Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Slm kolay gelsin benim bi sorunum var yardımcı olabilirseniz sevinirim , mach3 te 2 boyutlu işlemelerde herhangi bi sorunum yok lakin 3d kabartma yaptıgım zaman 0,1 lik paso da bile makine koordinatlarında degişmeler oluyor desende her pasoda kaymalar meydana geliyo , desen işlemeyi durdurup makina koordinatlarına baktıgımda x-30 y1 z-0,265 gibi degerlerle karşılaşıyorum bu degerleri geri aldığımda ilk sıfır noktasına geri alabiliyorum acaba mach3 te hangi ayarda sıkıntı yapıyor? Bilgi verirseniz sevinirim

z ekseni motor tuning ayarlarında hata olabilir veya pasoda boşluk olabilir.
Bu arada mehmetköse ve gpeker beyefendilere ayrıca teşekür ederim. size özel olacak ama hmi,plc,Scada,otomasyon panosu,pic programlama modbus dahil her konuda yardıma hazır olduğumu bilmenizi isterim. dosta düşmana nispet olsun :)

gudu815' Alıntı:
Slm kolay gelsin benim bi sorunum var yardımcı olabilirseniz sevinirim , mach3 te 2 boyutlu işlemelerde herhangi bi sorunum yok lakin 3d kabartma yaptıgım zaman 0,1 lik paso da bile makine koordinatlarında degişmeler oluyor desende her pasoda kaymalar meydana geliyo , desen işlemeyi durdurup makina koordinatlarına baktıgımda x-30 y1 z-0,265 gibi degerlerle karşılaşıyorum bu degerleri geri aldığımda ilk sıfır noktasına geri alabiliyorum acaba mach3 te hangi ayarda sıkıntı yapıyor? Bilgi verirseniz sevinirim

Distance Mode, Absolute yerine Incremental olarak seçilmiş olabilir mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
gökhan beyin dediği yer config>state sekmesi altında olması gerek. ben 98 sayfanın hepsini okudum gpeker ve mehmetköse gibi deneyimli ve bilgili arkadaşlarımızın olmasına rağmen güvenim artsın diye cevap yazdım :)

cevabın için teşekkür ederim
kazımugur step sürebiliyorum bu yönden sorunum yok. hazır satılan step sürücüleri eksenlerin hareketi için gerekli olan step bilgilerini nasıl elde ediyor.sürücülerde programlar neye hangi şeye karşılk yazılmış. bir yerlerde gözüme çarpmıştı sanırım mach3 programı visuel basic dilini kullanarak hazır piyasadaki hazır sürücüler için gerekli olan bilgileri pc nin seri yada parelel portundan gönderiyormuş yani hocam anladığım kadarıyla piyasadi değişik firmalar tarafından üretilen sürücüler mach3'e göre programlanıyor yanılıyormuyum. bildiğim dil pic basic pro ve düşük seviyede c dili. eksenlerin hareketi için gerekli olan adım bilgilerini elde etmem için olmazsa olmaz tabiriyle bu kural nedir.

Sürücüler standart çalışmalar için yapılıyor.
Standart olan mach3 değil .
Sürücülerde çoğunluk 2 giriş var , step ve dir (nadiren analog girişliler var).
Step için gelen her puls de bir adım atar.
Direction ise yön bilgisini içerir.
Bu kapılara gelen işaretlere göre sürücü gereken bobine gerektiği şekilde yapacağını yapar.
Step sürebildiğine göre bunu biliyorsundur.

Bir şekilde çizilmiş bilgiler çeşitli programlarla , gcode diye adlandırılan standart bilgilere dönüştürülür.
Bunlar takım yolu olarakda tanımlanabilir.
Çizim programları cam , takım yolu programları ise cad olarak adlandırılıyor.

Bir şekilde elinde takım yolları varsa yani gcode ler , bunları okuyup gerekli hesapları yapıp gerekli portlara step ve dir bilgisi gönderen programlara enterpolasyon programları ve ya machining program deniliyor.

Mach3 bunlardan bir tanesi.

PBP ile bu iş pek mümkün değil.
İyi derecede c biliyor olsanda pek mümkün değil.
İnterpolation için iyi derecede matematik bilmek gerekiyor.
Bir de pc kullanılacak ise pc kullanımına yakın dillerden birini bilmek yeterli.

Özet olarak anahtar kelimen " interpolasyon " ...

cevabın için teşekkür ederim
kazımugur step sürebiliyorum bu yönden sorunum yok. hazır satılan step sürücüleri eksenlerin hareketi için gerekli olan step bilgilerini nasıl elde ediyor.sürücülerde programlar neye hangi şeye karşılk yazılmış. bir yerlerde gözüme çarpmıştı sanırım mach3 programı visuel basic dilini kullanarak hazır piyasadaki hazır sürücüler için gerekli olan bilgileri pc nin seri yada parelel portundan gönderiyormuş yani hocam anladığım kadarıyla piyasadi değişik firmalar tarafından üretilen sürücüler mach3'e göre programlanıyor yanılıyormuyum. bildiğim dil pic basic pro ve düşük seviyede c dili. eksenlerin hareketi için gerekli olan adım bilgilerini elde etmem için olmazsa olmaz tabiriyle bu kural nedir.

Aslında sürücüler için konuşursak programlanan hiç birşey yok. Sürücüler kendilerine gelen DIR ve STEP sinyallerine göre step motorlara hareket veriyor. Herşey aslında bu kadar basit.

Mach3 ve diğer CNC kontrol programları sürücülere bu sinyalleri G-Code satırlarından okudukları değerlere ve motor ayarlarına göre hesap ederek gönderiyor. Daha önceki sayfalarda yazılan Pin ayarları işte tamda bu işe yarıyor. Mach3 programı okuduğu G-code satırından X Y Z eksenlerinin hangi yönde ne kadar gitmesi gerektiğini hesap ediyor daha sonra X ekseninin DIR ve STEP pinlerine buna göre sinyal gönderiyor.
DIR ileri geri vitesi gibi düşünebilirsin STEP de gaz gibi. DIR ile yön belirleniyor. STEP ilede gaz veriliyor. Eğer sen bu sinyalleri üretmek istiyorsan. Mach3 benzeri bir program hazırlaman gerekir.

Kolay gelsin...

Not: Kazım abi benden önce davranmış... :D

Merhaba

Mack 3 output çıkışlarını eksen hareket ederken hareket durmadan açıp kapata biliyormuyuz.?

makinadaki miller 12 mm saplama. hatvesi 1.75. Kart TB6560 lı 3 eksen.sizin yazdıklarınızla yaptığım hesaplar aşagıda yanlışsa düzeltin lütfen
Kart ayarlarını aşagıdaki gibi yapıyorum. D1 D2

Decay %50 Of on
T1 T2

Tork %100 of of

M1 M2
Step 1/8 on on
Bu değerler doğrumu dogru ise buna göre step per 200 *8/1.75= 914.28 olması gerekmez mi?
Ancak buna göre ayarları yapıp settingde otomatik konfigurasyonla denediğimde gidilmesi istene mesafeyi 100 yazdıgımda 25.4mm gidiyor. çizim yaptığımda yazılarıda büyük yazıyor hemen hemen 2.5 misli. Sorunu bulamadım. step i full yaptıgımda da sonuç değişmiyor. bu arada ölçü birimi mm seçili.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,394
Kullanıcılar
450,278
Son üye
twineys

Yeni konular

Geri