Mıknatıs üzerinde herhangi bişiyi gezdirmek ...

Bu videolarla senin yapacağın sistemin hiçbir bağı yok. Videolardamıknatıslık özelliği kazandırmak için sıvılaştırılmış bir gaz kullanılıyor. Gaz havaya uçunca metaller birbirinin üzerine düşüyor. Yani o metaller mıknatıslık özelliğini kaybediyor. Zaten gaz kullanılmasa iki mıknatıs üst üste bu şekilde durmaz. Mıknatısların doğrusal olmayan manyetik alanları nedeniyle hemen bir yerlere sapmaya mümkünse havada takla atarak zıt kutupların yüz yüze dönmesine çalışırdı.

Senin yapacağın sistemde ise sadece mıknatısların aynı kutuplarının birbirini itme özelliği kullaılacak.

Bir ustamızdan aldığım bilgiye göre mıknatıs olarak Neodium mıknatısları kullanırsan mıknatıslık özelliği çok güçlü olduğundan ağırlık bile taşıyabilirsin.

Alt kısım için uzun ve dildörtgen şeklinde 90-100 cm Neodium mıknatısın fiyatını bir araştır bakalım. Kaç paraya mal olacakmış.

Sayın tyildizak ile birlikte pic ile sürülebilen bir sistem üzerinde çalışma yapacağız.

bir fikir: takla atmasını engelemk için yanlarda bi kaç noktaya mıknatıs konulabilir (sürtünme enerjisi minimuma indirilir)

İnanılmaz bişi ...

Uzunluk 40 mm
Genişlik 25 mm
Kalınlık 10 mm

Fiyatı ise 7 TL :eek:

40mm x 20mm x 5mm Blok

:eek: bana yaklaşık 55 adt işimi görür ...
Henüz büyük bişey üztünde yapmayı planlıyorum çember olarak ...
çemberin başı ile aşağı toplam 124 cm ...

55 adt ile hesaplama yapınca 176 TL ediyor ...
Daha uygun fiyat satan firma bileniniz varmı ?? çünkü bunlar okadar pahalıki almaya çalışsam ailem izin vermez bütçeyi maşallah aşıyor ...
Veya tavsiyesiyeniz varmı ???
Ayrıca firmaları aradım en fazla 50 mm var ...

Merak ettiğim birşey var , doğal mıknatyısların iletkenliği zaman içerisinde kayboluyormu ?

Maxim-1995 bu yazıyı ve resimleri bir incele bakalım. Sana yararlı olacaktır.

https://i.kontrolkalemi.com/0/maglev-treni.swf

Merak ettiğim birşey var , doğal mıknatyısların iletkenliği zaman içerisinde kayboluyormu ?

İçerisinde manyetit adı verilen demir oksit bileşiği içeren kayaç doğal mıknatıstır. Doğal mıknatısların mıknatıslık özelliğini zamanla kaybettiklerini biliyorum ama iletkenlikleri konusunda birşey diyemem.

Maxim-1995 bu yazıyı ve resimleri bir incele bakalım. Sana yararlı olacaktır.

https://i.kontrolkalemi.com/0/maglev-treni.swf

İçerisinde manyetit adı verilen demir oksit bileşiği içeren kayaç doğal mıknatıstır. Doğal mıknatısların mıknatıslık özelliğini zamanla kaybettiklerini biliyorum ama iletkenlikleri konusunda birşey diyemem.

hocam ben o inktekini anlamadım ...
Anlamadığı nokta ise attan çekmnesimidir zıt olmasıdır çünkü alttan nasıl tutacak ???

hocam ben o inktekini anlamadım ...
Anlamadığı nokta ise attan çekmnesimidir zıt olmasıdır çünkü alttan nasıl tutacak ???

Hangisini anlamadıysan resmini koyar mısın? Yazarken imla hatası yapıyorsun anlamakta güçlük çekiyorum.

Hangisini anlamadıysan resmini koyar mısın? Yazarken imla hatası yapıyorsun anlamakta güçlük çekiyorum.

buyarı alamadım nasıl öle şekilde çalışıyor ???
yani - ile + da olsa sürtünme olur ... ayrıca o şekilde tren nasıl giderki ?

Trenin çalışma şekli anladığım kadarıyla alt tarafta bulunan mıknatıs rayda bulunan mıknatısla zır olarak kutuplanıyr ve birbirini çekmesi sağlanıyor. Bu sayede tren havalanıyor. Yanlarda bulunan mıknatıslarda ikinci resimde gösterildiği üzere N-S-N-S şeklinde kutuplandırılıp trenin hareket etmesi sağlanıyor.

Sen tren yapmayacağın için senin için önemli olan mıknatısların N-S-N-S şeklinde dizlilerek hareket ettirilebileceğini öğrenmen. Eğer evde ucuz mıknatıslardan varsa parça parça dizip bu hareketleri gözlemlemeye çalış.

Çalışmaların ne alemde gidiyor acaba ?
Bende bu işe merak sardım :))

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri