Mikrodalga Fırın Trafosu Nasıl Kullanılır ?

Mikrodalga Fırın Trafosu Nasıl Kullanılır ?

Merhabalar...

Bir adet mikrodalga fırın trafosu , bir adet de 2100v H.V. Kapasitör Var elimde.

Sanırım çıkış tarafından 2000v veriyor.

Trafonun Resimleri Eklenmiştir.

Hangi taraf 220 ? hangi taraf yüksek gerilim tarafı acaba ?

Kalın sargıların yani 220v sargıların olduğu tarafta direnç 2.7 Ohm . Kırmızı kabloların ikisi arası direnci 0,9-1 Ohm.

Yüksek gerilim sargısının bir ucu trafonun gövdesine bağlanmış. Bunu sebebi nedir ?

Yüksek gerilim sargısının bir ucu ve trafonun gövdesi arası direnç ise 112 Ohm.

Saygılarımla...

Kırmızı Kablolar 0,9 Ohm

Fotoğraf1111.jpg

Yüksek gerilim sargısının bir ucu . Bu uç ve gövde arası 112 Ohm

Fotoğraf1110.jpg

Gövdeye bağlı olan Yg sargısı

Fotoğraf1109.jpg

220V olduğunu düşündüğüm Kalın sargıların uçları. 2,7 Ohm

Fotoğraf1108.jpg

Arka Bölgedeki Sigaralar Bana Ait değildir :D

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Trafolarda primer sargısı, sekonder sargılarına göre çok oldugu için giriş omajı çıkış omajına göre yüksek değer gösterir. Gerçi burda kablo kalınlıklarına göre de seçim yapılabilinir. Giriş kablo kalınlığı ince çıkışın ise kalın olması lazım. Benim okudugum ve öğrendiğim bunlar tabi bir yanlışım varsa affola...

Trafolarda primer sargısı, sekonder sargılarına göre çok oldugu için giriş omajı çıkış omajına göre yüksek değer gösterir. Gerçi burda kablo kalınlıklarına göre de seçim yapılabilinir. Giriş kablo kalınlığı ince çıkışın ise kalın olması lazım. Benim okudugum ve öğrendiğim bunlar tabi bir yanlışım varsa affola...

Sayın Öğretmen'im Merhabalar...

Bu trafo tam tersi çalışıyor. Ama diğer trafolar için bu belirttiğiniz doğrudur. Bu yükseltici trafo olduğu için Tam tersi oluyor. Primer kalın , sekonder ince.

Ohm değeri için ise sekonda yg tarafı 120 oHm a kadar çıkıyor anlamadım gitti...

ve yg ucunun birini trafonun gövdesine bağlamışlar nedense..

Sayın Öğretmen'im Merhabalar...

Bu trafo tam tersi çalışıyor. Ama diğer trafolar için bu belirttiğiniz doğrudur. Bu yükseltici trafo olduğu için Tam tersi oluyor. Primer kalın , sekonder ince.

Ohm değeri için ise sekonda yg tarafı 120 oHm a kadar çıkıyor anlamadım gitti...

ve yg ucunun birini trafonun gövdesine bağlamışlar nedense..
Bunun için 'yanlışım varsa affola' dedim.;) Dediğinize göre giriş ve çıkış uçlarını tespit etmişsiniz. Yani giriş sargısı çıkış sargısına göre az olur.

Bir ekleme daha yapayım yanlışım yoksa voltaj katlama prensibiyle voltaj yükseltiliyor diyot kond bu yüzden konmuş

Merhabalar...

Verdiğiniz Bilgiler İçin Sizlere Çok teşekkür ederim...

Sn. By Lent Hocam :

Kapasitörün magnetrona gittiğini gördüm. Görevini anlayamadım. Fakat trafonun gerilimi yükselttiğini bu videoda gördüm..

Microwave Transformer Test (redneck) - YouTube

2.7 değil,3,5 miş özür dilerim. Ama yine değişen birşey olmaz sanırım yine direnç düşük ve kısadevre tehlikesi var. Bu sargıda sorun olabilir mi acaba ?

Cihaz daha önce kullanılmış sanırım ..

Sn.Öğretmen'im Sargıları açıkçası tam anlamıyla tespit edemedim.. Giriş sargılarının uçları belli fakat çıkış sargısının bir ucu gövdeye bağlı anlam veremedim.

Burda da ince sargıyı atıyor kalın sargıya Şebeke voltajı veriyor günah benden gitti yapın bakalım sonucu merakla bekliyoruz. Not: YG sargılarında bir uç mutlaka toprağa akıtılmalıdır. Trafo gövdesine bağlı gördüğünüz bu uçtur şase üzerinden toprağa gider. Kolay gelsin KocaeliKlimacı
Microwave transformer test. - YouTube
P0102365-00003.png

Şahsi fikrim acı bir tecrübe edinmeden bu trafoyu çöpe atmanız. Sonra 'KEŞKELERİN' bir faydası olmaz..

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri