Meram Elektriğin faturasındaki indeks karmaşası

medaş dediğim üçkağıdı yaptı.
12.11.2013 tarihinde (optik okuma ile gerçekleştirip aktif tüketimi günlük ortalama tükrtimi ay sonuna yuvarlayarak )kestiği faturayı takiben 30.11.2013 tarihinde uzaktan okuma ile yaptıgı ikinci faturada bizi cezaya düşürerek emeline ulaştı.hayırlı olsun.oysa benim indeks takibinden yaptıgım kontrollerde ceza filan yoktu.

Bununla ilgili gerçekten bir şüpheniz varsa yazılı olarak başvurun ve sebebini yazılı olarak cevaben isteyin.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşlar ayın 27 sinde fatura geldi.bakın karşılaştırması
--------------------------------------------------aktifler toplamı--------endüktif---------- kapasitif
geçen ay sayaçta okuduğumuz değer:-3346,000 -----------327,463------165,517
geçen ay bildirimdeki değerler :...................3355,430 ..................327,460 ..........165,520

bu ay sayaçta okudugumuz değerler :3400,575 ----------331,931 ---------166,513
bu ay bildirimdeki değerler :.......................3407,190................. 331,930 ..............166,510
şimdi daha kesin bir fikriniz olur.

Medaş görevlisi Aktif tüketimlere çok az bir ilave yapmış.İlk ay'a fazla ikinci ay'a az ilave yapıldığı için fark sizin okuduğunuz fark'a oranla çok az düşük. Endüktif ve kapasitif oranlarınızın gayet iyi.
Sıkıntı yok.
Endüktif oranınız: %8,63
Kapasitif oranınız: %1,91

Ceza yok !

Bununla ilgili gerçekten bir şüpheniz varsa yazılı olarak başvurun ve sebebini yazılı olarak cevaben isteyin.
yok arkadaşım medaşın yapmış olduğu bi üçkağıt yok kaldıki medaş senin faturanı hangi tarihte okursa okusun bu cezai durumunu etkilemez senin kompanzasyon sisteminde sıkıntı olmadığı sürece ceza ödemessin şuanda ceza ödemiceksin zaten

arkadaşlar vermiş oldugun değerler den gitmişsiniz ama o değerler ben aktifi ay sonuna yuvarlama işini farkettiğimde paylaştıgım değerler.yani o sıralarda sorun olmadı taki 11.ayın 12 sinde bir optik okuma yapıp yine ay sonuna yuvarlayarak bir fatura kesiyorlar.aynı ayın 30 unda uzaktan okumayla bu sefer indekste oldugu gibi değerleri alarak fatura kesiyorlar.indeks bildirimlerini bile bize ulaştırmadan.yani şöyle 12 sinde alınan indekste aktifi 12A ,E12,C12 diyelim ama faturada 30A, 12E, 12C yazdılar.şimdi ayın 30 una geldiğimizde benim gerçek A30 ama E de 30 Cde 30 oluyor.işte ben tam 30 unda kesilen faturada hiç aktif tüketim yapmadan 18E ve 18C tüketmiş oluyorum.buda cezaya soktu beni işte.benim kastım budur.en sağlıklısı faturaları bulup yazmam heralde.ama o faturada gördüğüm 600 tl kayıp fatura edilmiş.zaten indeks bildirimlerini bize ulaştırmadılar.

İşin içinde Medas varsa her türlü üçkagıt olabilir

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

tam olarak ne anlatmaya çalıştığnızı anlayamadım?

artık her ayın sonunda uzaktan okuma yapıyorlar.artık aktif tüketimi yuvarlama diye bir şey kalmadı.yani indeks olduğu gibi faturaya yansıyor.

ben özelleşene kadar medaş ta çalıştım.anlattıgınız olaylar doğru ise ortada bi gariplik var çünkü sayaçta ekranda gördüğünüz değerle uzaktan okuma değerinin aynı olması gerekir.kesinlikle yuvarlama vb. işlem yapılamaz.ancak medaş satıldıktan sonra garip uygulamalarda bulunuyor personeli acemi size tavsiyem günlük endeksinizi alın medaş tan uzaktan okuma sırasında endeks alırken sizede bilgi vermesini isteyin aynı anda sizde alın en ufak farkıllıkta itiraz edin.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri