Mühendislik Yeterlilik

piyasada tanığım çok başarılı bir mühendis arkadaşım var. kendisi meslek lisesi elektrik bölümü mezunu ve Yıldız Teknik elektrik mühendisliği mezunudur. Bursa'da çok enfes projelere imza atmaktadır. Düşünüyorum da eğer meslek liselerine uygulanan düşük katsayı döneminde liseden mezun olsaydı, Yıldız Teknik elektrik mühendisliğini kananıp başarılı olabilir miydi. Cevap çok açık, sadece teknik eğitim fakültesine gidebilir ve ünvansız yetkisiz olacaktı.

Mühendis olmayıp ağzından mühendis kelimesi düşmeyen arkadaşların çoğunda içten bir kıskançlık sezmişimdir . Şahsım tulum giyen bir mühendis ama tulum giymeyen çok elektrik teknikeri ve teknisyeni arkadaşımda vardır ama hiçbir zaman kimseyi kıskanmayıp hor bakmamışımdır .

bence sorun yeterlilik degıl egıtım sıstemı.........

Ben buna tam olarak katılmıyorum. ben sahada çalışmayı gerektiğinde makina altına girmeyi elimde yağ kokusunu seven biriyim.ama bu şekilde çalışmak istemeyen birileride olabilir. benim için güzel başkaları için kötü bir uygulama olur

mühendislikten mezun olmak yetmiyor saha bambaşka çünkü, hiç sahaya inmemiş el**** çekici alıpğ duvar kırmamış kablo kesmemiş adam değil mühendis ordinaryus olsa bile bi işe yaramaz. bu yüzden yeterlilik belgesi mutlaka şart.

mühendislikten mezun olmak yetmiyor saha bambaşka çünkü, hiç sahaya inmemiş el**** çekici alıpğ duvar kırmamış kablo kesmemiş adam değil mühendis ordinaryus olsa bile bi işe yaramaz. bu yüzden yeterlilik belgesi mutlaka şart.

100 küsür mesaj olmuş, hala duvar kırmamış adam işe yaramaz.
Arkadaşım mühendisin işi duvar kırmak değil. hesaplamak. duvarın neresinden kırılacagını söylemek. Hangi açıyla kazma vuracagını söylemek.
Konu ilginçleşti baya.

Biri masabaşında otorup kendilerini bi bok sanmasınlar burunları sürtülsün der.

Öbürü ordinaryus olsa işe yaramaz der.

Alıp veremediğiniz yada gocundugunuz yer neresi arkadaşlar?

Açıkça onu söyleyinde rahatlayın bari.

100 küsür mesaj olmuş, hala duvar kırmamış adam işe yaramaz.
Arkadaşım mühendisin işi duvar kırmak değil. hesaplamak. duvarın neresinden kırılacagını söylemek. Hangi açıyla kazma vuracagını söylemek.
Konu ilginçleşti baya.

Biri masabaşında otorup kendilerini bi bok sanmasınlar burunları sürtülsün der.

Öbürü ordinaryus olsa işe yaramaz der.

Alıp veremediğiniz yada gocundugunuz yer neresi arkadaşlar?

Açıkça onu söyleyinde rahatlayın bari.

Boşver arkadaşım kendi işlerini mühendislere yıkmak istiyorlar. Mühendis beden işçisi değildir; bunu bilmiyorlar.

2001 yılında beraber çalıştığım finlandiyalı elektrik mühendisliğinden yeni mezun olmuş olan Mr. Raimond, kurulacak mobil santralinde makinaların altına tek tek yatıyor 12,5MVA'lik generatörlerin sargılarını ölçüyordu.

- O esnada kendisine sordum. Sen mühendis değil misin? niye bir teknisyenin yapması gereken işi yapıyorsun?

- Cevabı şu şekilde oldu. Ülkemizde mühendislik fakültesinden mezun olduktan sonra aynı teknisyen gibi şirketlerde 3 yıl çalışıyoruz dedi. (Tabii ki bu Bakım mühendisi olacaktı, farklı dallarda uzmanlaşma var orada) Kayıtlı olduğumuz oda ve şirketimiz bizim mühendisliğimizi onaylayacak dedi.

Bu bize şunu öğretiyor:

Eğer bir alanda uzmanlaşmak istiyorsanız. Önce o dal ile ilgili bütün detayları bilmeniz ve en alt kademedeki kişilerin bile yaptığı işleri (onları küçümsemeden) işi öğrenene kadar bizzat yapmanız gerekliliğidir.

Mühendislik illa sargı sarmak değil, sararsa el yatkınlığı olur, bu da kötü değil fakat kaç kere sarılması gerektiğini hesaplamaktır mühendislik.

Ayrıca mühendisliğin amacı ar-ge'dir. Yukarıda da açıklanmış zaten bunlar.

Her nedense bu mühendis-tekniker çatışması hep olur, stajda da mühendislik öğrencilerini ezmeye çalışırlar ama çabuk şekilde konuyu kavradığını görünce de saygı duyarlar ;)

Mühendislik öğrenme-geliştirme-yönetme bilimidir, bu yüzden ekipleri mühendis kurar, sistemi tasarlar, uygulamasını yaptırır.

Neredeyse bedavaya çalıştıracakları, insanların haklarını hiç düşünmeyen ülkemizdeki işverenler böyle bir durumu fırsat bilip çoğu, gerçek mühendis yerine yeni mühendis adaylarını çalıştırmak isteyecektir. Asgari ücrete hatta kimisi sigortasız çalışan mühendis adayları geçimini ne ile sağlayacak ve ne zaman yuvasını kurabilecektir.

Bana kalırsa her işletmeye, büyüklüğü ile orantılı genç mühendis çalıştırma zorunluluğu getirilmeli. Stajlar da 1 dönem işletme stajı olmalı.

Eklemek istediğim bir konu daha var. Şayet mühendisin eli çekiç pense tutması gerekiyorsa başbakan da cumhur başkanı da hem doktor, hem maliyeci, hem bankacı, hem asker, hem mühendis, hem öğretmen vs. olmalı. Nitekim devletin başı o, o devletteki her mesleği yapabilmeli.

Forum istatistikleri

Konular
128,379
Kullanıcılar
450,257
Son üye
Ali Mert Esendemir

Yeni konular

Geri