MITSUBISHI MSZ-FH25VE2 Klima elektrik sarfiyatı.

Ülkemizde mesken aboneleri için 1 kWh elektrik fiyatı aylık toplam 240 kWh'e kadar 1,48 TL, 240 kWh'ten fazlası için 2,22 TL'dir.

Doğrusu bu !

Ülkemizde mesken aboneleri için 1 kWh elektrik fiyatı aylık toplam 240 kWh'e kadar 1,48 TL, 240 kWh'ten fazlası için 2,22 TL'dir.

Doğrusu bu !
Üstadım buradan kontrol edebilirsin ben buraya itibar ediyorum:
https://lisans.epdk.gov.tr/epvys-web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml
Yıllarca buradan kontrol ettim pek yanıldığını görmedim. Anlaşamadığımız nokta şu toplamda kWh ücreti değişiyor. Fatura tek başına 1,48 tl veya 2,22 Tl den ibaret değil.
1691236515784.png

Son düzenleme:
Sadece klima olarak hesaplara bakalım.
Klima sisteminde termostat mutlaka vardır. Bu da demektir ki klima 24 saat boyunca tam güçte çalışmayacak arada bir dinlenecektir.
Dinlenme süresi arttıkça toplam elektrik sarfiyatı azalacaktır.
Dinlenme süresinin koşulları..
Dış hava sıcaklığı.
Bina izolasyonu. (soğutmada taban izolasyonu önemlidir) Alt komşunun evi çok sıcak ise senin evini ısıtacaktır.
Kullanıcıya bağlı kayıplar. Kullanıcı ev havalansın diye pencereleri uzun süre açık bırakıyorsa, oda içerisindeki hava dahil tüm eşyalar da ısınacaktır. Bu da extra kayıp güç demektir.

Bu durumda, sadece klimanın yaz aylarındaki enerji tüketimine etki eden unsurlar, toplam elektrik harcamasına etki edecektir.
Bir ev için ortalama elektrik sarfiyatı zaten aşağı yukarı bellidir.
Evin ortalama elektrik sarfiyatına eklediğimiz zaman toplam elektrik sarfiyatı ortaya çıkacaktır. Bu ay için toplam elektrik harcaması fazla olduğuna göre yukardaki unsurların iyi hesaplanması gerekmektedir.
Fiyatlar konusunda zaten arkadaşlar bilgi veriyorlar.

Termostat dur/kalk mantığı çok eski klimalardaydı şuan (inverter teknolojisi) frekans kontrolü ile kompresör devri dolayısıyla sistemdeki akışkan hızı değişiyor. Koşması gerektiği zaman koşuyor yürümesi gerektiğinde yürüyor.
Yeni faturası gelen arkadaşlar burada paylaşım yaparsa memnun oluruz.
Toplam fatura tutarı / aylık harcama kwh = ?

Bu aralar 1 ayı beklemeden okuma yapıyorlarmış çakallar. Okuma tarihleri arasındaki gün sayısı azalırsa ve 240kwh te geçilmişssa birim kwh ücreti artar.

1 KW 2,1 TL olarak hesapladığımda Fatura bedeli tam olarak doğru konumlanıyor. Demek ki klimada 24 saatte 4,995 KWh = 10,48TL elektrik tüketimi gerçekleşiyor. A+++ sınıfında durum bu şekilde. Daha ekonomik olan marka modellerin elektrik tüketim durumunu bilmiyorum.

1 KW 2,1 TL olarak hesapladığımda Fatura bedeli tam olarak doğru konumlanıyor. Demek ki klimada 24 saatte 4,995 KWh = 10,48TL elektrik tüketimi gerçekleşiyor. A+++ sınıfında durum bu şekilde. Daha ekonomik olan marka modellerin elektrik tüketim durumunu bilmiyorum.
İklimlendirme yani hem ısıtmada hem de soğutmada tüketimin ana parametresi ortamın yalıtımıdır. En ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir prensibi halen geçerli. Ortam duvarları mantolanmış, iyice yalıtılmış olsa bile camlardan yansıyan ve içeri giren radyal ışıma, size fazladan enerji sarfiyatı olarak yansıyacaktır. Pencereler beyaz, ışımayı geri yansıtacak perdelerle örtülmesi etkili olabilir.

Faturanızı paylaşabilir misiniz?

Bir önceki ay elektrik faturası 335.TL

Ekli dosyalar

• IMG_4552.JPG
    IMG_4552.JPG
    162.7 KB · Görüntüleme: 7

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,963