makinam kapalıyken neden reaktiften ceza yazar?

svc sistem ile tristörlü kompanzasyon arasındaki fark ne bilen arkadaşlar yardımcı olabilirmisiniz ve en uygun fiyatlı tristörlü kompanzasyon hangi firmanın

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
m-usta-fa bey
100 ms yada altında hızda bir sistemi görmüş olabilirsiniz ama sistemin hızının ne olduğunu ölçmeniz özel analizörler olmaksızın mümkün değil. Bizde mesela 8000 dolarlık analizör ile u hızları ölçemediğimiz için punta hızlarını (ki biz 150-200 ms olduğunu düşünüyoduk bir uygulamada) ölçmek için özel bir analizör geliştirdik. http://www.karmetmakina.com.tr/download/HYA.JPG dolayısı ile bahsi geçen yerde punta makinası yok ise bu hızlara yakın yükü olması mümkün değildir, olsa bile sizin tespit etmeniz zordur.
Karmet sistemleri kondansatörleri tristör ile ve harmonik filtre üzerinden anahtarlama yapar, gerçek sıfır akım anahtarlama yapar, bu sebeple parça ömürleri beklenenin üzerinde yüksektir.
Diğer taraftan SVC sistemleri şönt reaktör sürerler ve kapasitif yükü olmayan yada az olan yerlerde fiyat ve reaktör büyüklüğü gerekçeleriyle gereksiz pahalı kalabilirler. Kapasitif yükleri olan yerlerde uygundurlar. Ayrıca kondnastörleri çok sık gir-çık olmasada kontaktör üzerinden devreye alırlar ve kontaktörün taşıdığı sorunlar yaşanabilir.

bu cihaz tam olarak nedir? aktif harmonik filtre mi, yoksa svc sistemi mi ? bu işi yapabilecek ( hem kapasitif , hem endüktif kompanzasyon, her fazı ayrı ayrı kompanze eden svc sistemi olsa gerek) bu arada değerini tam bilmiyorum ama, sanırım bu sistemde hız 100 ms nin epeyice altında
e

sorun tamamen bizim diafaze puntalar ve diğer kaynak makinaları( gaz altı , tig v.s.) bir de cnc punch ( hidrolik olanlardan ziyade, servolu olanlar) .Neyse ki cnc ler 3 faz dengeli.Ama kaynaklar hep diafaze.Bunlar takır takır vurdukça , sanki benim kafama vuruyorlar gibi oluyor.Bunların hızına yetişmek oldukça zor.Şönt reaktörün , tristörlü sistemlere göre avantajı, hassasiyetlerinin daha fazla oluşu diye düşünüyorum.Bir de 3 tane tristör yeterli oluyor, her kondansatör grubu için , 3 adet şart değil.Tabii sizin sisteminizi bilmediğimden,orada tristör sayısını bilemiyorum.Az tristöri az bela demek.Ne kadar tristör, o kadar harmonik.
Yine reaktörlü sistemin tristörlüden bir avantajı da, iki yönlü kompanzasyon imkanı.
Diğer avantajı ise, sabit olarak kapasitif bastırmanız.Hem de istediğiniz güçte.Bu da size, trafo sabiti için hassas bir değer imkanı veriyor.
Bir de dezavantajları var .
Ben şöyle düşünüyorum.Piyasada bir çok ilaç var.Her biri farklı hastalıklar için.Biri antibiotik , biri analjezik. Vesaire.Bunların kıyaslanması doğru olmaz.Ama aynı gruptan iki ilaç kıyaslanabilir.Ben hızlı yük sorunu olmayan , dengesiz yükü olmayan yerlere kesinlikle dinamik kompanzasyonu önermem.Tristörü de önermem.Ama bazı durumlarda , çaresiz kalıyorsunuz ve, götürüsü ne olursa olsun , yapmak zorunda kalıyorsunuz.

darbeli akım çeken(kaynak makinası vs.)varsa kesinlikle tristörlü komp.sistemi kullan

panolara Bakım yapamadım uzun zamandir.birkaç ilave yaptım sisteme size ondan bahsetmek istiyorum.
ilk önce sistemdeki tekfazlı röleyi iptal ettim yerine RQ-30 reaktif güç kontrol rölesi taktım.14 kademesi var ben ilk iki kademeye 1,kademe 5kvar 2.kademe 10kvar kondansatör ilave ettim sebebi tesisin tam yükteyken kondansatör grubunun yetersiz kalması.
Şimdi birinci kademedeki 5kvarlık kondansatör 6,2A akım çekiyor ikinci kademedeki 10kvar lık 14A akım çekiyor bu normalmi?sanırım aşırı akımdan yakında aradan çıkar bunlar.
Sistemi kafamı kariştiran diğer olay kondansatör değerleri sistemim 460v 60hz le çalişan bir sistem.kondansatörlerde 50-60hz aralıgında calısan kondansatörler.mesala
525V 50hz de 30kvar 60hz 36kvar
480v 50hz de 25kvar 60hz de 30kvar
örnek 3.kademede iki tane bu kondansatörlerden bağli 63A akım ölçüyorum bakkal hesabı yaparsak 63/1,4=45kvar kondansatör gücü ortaya cıkıyor.röleye girmem gereken değeri tam tuttaramıyorum.bende otomatik öğrenme modu var röle kendisi değerlerini öğrenip kaydediyor öyle yapıp sisteme start verdim.işletme bir haftadan beri üretimde değil değerlerim önceden %7 %3 seviyerindeydi şimdi %16 %10 tamm reaktifi anladımda kapasitif neden bukadar yükseldi trafodaki sabitleride iptal ettim yükseldiğini görünce ama son 4 günde yine asırı yükselmiş makinalarım çalişmadığı içinde olabilir bugun start verdik bakalım yarın takip eder size sonucu bildiririm.suan tam kapasiteyle çalişiyoruz yine kondansatör ihtiyacı var uyarısı ekranda cıkıyor kademelerım hepsi cekılı yarın belki bir iki ilave daha yaparım birde sistemde monofoze kondansatörlerin olmamasının ne gibi sakıncaları var oncekı sıstemımde yoktu 7-3 çalişiyorduk
ekrandaki akımlara bakarmısınız

Sedat kardeşim
Rölen kademeleri öğrendikten sonra kaç kvAr olduğunu gösteriyor sanırım.Panoda bağlı olan kondansatörlerle bir kontrol edermisin:?Zaman içinde ve kullanılan kondansatör kalitesi ile kondansatörler kayıba uğruyor.Biz eskiden Siemens İn 50 KVAR lık kondansatörlerini kullanırdık.Şimdi satınalmacım başka marka 50 kVAR kondansatör aldı ve asla ve asla o kalitede değiller.Birde havaların sıcak olmasından dolayı kondansatörler zarar görebilir.Pano ve Kompanzasyon odasının ısısına dikkat et soğutmaya bak.

NOT:Şu an istirahatliyim.Ayağım alçılı olmasa ziyaretine gelip çayını içerdim:p

geçmiş olsun yener abi.suanda kapasitifim aldı başını gidiyor %22 kompanzasyon panaosunu kapattım iki saattir herhagi bir değişme yok endüktifim yükseldi biraz sabaha göre%15 çözüm olarak kapasitifi en kısa yoldan nasıl denegelerim suanda röleyi devre dısı bıraktım endüktif yazdırıyorum dengeleseye kadar bu şekilde gidicem sanırım ay sonuna daha epey var

arkadaşımızın rölesi entes değil.
Entes olsaydı bile,sizin sorununuz rölenin,kondansatörleri iyi tanıyamamış olması olmalı.Entes röle,sistemi tanımak için,ilk kademeyi referans alır.İlk kademe büyük ise,daha sağlıklı sonuçlar elde eder.Bu yüzden ilk kademeye en büyük grubu alarak sorununuzu çözmüşsünüz.Kondansatörlerin değerini elle girerek te aynı sonuca ulaşabilirdiniz.

arkadaşımız röleyi rgt12t tek akım trafolu diye belirtmiş ama o rölede en küçük ten büyüge dogru tam katları olacak şekilde dizilir bu rölede manuel kondansatör deger yazma kısmı bulunmamaktadır program 5 baştan al baştan bırak çalışmaktadır (genelde)

geçmiş olsun yener abi.suanda kapasitifim aldı başını gidiyor %22 kompanzasyon panaosunu kapattım iki saattir herhagi bir değişme yok endüktifim yükseldi biraz sabaha göre%15 çözüm olarak kapasitifi en kısa yoldan nasıl denegelerim suanda röleyi devre dısı bıraktım endüktif yazdırıyorum dengeleseye kadar bu şekilde gidicem sanırım ay sonuna daha epey var

reaktif yazdırmak kapastife çözüm degildir her ikisini de kurtarmıyabilirsin en dogru yapacagin madem çalışmıyorsunuz aç kesicileri baştan takibe al 1. trafodan başla 1 satlik devreye al kompanzasyon kapalıyken oranlama yap sıkıntıya bak 2. trafoyu devreye al onu da gözlemle 1 saatlik oranlamaya bak sıkıntı nedir zaten en mükemmel kompanzasyon yük yok iken yapılabilendir daha sonra sıra ile devreye al yüklen takibini yap bakarsın çok basıt bir yanlışlık vardır kolay gelsin

Moderatör tarafında düzenlendi:
sn elektro suan calişmaya basladık kesicilerı derken trafodan bahsedıyorusnuz sanırım calişirken nasıl mudahale edebılırım ancak kompanzanzasyonu kapatarak kapasatıfı durdurabılıyorum tabı burada reaktıfım de %17 ye cıktı dediğiniz gibi ikisni bir arada nasıl düzelticem bakalım

üstadım senin bu konunu baştan sona yorumlarla birlikte hepsini okudum allah sana kolaylık versin ama böyle şeyler gelmezse insanın başına işini tam öğrenemez bu olayı çözmeni sabırsızlıkla bekliyorum unutma ki bizede yol gösteriyorsun :)) benim yaptığım imza sana umut kaynağı olsun

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri