LPT portunun pinleri

asenyurt

Profesyonel Üye
Güzel bir sorum var :D

Lpt kablomun bir ucunu dişi yapmak için elimde lehimleme yapmak için konnekter vardı.

bütün kabloları karşılıklarına yani hiç değiştirmeden lehimledim ama kart çalışmıyor

peki bu ports pin ayarlarından farklı pinleri seçsem ayar tuttururmuyum

nasıl bulacam hangisi nere gitti diye :D

DB25 male to female mi yapacaksın.

yani bir taraf erkek bir taraf dişi

Aynen iki taraf erkekti. Elimde lehimlenmemis disi konnektor vardi soktugum yerden yenisine lehimledim ama pinler karisti

13 . piniin karşılığı 1 . 14 pinin karşılığı 25 diye sıralayacaksın dişi yi erkek yapsaydın çevirici vardı bende erkek pini dişiye çeviren de vardır herhalde

Son düzenleme:
1-1 e bağlanmaz arkadaş yazmış zaten, pinler aynı düzlemde terslenmiş olduğundan karıştırmışsınız.
Dişiden erkeğe pinler eksen üzerinden terslenir ki bu kablonun erkeğini dişisine sokunca bir halka (ring) oluştursun.

hepsini tek tek multimetre ile ölçerek yaptım dediğiniz gibi

Pinler konusunda bence en iyi eşsiz site pinouts.ru/ParallelPorts/ParallelECP_pinout.shtml
Bir de bu var Parallel port - LPT (IEEE 1284) | HW-server.com bir de kontrol test prog ları var
Sanırım yapman gereken bu hw-server.com/pc-parallel-port yine de yapmak istediğinin adın bilirsen daha çok yardımcı oluruz.

dediğiniz gibi
pinleri çaprazlayıp lehimledim doğru oldu ama kabloyla takınca bazı eksenlerin direction ucu çalışmıyor sanırım ileri geri yapsam da hep aynı yöne gidiyor.

ve bazı eksenler hiç çalışmıyor çok ilginç kabloyu çıkarıp multimetre ile ölçtüm hepsini birer birer sıkıntı yok. hiçbiri birbirine de değmişyor.

sen sökmeden önce pinlerin bire - bir bağlı olduğuna eminmisin?
belki orjinalindede farklı bir bağlantı vardı. butip işlerde genellikle kabloyu ellemeden kullanılan gender tabir edilen dönüştürücülü soket çiftlerini kullanırız...

dediğiniz gibi
pinleri çaprazlayıp lehimledim doğru oldu ama kabloyla takınca bazı eksenlerin direction ucu çalışmıyor sanırım ileri geri yapsam da hep aynı yöne gidiyor.

ve bazı eksenler hiç çalışmıyor çok ilginç kabloyu çıkarıp multimetre ile ölçtüm hepsini birer birer sıkıntı yok. hiçbiri birbirine de değmişyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri