Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Aradığında da söyledim ama tel kapanınca daha ulaşamadım sana

tekrar ediyim...

1. sorunda öncelikle pin ayarlarını kontrol et. ikinci olarak da bağlantılarını kontrol et. kart sürücü arası. başka bir seçenek yok.

2. sorun da birinci sorun varken nasıl yapabiliyorsun? beslemeni özellikle kontrol et. ve dediğim gibi bağlantılarını.

tekrar ediyim...

1. sorunda öncelikle pin ayarlarını kontrol et. ikinci olarak da bağlantılarını kontrol et. kart sürücü arası. başka bir seçenek yok.

2. sorun da birinci sorun varken nasıl yapabiliyorsun? beslemeni özellikle kontrol et. ve dediğim gibi bağlantılarını.

Bene tekrar arayamadım ne olduysa telefona direk meşgule düşürdü sürekli sonra da bende uğraşmaktan usandım bırakmıştım :)

tekrar ediyim...

Yukarıdaki açıklamalara aynen katılıyorum. Sorunu daha iyi tanımlamak için
Port & Pin sayfasının ekran görüntüsünü buraya yapıştırırmısın. Kullandığın kartın modelinide yazarak.

Format atmadan önce düzgün çalışıyor ise Format ile değişen tek şey (Format atarken bağlantılarla falan oynamamışsan) Mach3 ün Pin & port ayarlarıdır.
1. hata varken nasıl G-kode yüklüyorsun oda ayrı bir soru işareti.

1. hatada gcode yüklemede bir engel yok ki... gereken programı işlerken de - değerlere gitmesi gerekirken + değerlere gidip gitmediğine bakmak için gcode yükledim. Manuel kontrolde olduğu gibi mach3 programı - değere gidiyor diye gösteriyor ama makine fiziksel olarak hep + ya gidiyor.

Yarın fotoğraf hatta bir video çeker eklerim.

dir step baglantilarini kontrol et. temazsizlik var.

Son düzenleme:
1. hatada gcode yüklemede bir engel yok ki... gereken programı işlerken de - değerlere gitmesi gerekirken + değerlere gidip gitmediğine bakmak için gcode yükledim. Manuel kontrolde olduğu gibi mach3 programı - değere gidiyor diye gösteriyor ama makine fiziksel olarak hep + ya gidiyor.

Yarın fotoğraf hatta bir video çeker eklerim.

Evet engel yok ama sonuç zaten belli. Senin yaptığın windowsta düzgün çalışmayan okları denemek için "Dur bide oyun yükleyeyim acaba oyunda düzgün çalışacak mı?" demek gibi birşey. G-code yuklemeden de MDI satırına
G0 X100
G0 X-100
G0 Y100
G0 Y-100
G0 Z50
G0 Z-50

şeklinde komut yazarak da - yemi + yamı gidiyor bakabilirsin.

Eğer gerçekten yardım almak istiyorsan
1-Pin & Port sayfasındaki ayarları buraya bi yaz (Sürücü kartın modeliyle).
2-Motorlra giden kablolarını bi kontrol et, kısa devre varmı yokmu? kopukluk temazsızlık varmı yokmu?
3-Motorlara giden kabloların şemasını buraya bi koy.

Kolay gelsin.

merhaba kolay gelsin forumdaki mesajınızı okudum mach3 ayarları hakkında yardımcı olabilirim yazmışın ona istinaden rahatsiz ediyorum bende leadshine 57HS30-60 modelinde 3 tane step motor var bunları bir türlü mach3 e ayarlayamadim y eksenindeki ilerlemesi gereken alan 1010mm ,x ekseni:800,z ekseni de 150mm olmasi gerekiyo ,verilen mach3 ayarlarını tezgaha uyarladigimda mesafe oranları düzgün gibi görünüyo lakin yanılmıyorsan her eksen için ayrı ayarlar yapılması gerekiyo step motor ve mach3 teki ayarlarımın saglıklı ve düzgün olabilmesi için ne yapabilirim mach 3 teki ayarlarım ne olacak bu konuda yardım edermisiniz lütfen

mach 3 teki port ayarlarımı yaptıgımda
x axis step pin#=16 dir pin#=1
y axis step pin#=14 dir pin#=7
z axis step pin#=6 dir pin#=3 olarak ayarlayarak motorlara hareket verdim

eksigim yada yanlışım varmı bilmiyorum bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

merhaba kolay gelsin forumdaki mesajınızı okudum mach3 ayarları hakkında yardımcı olabilirim yazmışın ona istinaden rahatsiz ediyorum bende leadshine 57HS30-60 modelinde 3 tane step motor var bunları bir türlü mach3 e ayarlayamadim y eksenindeki ilerlemesi gereken alan 1010mm ,x ekseni:800,z ekseni de 150mm olmasi gerekiyo ,verilen mach3 ayarlarını tezgaha uyarladigimda mesafe oranları düzgün gibi görünüyo lakin yanılmıyorsan her eksen için ayrı ayarlar yapılması gerekiyo step motor ve mach3 teki ayarlarımın saglıklı ve düzgün olabilmesi için ne yapabilirim mach 3 teki ayarlarım ne olacak bu konuda yardım edermisiniz lütfen

mach 3 teki port ayarlarımı yaptıgımda
x axis step pin#=16 dir pin#=1
y axis step pin#=14 dir pin#=7
z axis step pin#=6 dir pin#=3 olarak ayarlayarak motorlara hareket verdim

eksigim yada yanlışım varmı bilmiyorum bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Kullandığınız Interface kartın modeli, step motor sürücülerin marka ve modeli, driver üzerinde ayarlama durumu varsa 1/1-1/2-1/8-1/16... ayarlarının hangisini kullanıyorsunuz, bunları ayrıntılı yazarsanız yardım alabilirsiniz.

elimde bulunan kart 4_EKSEN_TB6560_3.5A

kullandigim step motorlar leadshine 57 hs30-60 tır / 3Amper , 3N , ve flanŞ olarak ta 57mm
tezgahta kullandığım hareket sistemimde 5 hatveli ,20mm çapında bilyalı mil

Step Pin ayarlarınız aşağıdaki gibi. Sanırım Z ekseninde bir hata var, yada buraya yazarken hata yaptınız. Doğru şekil aşağıdadır.

tb65604ax.jpg

https://www.kontrolkalemi.com/forum...patladı-acil-yardım-elinde-olan-var-mı.64927/

Motor tuning ayarları içinde aşağıdaki linke bakabilirsiniz...
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/mach3-kullanımı.15952/page-71

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,393
Kullanıcılar
450,277
Son üye
Hzomero

Yeni konular

Geri