maxresdefault.jpg

bir başka şema daha buldum dual tip flip flop kullanılmış sizin paylaştığınıza benziyor daha güvenilir gibi duruyor ne dersiniz mehmet bey?
201313113510656.jpg

bir başka şema daha buldum dual tip flip flop kullanılmış sizin paylaştığınıza benziyor daha güvenilir gibi duruyor ne dersiniz mehmet bey?Ekli dosyayı görüntüle 103014
Bu türde devreler için en doğru yol, önce simulatörde test etmek.
Zira, ilk bakışta bazı noktalarda anlaşılması gereken yerler var. Mesela sizin örneğinizde V fazı devrenin toprağına bağlı, yani V fazı kesilince nasıl anlaşılacak. Veya benim gönderdiğim şemada L1 fazı da aynı şekilde. Devre çiziminde de hata olabilir vs. Bu durumlar netleştikten sonra yapıma başlanabilir.

Son gönderdiğinizi simulatörde deneyebilirmisiniz. (Bir öncekindeki problem yok görünüyor.)
Simulasyon programınız yoksa Multisim 13 indirebilirsiniz.

multisim bilmiyorum açıkcası ben test amaçlı bir düzenek yapmayı tercih ettim yani sahada nasıl çalışıyorsa öyle test etmeyi daha uygun buldum , şu an elimde metes marka bir motor koruma var onu deniyorum daha sonra son gönderdiğim şemayı breadbord üzerinde oluşturup denicem , bir önceki gönderdiğim diğer şemada kullanılan 4013 pinleri sanki yanlış yazılmış bu sebepden son gönderdiğim daha anlaşılır geldi bana uygulamayı bitirip test ettiğimde sonuçları buradan paylaşırım bu arada ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim Mehmet bey.
WhatsApp Görsel 2023-11-17 saat 13.42.54_750b23c4.jpg

bu arada şemayı bulduğum site burada

http://www.seekic.com/circuit_diagr...phase_sequence_indicator_circuit_diagram.html
diğeride burada

http://www.seekic.com/circuit_diagr..._phase_sequence_detector_circuit_diagram.html

Son düzenleme:
1. ve 3. şemaları breadbord üzerinde denedim malesef çalışmadı , 2. şemayı yani cd4013 dual tip flipflop entegresi ile yapılmış olanı denicem sonucu yazarım.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri