LM317 yerine ?

Buyuk ihtimal Lm317 leriniz dandik patates baski dediğimiz sahte urun olabilir. Bu devreyi cizen ve uygulayan kisiyo taniyorum yillardir sorunsuz kullanmaktadir.

LM317 yi sogutucuya baglamismiydiniz?
ikinci bir konu bu devrede yuku cekecek olan guc transistorlerini suren tek bir direnc oda R1 adli 1 ohm 10 watt direnctir. bu direncin degeri kritiktir. bu direnc kucuk dwgerli olursa yuk lm317 ye duser.

bu direnc tam degerindemidir?

değerinde ise farkli marka ve iyi bir sogutucuya bagli lm317 kullaniniz. sorununuz cozulecektir.
benim ayarlanabilir dc kaynalk yapama gerekiyor internetten bulduğum bu devrelerde lm317 var ısıs de çizdiğim zaman devre çıkış gerilimini az veriyor neden
ve varsa bana devre fotosu atabilecek varmı ısıs çizimi kaç haftadır uğraşıyorum fakat olmuyor ve böyle giderse dersden kalacam

B7C3388D-3DF7-46AF-9F81-2C29E7C43311.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Evet temel devre semasi ve uygulamasi bu. Bu devrenin çalışmamasının imkani yok.

Siz nasil bir hata aliyorsunuz? Simulasyondami hata var. Simulasyonda yada devrenin ciziminde bir hata yapiyorsunuz buyuk ihtimal.

simülasyon üzerinde de Potansiyometre değeri gerçekteki gibi ayarlanabilir, küçük değerde kalmadığından emin olun..

yük olarak ne bağladınız diyot gibi gördüm. eğer diyotsa çalışmaması normal. yük olarak diyota seri direnç bağlamayı deneyin.

Birde geilimler okunmuyor. Trafo giris cikis ayarlari programda yapilmamis olabilir. Dogrultmadan sonra dc voltaji okumak gerekli.

Proje dosyasini eklerseniz benim proteus acarsa kontrol edebilirim. Bir sorun bulursak duzeltebilirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri