monofaze kondansatör kaç amper

aydın1878 ' Alıntı:
Entes bu bağlantıyı niye kabul etmiyor? evet yanii teoride mi kabul etmiyor yoksa entes role bu yukarıdaki bağlantıyı görmüyormu .
Entes röle difaze bağlı kondansatörlü kademeyi off olarak görüyor. Kademeyi devreye almıyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
genç arkadaş teşekkürler..Biraz zamanını alacam kusura bakma..
Sorumlu olduğum tesisin kurulu gücü 100 KVA ..Akım trafoları 200/5 üç adet role Entes RG3-12 C
İşletmemiz yaz aylarında kurulu gücün %60-65 kapasitesi ile çalışmakta ve kompanzasyon reaktif %7 -kapasitif %4 oranlarında yani sorun yok. ama kış dönemi yaklaşık 6-7 ay sistemimden çekilen güç çok düşük ve monofaze yükler çoğunlukta .Role üzerinde güçlere okuduğumda L1 :0,455 VAR, L2: 1,215 VAR, L3:2,210 VAR genel itibarıyla bööle ..yükler dengesiz, fazlar dengesiz yüklü . yani L1 deki güç yükselip L3 deki güç de düşebiyor.

Kondansatör sıralamam:
1. 5 KVAR trifaze
2. 0,5 KVAR Monofaze
3. 0,5 KVAR Monofaze
4. 0,5 KVAR Monofaze
5. 1 KVAR Monofaze
6. 1 KVAR Monofaze
7. 1 KVAR Monofaze
8. 2,5 KVAR Monofaze
9. 2,5 KVAR Monofaze
10. 2,5 KVAR Monofaze
11. 5 KVAR Trifaze
12. 10 KVAR Trifaze

Role ayarları düzgün cosQ ayarı 0,99 (entes de tek cos Q girilebiyor) sonuç da role 0,99 ve 1.00 görmesine rağmen reaktif %18-19 lara ulaşıyor.sizin öneriniz nedir? Ayrıca sistemde 0,25 lik monofaze kondansatör kullanmak istiyorum çözüm olurmu .? 0,25 KVAR elimde yok bunun yerine trifaze kondansatörleri entesin tanıyacağı veya aldatabileceği şekilde bağlama şekli varmıdır. yada rolede difaze bağlantıyı "on" yapılamazmı?

kondasatörümüz difaze olursa o zaman amperi bulmak için kvarı 400 lemi böleceğiz

Sn. aydın1878,
Cos fi'yi 1,00'a ayarlayın öncelikle.
Akım trafonuz 200/5 olduğu için, kış döneminde de yükleriniz azaldığı için röle çekilen hükleri tam olarak göremiyor ve indüktif yazıyordur.
100kVA trafonun 400V AG çıkışında verebileceği azami akım 144 A'dir. Kompanzasyon panosunun akım trafolarını 150/5 ile değiştirebilirseniz (Ve röleye akım trafo bilgisini de 150/5 olarak girerseniz.) röle çekilen küçük akımlara karşı biraz daa hasaslaşır ve kompanzasyonu düzeltir.
Yaklaşık 0,25kVAr monofaze kondansatör grubunu oluşturmak için 1kVArlık trifaze kondansatörü köprülü bağlayıp oluşan iki ucuna faz-nötr uygularsanız 0,22kVAr'lık monofaze kondansatörünüz olur.

0,25kVAr (250VAr) monofaze kondansatör yaklaşık olarak:
Qc=U.I
250=230.I
I=250/230
I=1,09 A çeker. Mevcut akım trafoları ile çekilen akımı röle biraz zor algılar.
(Bu rölenin akım hassasiyeti en az 50mA. 1,09 / (200/5) = 27mA < 50mA )

Entes RG3-12C rölenin bir özelliği de isterseniz kompanzasyonu kapasitif yönde (devreye fazle kondansatör aldırarak) yaptırabilmeniz. Cap cos fi'yi aşama aşama 1,00'ın atlına indirerek (0,995 0,990 0,985 ...) sayaç endeks takibi ile uygun değeri bulabilirsiniz.

Bunun için röle menüsünden aşağıdaki adımları uygulayın:

Aşağıdaki belgede çeşitli kondansatör bağlantı tiplari ve oluşan güçler mevcut. Faydalanabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• varkombikondansator.rar
    45.5 KB · Görüntüleme: 16
genç arkadaş ..öncelikle çok teşekkür ederim . Cos Q foruma yazdığım güne kadar zaten 1.00 'di. Forumları okurken sizinde belirttiğiniz gibi "Cos Q yi 1.00 'in altına düşürmek gerektiğini gördüm ve 0,97 yaptım iki günde reaktif i biraz daha düşürdüm kapasitifim %3 den biraz yükseldi. ama şu anda kontrolümde..bööle ne kadar idare edilir ...????
1kVArlık trifaze kondansatörü köprülü bağlantıda şekildeki gibi iki ucu köprü yapıp boştaki uç (R) ile köprülü ucu (N) mu kullanacağız..yanlış bi bağlantı yapmamak adına soruyorum..
Ayrıca bu bağlantı difaze bağlantı olmuyor değilmi ..zira önceki cevabınızda Entes RG3 12 C de Difaze bağlantı seçeneği Off olarak belirtmisssiniz.

Sayın meslektaşlarım
Kondansatörlerin mikrofarad,,voltaj ve kvar ilişkileri ile ilgili bir çalışmayı yayınlamıştım.O çizelge dikkatli incelenirse istediğimiz kondansatör gücünü ELDE edebileceğimiz görülmektedir.Sezon dışı çok küçük güç çeken işletmelerde 0,25-0,25-0,25 monofaze
0,50-0,50-0,50 monofaze
1 -1 -1 monofaze
2,5 trifaze
5 trifaze
10 kvar gibi seçmek uygun olabiliyor.
Trifaze kondansatörleri monofaze olarak kullanmak daha pahalı çözüm olduğu için,,BAZAN trifaze kondansatörleri parçalayarak kullanmak hesaplı olabiliyor.

aydın1878 meslektaşım,
entes rölelerin difazekondansatörlrleri tanımadığını ve monofaze olarak 0,4 kvar dan düşük kondansatör güçlerini tanımadığını duymuştum.Eğer gerçek bu ise rölenizi başka bir röle ile değiştirmrkten başka çareniz yok demektir.
saygılarımla

aydın1878 ' Alıntı:
...1kVArlık trifaze kondansatörü köprülü bağlantıda şekildeki gibi iki ucu köprü yapıp boştaki uç (R) ile köprülü ucu (N) mu kullanacağız..yanlış bi bağlantı yapmamak adına soruyorum..
Ayrıca bu bağlantı difaze bağlantı olmuyor değilmi ..zira önceki cevabınızda Entes RG3 12 C de Difaze bağlantı seçeneği Off olarak belirtmisssiniz.

İki ucun birisini R fazına diğerini Nötre bağladığımızda monofaze (birfazlı) bağlantı,
İki ucun birisini R fazına diğerini S fazına bağladığımızda difaze (ikifazlı) bağlantı oluyor.
(Mono, di, tri, latince 1, 2, 3'tür. Devamı: tetra (4), penta (5), hekza (6) ... )

değerli arkadaşlar verdiğiniz bilgilere ve gösterdiğiniz paylaşımlara çook teşekkür ederim . Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

yaptıgın işlemlerde trifaze monofaze kondasatör kullandigim taktirde yine ara sıra kapasit proglemi yaşaktayım bu sorun nasil çözülür

arkadaşlar enteste 0.25 kvar mone kondansatör kullanabilien var mı
röle tanıyormu gerçekten 0.25 kvar ı
monefaz 1 kvar kondansatörü enteste tanıttığımda 1.6 kvar olarak röle tanıyor bu neden olur arkadaşlar

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri