Monofaz devreye kapasitörler bağlamak

Yok hocam ben benzer bişey bulunca paylaştım , böyle olur mu vs gibisinden
Öyle bir tutumum olmaz tabiki , daha detaylı bir cümle yazsaydım keşke öyle anlaşılmazdı kusura bakmayın
Benzer konuları okudum demiştiniz öyleyse oradaki çözüm önerilerini de okumuşsunuzdur ve tüm önerilere rağmen hiçbir konunun çözüme kavuşmadığını görmüşsünüzdür. İnput lag cılara çözüm yok maalesef. Sizin öneride olmaz...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Apartman olduğuna göre yönetici olmalı elektrik panosu yangın tehlikesi var diye adama korku sal panoyu yaptırır...
Akşam kandil programlarını dinliyorum . Hocanın biri yanlışlıkla kirayı kat kat arttıran ev sahiplerine merhamet et Allah' ım diye dua etti . Hocam dedim ne diyorsun yav . Allah bu adamlara insaf , merhamet versin diye dua edeceksin dedim :)

Merhabalar "sorum 3.satırda başlıyor" , sorunumla ilgili (pc input lag , görüntü ve ses kalitesi düşüklüğü)
benzer konuları inceledim , bir soru sormak istiyorum.

Öncelikle apartman +40 senelik , dairedeki sigorta kutusunda sarmal bağlanmış nötrlere bara takmak isterken daireye giren ana nötrün en ufak bir baskı uygulamam ile kuru yaprak dalı gibi kırıldığını gördüm , bunu belirtmek istedim.

Soruma gelecek olursam:
Priz ile pc arasına 10 adet kapasitör bağlasam , pcye elektiriğin hem girişi hem çıkışı daha hızlı/rahat olmaz mı?
Denencek olursa kapasitörleri seri mi paralel mi bağlamak lazım , ve 10 cap yerine 40 , 80 vs kullanmak isterim uygun olur mu sizce?
Mehaba,
Sorunuz "ınput lag" ifadesinin, elektrikli cihaz ve makinalarda yükün indüktif veya kapasitif olması durumundaki akımın faz kayması "lead" veya "lag" ile ilgisi yoktur.

Baktığınız konu bu faz kaymalarını düzeltmek ile ilgili (Power Factor Correction) yüke paralel kondansatör ve indüktör bağlanarak düzeltilme konusudur.

(Üstelik PC de kullanılan SMPS besleme kaynakları kapasitif yüktür)

"Input Lag" olarak karşınıza çıkan, Şebeke ve çevre kaynaklı elektriksel gürültülerdir.

PC nin enerji girişine paralel kondansatör basit bir filtre görevi görebilir, ancak daha doğru bir filtreleme yapmak için EMI filtre kullanmak gerekir.

Tabiki bu filtrelerin çeşitleri var, siz, en az fotoğrafta göründüğü gibi 2 adet toroid nüveli (nüve çapları 4cm olan) filtre seçerseniz sorun büyük oranda ortadan kalkar.

emi_filter.png

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri