Mach3 10 dk sonra reset yakıyor ve duruyor

Arkadaşlar Merhaba, şirkette bir tane büyük platform CNC makinası var sürücüleri SG-AS30AF X ekseninde 2 adet Y ve Z ekseninde birer tane motorum var birde spindle motorum var. Aşağıdaki linkten detaylara da bakabilirsiniz.
https://www.sahinrulman.com/servo-motor-surucu-sgas30af

Bu makina normalde LPT kart ile çalışıyordu. Linux tabanlı Pathpilot programı ile çalışıyordu ama üretici firma şirketten birilerini arayıp programda birşeyler yapmış ve ardından cnc 2 3 ay sonra çalışmayacak şekle geldi. Şirket ile iletişime geçtiğimde 4000$ kart +yazılım güncellemesi istedi ama kart sağlam bu kartı Mach3 programı ile çalıştırabilir miyim. kart resmi aşağıdadır.
Bu program (pathpilot) aslında linuxCNC programı. Zannedersem açık kaynak kodlu ve bedava. Grafik arayüzü ücretli olabilir. fotograftan gordugum kadarıyla Paralel port kartı da cok cok basit bir arayuz kartı.
https://www.forum.linuxcnc.org/pathpilot/33523-anyone-beta-testing-pathpilot-2-0?start=0
3 eksen ahşap cnc kullanıyorum. Mach3 programı işlem sırasında veya dururken 10 dakika geçtikten sonra reset butonu kırmızıya geçiyor ve duruyor. Reseti yeşil yapıyorum devam ediyorum tam 10 dakika sonra tekrar duruyor. Bu durum boşta beklerken de zaman turuyorum 10 dakika sonra tekrarlıyor. Makineden soğudum iyice.
Alarmların gozuktugu bolumden sebebine bakabilirsiniz belki. Bole bi suru yesil kutu olan bi ekrandi diye hatirliyorum.

https://github.com/sharmstr/linuxcnc

Son düzenleme:
Bu program (pathpilot) aslında linuxCNC programı. Zannedersem açık kaynak kodlu ve bedava. Grafik arayüzü ücretli olabilir. fotograftan gordugum kadarıyla Paralel port kartı da cok cok basit bir arayuz kartı.
https://www.forum.linuxcnc.org/pathpilot/33523-anyone-beta-testing-pathpilot-2-0?start=0

Alarmların gozuktugu bolumden sebebine bakabilirsiniz belki. Bole bi suru yesil kutu olan bi ekrandi diye hatirliyorum.

hocam mach3 ile çalıştırdım, windows 7 32 bit üzerinde (güncellemesiz olarak kontrol sağladım.) ama pc özellikleri bazen yetersiz kalabiliyor bilgisayarı yazılımsal olarak linux sistemine göre windows zaman zaman zor anlar yaşatıyor, pc yi değiştireceğim ve bu arada diğer problemimiz de halloldu.
LPT kart ile mach3 çalışıyor.(şahin rulman sitesindeki kartlar ile, konu hakkında yardım isteyen arkadaşlar varsa yardımcı olabilirim.)

hocam mach3 ile çalıştırdım, windows 7 32 bit üzerinde (güncellemesiz olarak kontrol sağladım.) ama pc özellikleri bazen yetersiz kalabiliyor bilgisayarı yazılımsal olarak linux sistemine göre windows zaman zaman zor anlar yaşatıyor, pc yi değiştireceğim ve bu arada diğer problemimiz de halloldu.
LPT kart ile mach3 çalışıyor.(şahin rulman sitesindeki kartlar ile, konu hakkında yardım isteyen arkadaşlar varsa yardımcı olabilirim.)
Problemi nasıl çözdüğünüzü yazarsanız araştırma yapanlar cevabını da konu içinde görmüş olurlar bence

Problemi nasıl çözdüğünüzü yazarsanız araştırma yapanlar cevabını da konu içinde görmüş olurlar bence
Arkadaşlar, çalışmaz diyenlerde oldu, yılmadık çalıştık, umudumuzu kaybetmedik, programın bu tarz breakout kartlarda çalışması için belirli bir ayarları var; ya elinizde bu konfigrasyon ayarlarına sahip olduğunuz ".xml" dosyası olacak ya da pin ayarlarını tek tek deneye deneye bulacaksınız.

Ürünü aldığınız yerde yüksek ihtimal "xml" dosyası olur; bunu satıcıdan isteyin gerekli ayarları düzgün bağlayacağınız şema da dahil olmak üzere bunları iyi kontrol edin, ardından makinanız çalışır hale gelecektir, belki üzerinde bazı minor değişiklikler yapmak zorunda kalabilirsiniz, bunlar ise; eğer Mach3 hakkında biraz bilgi sahibiyseniz web ya da youtube üzerinden bu bilgelere kolayca erişip, makinenizi kolayca çalışır hale getirebilirsiniz.

(kullandığım motor sürücüler "run" yani çalışmaya hazır durumdaydı(dışarıdan gelen verilere göre)), ardından LPT kontrol arabirimi gerekli bağlantıları gerçekleştirdim. bağlantı şeması çok önemli, kart 25 pin ile haberleşme sağlıyor ancak sadece 5 adet pin sizin giriş pinleriniz.

Önemli olan kilit taşlardan birisi ise, karta gerekli input girişleri sağlanmazsa(acil stop, limit swicth, home switch vb. gibi) ya da bu girişler konfigrasyon üzerinden pasif yapılmazsa LPT arabirim kontrol kartının çalışması pasif olarak kalacaktır. Bu mihenk taşına dikkat edin, gerisi ise tabu daşı devirmek gibi...

Umarım verimli olmuşumdur, aklında soru olan varsa yazabilir, elimden geldiğince destek olurum.

*Not: kart 75 dolar, bizden talep edilen 4000 dolar dı.

Yine de takılırsanız buradaki platforma yazıp kolay bir şekilde birçok arkadaş gördüğünce yazacak ve yardımcı olmaya çalışacaktır.

Saygılarımla,
İsmet

Arkadaşlar, çalışmaz diyenlerde oldu, yılmadık çalıştık, umudumuzu kaybetmedik, programın bu tarz breakout kartlarda çalışması için belirli bir ayarları var; ya elinizde bu konfigrasyon ayarlarına sahip olduğunuz ".xml" dosyası olacak ya da pin ayarlarını tek tek deneye deneye bulacaksınız.

Ürünü aldığınız yerde yüksek ihtimal "xml" dosyası olur; bunu satıcıdan isteyin gerekli ayarları düzgün bağlayacağınız şema da dahil olmak üzere bunları iyi kontrol edin, ardından makinanız çalışır hale gelecektir, belki üzerinde bazı minor değişiklikler yapmak zorunda kalabilirsiniz, bunlar ise; eğer Mach3 hakkında biraz bilgi sahibiyseniz web ya da youtube üzerinden bu bilgelere kolayca erişip, makinenizi kolayca çalışır hale getirebilirsiniz.

(kullandığım motor sürücüler "run" yani çalışmaya hazır durumdaydı(dışarıdan gelen verilere göre)), ardından LPT kontrol arabirimi gerekli bağlantıları gerçekleştirdim. bağlantı şeması çok önemli, kart 25 pin ile haberleşme sağlıyor ancak sadece 5 adet pin sizin giriş pinleriniz.

Önemli olan kilit taşlardan birisi ise, karta gerekli input girişleri sağlanmazsa(acil stop, limit swicth, home switch vb. gibi) ya da bu girişler konfigrasyon üzerinden pasif yapılmazsa LPT arabirim kontrol kartının çalışması pasif olarak kalacaktır. Bu mihenk taşına dikkat edin, gerisi ise tabu daşı devirmek gibi...

Umarım verimli olmuşumdur, aklında soru olan varsa yazabilir, elimden geldiğince destek olurum.

*Not: kart 75 dolar, bizden talep edilen 4000 dolar dı.

Yine de takılırsanız buradaki platforma yazıp kolay bir şekilde birçok arkadaş gördüğünce yazacak ve yardımcı olmaya çalışacaktır.

Saygılarımla,
İsmet
Ben Nokta CNC Şirketi ile aynı ilçede yaşıyorum Kendilerini devamlı misafir olarak değil dost olarak görüyorum. Konu hakkında az çok bilgim var. Kendiler bilgi paylaşmaktan kaçınmaz. Ama bu konu hakkında kulak misafirliğim var. Yanımda Tamir teklifini gönderdiler. ve ben de yorum yapmıştık bu fiyat konusunda onlarla konuşmuştum. Sadece Kart Göndermeyeceklerini, Yeni Kinematik destkli yazılım hazırladıklarını bunun da kartla ve servis işçiliği vb. İşin içinde CNC Kontrol Yazılımı girince ben fiyatı konuşamam. Ama Konu Şöyle: xxxx firmasına ait kontrol kartını Nokta cnc şirketine arızalı diye göndermişler, ben de şahidim kartın besleme katında arıza tespiti yaptılar. Fakat Özel bir kart değilmiş fakat Nokta CNC Double Colon CNC Kontrolü için Özel Kinematik Bir yazılıma Sahip ve bu yazılıma değer biçen sadece Nokta CNC olur. Sizin yaptığınız gibi, O Tip Bir Tezgahı Mach3 ile kontrol etmeye kalkarsanız, Çok kısa sürede eksen eğim hatalarına (Ben emekli makina öğretmeniyim) neden olup, mekanik hasar alacak Köprü yamulacaktır, Düzelmeyecek şekilde eksenel eğim hatalarına neden olacaktır. Emin olun ki benim de makinam var bu tip, Gevşemeyen cıvatam kalmamıştı, Mach3 ile, Şimdi onların yazılımını kullanıyorum. Kesinlikle çok yumuşak hareketlere sahip,Kinematik konularını Nokta CNC 'den merakım dolayısı ile çok iyi öğrendim. Siz Mach3 ile iş çözüldü zannederseniz, kesinlikle Yanılıyorsunuz, O Tip Double Colon Tip gantry Tezgahlar kalıp işliyorlar, Finiş Pasoları xxxx Sirketine kurulumda ben de gitmiştim. Seramik Firması idi. Gürsel bey ile gitmiştim, 4 Gün Finiş Paso operasyonu ile pişirme kalıpları işleyen bir CNC işleme merkezi, Mach3 4 Gün çalışsın kesintisiz, Başladığı yere bırakın dönmeyi dönemez bile de neyse. Sizin bu makinayı Mach3 ile çalıştırmanız, gurur konusu olmamalı, Ne zaman ki Nokta CNC 'nin yazdığı Linuxcnc işletim sistemi ile Makina kinematiklerini girip cnc kontrol etmeye başlarsanız, O zaman Ben ve benim Gibiler Sizi gerçekten Tebrik ederiz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri