LM317 yerine ?

R1 i 1 ohm seçmenlerinin nedeni transistorleri iletime gecirecek olan voltaji lm317 akim cekeeken uzerinde dussun diye eklenmiş. 10 ohm olunca akimi erken uzerinden transistorlere aktaracaktir.

denemekte fayda var ancak bence 10 ohm yuksek kalabilir.

evet güç transistörleri varken LM317 asla yanmamalı

LM317-PNP-pass-BJT.png

Figure 23. High-Current Adjustable Regulator Circuit

Ekli dosyalar

• lm317.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 3
Bende bu yuzden LM317 sogutucuya baglanmadigini dusunuyorum.

Yanma nedeni ya sogutucuya bagli degil yada sahte ürün bence.

soğutucuya bağlı kullanıyorum yaklaşık 7cmx5cm alüminyum ızgaralı plaka kullanıyorum.
internetten bir kaç yerden farklı zamanlarda alım yaptım. hatta çinden de getirttim. elektronikçiler pasajından da aldığım oldu. ama hep aynı sorun. 4-5 amper çektiğimde voltaj ayarı iptal oluyor güç kaynağı sabit 28 volt veriyor. daha sonra LM317 değiştirince volt ayarı düzeliyor

1 ohm 10 watt direnc olarak ne kullandiniz ? Resmini cekip ekleyebilirmisiniz?

Seri direncin degerini yukseltip LM317 ye dusen akim yukunu hafifletebilirsiniz birde o sekilde deneyebilirsiniz.

R1 direnci olarak ne kullandiginizi resim cekip eklemenizi rica ediyorum. Uzerindeki degerleri okuyabilirmiyim.

Devreyi tasarlayan arkadasimiz bu direnc icin 1 ohm direnc ile LM317 ilk calisma esnasinda 1 amper akkm cekene kadar transistorlerin yalitimda oldugu ne zaman 1 amper akim cekmeye basladi direnc uzerinde 1 volt voltaj dusumu oluyor ve transistorler base voltaji iletime gecirip yuku besliyor demisti. Bizim icin LM317 nin saglikli calismasini etkileyecek kritik bir parcadir R1 elemani.

Kolay gelsin

Son düzenleme:
1 ohm 10 watt direnc olarak ne kullandiniz ? Resmini cekip ekleyebilirmisiniz?

Seri direncin degerini yukseltip LM317 ye dusen akim yukunu hafifletebilirsiniz birde o sekilde deneyebilirsiniz.

R1 direnci olarak ne kullandiginizi resim cekip eklemenizi rica ediyorum. Uzerindeki degerleri okuyabilirmiyim.

Devreyi tasarlayan arkadasimiz bu direnc icin 1 ohm direnc ile LM317 ilk calisma esnasinda 1 amper akkm cekene kadar transistorlerin yalitimda oldugu ne zaman 1 amper akim cekmeye basladi direnc uzerinde 1 volt voltaj dusumu oluyor ve transistorler base voltaji iletime gecirip yuku besliyor demisti. Bizim icin LM317 nin saglikli calismasini etkileyecek kritik bir parcadir R1 elemani.

Kolay gelsin

Kullandığım malzemeler bunlar.
upload_2017-8-22_8-25-1.png

upload_2017-8-22_8-25-21.png

üçlü olarak paralel bağlamıştım. ama olmadı :)

upload_2017-8-22_8-26-19.png

Değerlerde sorun görünmüyor.

Güç transistörü olarak ne kullandınız? Demekki görünen siz akım çekmeye başladığınızda güç transistörleri ya devreye girmiyor ( iletime ) yada başka bir sorun var.

Yaptığınız devrenin komple bir resminide ekleyebilirmisiniz?

Dediğim gibi R1 direncini 10 ohm yapın. Denedinizmi.
R1 direncini 1 ohm kullandığınızda pnp transistörler iletime geçmiyor ve lm317 aşırı akımdan yanıyor. 10 ohm yaparsanız pnp transistörler iletime geçecek lm317 den fazla akım geçmeyecek ve 317 yanmayacaktır.

Dediğim gibi R1 direncini 10 ohm yapın. Denedinizmi.
R1 direncini 1 ohm kullandığınızda pnp transistörler iletime geçmiyor ve lm317 aşırı akımdan yanıyor. 10 ohm yaparsanız pnp transistörler iletime geçecek lm317 den fazla akım geçmeyecek ve 317 yanmayacaktır.

2,5 ohm 5w ile denedim;

15 volt 12 Amper ile test ettim pnp ler ısındı lm317 de biraz ısındı ama arızalanan yok. bu devre için bu değerler max değer mi? daha fazla yüklensemmi acaba :)

yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri