Makel Sayaçları Uzaktan Okuma Programı

arkadaşlar ihtiyacı olanlar için Köhler, Makel ve Diğer sayaçlar için aryüz proğramı yapmaktayız kaç sayacın okunacağı önemli değil. sadece 1 dönüştürücü ile 32 sayaç okuyabilirsiniz.

tedaş ın istedigi özelliklerin hepsini saglıyormu acaba. son gelen yazıda belirli kilowatt ın üstünde güç tüketen aboneler için tedaş degişik bir sayaç istiyor 40 gün geriye dönük okuma yapabilen sayaç diyor ...bilgisi olan arkadaşlar varmı acaba?

GPRS modemlerle okuma yapılıyor modemin ortalam fiyatı 400$ ile1000$ arası örnek VHS elektronik ve yazılım şirketinin modemi400$ elster ise 1000 civarı bi baya yerleştirip binadaki bütün sataçları bir modem üstünden okuya bilirsiniz VHS modemlerde sayaçbagımsızlıgı söz konusu yani istedigin sayacı kullan bir dige özelligi ise optik portttan okuma (sayaç ön yüzündeki yuvarlak nokta) bu özelligi ile mühür sökmeye gerek kalmadan baglantıyı gerçekleştirisin daha deyatlı bilgi için PM ata bilirsiniz

Arkadaşlar ;
Denizli-Aydın-Muğla bölgesine bakan dağıtım şirketi (AYDEM)'in merkezlerinde makelin uzaktan okuma programı serverde kurulu.Serbest tüketici belgesi olan tüm işletmelere uzaktan okumalı sayaç taktırıyorlar ve sayaçları uzaktan okuma ile yapıyorlar.Eğer AYDEM'e bağlı bir işletmedeyseniz bu uzaktan okumalı sayaçlardan taktırabilirsiniz.Üstelik Serbest Tüketici belgenizin olması zorunlu değil...

sayın Mehmet bey emeğiniz çok teşekkürler acaba bu programla bütün sayaçları okuma şansımız varmı?

Evet mümkündür, tabi şunu açıklamak gerekir ;

iec 61107 ve 62056 bazlı olmalı obis kodları uygun olmayan sayaçları okuyamaz.

Doğrudan desteklenenler;

VIKO
ELSTER
KOHLER
MAKEL
KAAN
ONUR
LUNA

gibi...

tedaş ın istedigi özewlliklerin hepsini saglıyormu acaba. son gelen yazıda belirli kilowatt ın üstünde güç tüketen aboneler için tedaş degişik bir sayaç istiyor 40 gün geriye dönük okuma yapabilen sayaç diyor ...bilgisi olan arkadaşlar varmı acaba?

geriye dönuk 52 gün ve 30 dk peryotları tutabiliyor atrıca geçmiş bir yıllık aylık tüketim bilgilerinide tutabiliyor program sayesinde bunların tümü görülebilir. ihtiyacı olan arkadaşlar iletime geçebilir.

Öncelikle Programınızın kodlarını paylaştıgınız için Teşekkür ederim. Sayaçla haberleşemiyorum hiç bir veri gelmiyor.
Diger bir sorum bilgiler Ascıı olarak mı gönderiliyor? Projeyi biraz daha acıklayabilir misiniz? Açıklama satırı cogunda yok. Neyi ne için yaptıgınız anlayamadım.

Acil yardımlarınızı bekliyorum. Tşkler.

merhaba öncelikle paylaşımlarınız için teşekkür ederim.
biz de okulda benzer bir proje uygulaması yaptıyoruz farklı kendı yazdığımız bır vb programı ileseri porttan çıkıp optık port uzerınden sayaca bağlanarak sayacı okuyabılıyoruz (makel).

fakat PLC sistemının bır kuçuk modellemesını yapmak istedik ve evlerde kullanılan ethernetı Şebeke üzerinden almak için kullanılan adaptör gıbı olan cıhazlardan ıkı adet aldık fakat sayaç okumayı ve haberleşmeyı gerçekleştıremedık.

bununla ılgılı yardımcı olursanız çok sevınırım.

yenı uye olduğumuz için pm atamadım

selamlar

Öncelikle Programınızın kodlarını paylaştıgınız için Teşekkür ederim. Sayaçla haberleşemiyorum hiç bir veri gelmiyor.
Diger bir sorum bilgiler Ascıı olarak mı gönderiliyor? Projeyi biraz daha acıklayabilir misiniz? Açıklama satırı cogunda yok. Neyi ne için yaptıgınız anlayamadım.

Acil yardımlarınızı bekliyorum. Tşkler.

Sayac ıle bılgısayar arasına rs232-485 çevırıcı bağlamalısınız.Eğer bağlıysa
data uçları ters olabılır. Programı bıraz daha gelıştırıp paylasacağım.

merhaba öncelikle paylaşımlarınız için teşekkür ederim.
biz de okulda benzer bir proje uygulaması yaptıyoruz farklı kendı yazdığımız bır vb programı ileseri porttan çıkıp optık port uzerınden sayaca bağlanarak sayacı okuyabılıyoruz (makel).

fakat PLC sistemının bır kuçuk modellemesını yapmak istedik ve evlerde kullanılan ethernetı şebeke üzerinden almak için kullanılan adaptör gıbı olan cıhazlardan ıkı adet aldık fakat sayaç okumayı ve haberleşmeyı gerçekleştıremedık.

bununla ılgılı yardımcı olursanız çok sevınırım.

yenı uye olduğumuz için pm atamadım

selamlar

Bu konuda hıç çalışmam olmadığından yardımcı olamıyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaslar benim projem uzaktan erişim ya da kontrol degil. Ben sadece sayac içerisindeki degerleri pic e aktarmak istiyorum. Acaba bunu nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri