Lehim yaparken

ketanco

Üye
Selamlar ilk hobi projeme basladim , dakika bir gol bir.. lehim yapayim dedim bir turlu yapamiyorum. bir kac lehimleme videosu da seyrettim ama olmuyor... tek yapacagim bir kabloyu motorun bir ucuna lehimlemek.
sorularimi siraliyorum:

1) lehim yaparken havyanin sivri ucunun yassi tarafi ile lehim telinimi, yoksa tutturulacak teli mi isitiyoruz, yada ikisini ayni anda mi, yada uzerine lehim yapilacak yuzeyi mi, yada nasil... bir turlu yapamiyorum...

2) birde ahtapot olmak lazim hem lehim yapilacak yuzeyi, hem havyayi, hem lehim telini hemde tutturulacak objeyi tutmak icin, yani 4 el gerekiyor, benim ise 2 adet elim var... tamam uzerine lehim yapacagimiz seyi sabit bir yere oturttuk diyelim, 3 el gerekiyor yinede... nasil yapiyorsunuz

3) lehim teli ile beraber aldigim lehim pastasi hic videolarda goruldugu gibi yumusak degil... cok kati, surulmuyor birseye. nasil yumusatmam lazim? lehim pastasi illa gereklimi, yani hem yapilacak yuzeye hemde tutturulacak seyin uzerine surmek?

teker teker cevaplarsaniz daha iyi anlarim, sagolun...

Selamlar ilk hobi projeme basladim , dakika bir gol bir.. lehim yapayim dedim bir turlu yapamiyorum. bir kac lehimleme videosu da seyrettim ama olmuyor... tek yapacagim bir kabloyu motorun bir ucuna lehimlemek.
sorularimi siraliyorum:

1) lehim yaparken havyanin sivri ucunun yassi tarafi ile lehim telinimi, yoksa tutturulacak teli mi isitiyoruz, yada ikisini ayni anda mi, yada uzerine lehim yapilacak yuzeyi mi, yada nasil... bir turlu yapamiyorum...

2) birde ahtapot olmak lazim hem lehim yapilacak yuzeyi, hem havyayi, hem lehim telini hemde tutturulacak objeyi tutmak icin, yani 4 el gerekiyor, benim ise 2 adet elim var... tamam uzerine lehim yapacagimiz seyi sabit bir yere oturttuk diyelim, 3 el gerekiyor yinede... nasil yapiyorsunuz

3) lehim teli ile beraber aldigim lehim pastasi hic videolarda goruldugu gibi yumusak degil... cok kati, surulmuyor birseye. nasil yumusatmam lazim? lehim pastasi illa gereklimi, yani hem yapilacak yuzeye hemde tutturulacak seyin uzerine surmek?

aramıza hoş geldiniz, ben de ilk lehimimi sizin yaşlarda öğrendim yaptım, ilk başlarda kötü olacaktır üzülmeyin zamanla ustalaşıyorsunuz. keşke havyanızın resmini de yükleseydiniz.
ben kalem havya diye kafamda canlandıracağım ve anlatmaya çalışayım.
1- ilk önce havyanızın ısınmasını bekleyiniz ve ısındığından emin olun. (test= lehim telini eritme hızına bakın, zamanla alışırsınız merak etmeyin)
2- lehim yaptığınız yeri/ ucu ısıtın ve lehimi yavaşça dokundurun, lehim erir ve oraya yerleşir.
3- ilk önce alıştırma olarak kablonun ucunu hafifçe pastaya batırın ve havya ucu ile biraz ısıtın, sonra lehimi verin. lehimi eriterek değil malzemeyi ısıtarak lehim yapın.
4- ilerleyen zamanlarda göreceksiniz , örnek kablonun ucu lehim yaptık hazırladık, motor ucuna da lehim yaptık hazırladık, ikisini uygun şekilde birleştirip havya ucunu bastırdığımızda iki taraftaki lehimin eriyip kaynak olduğunu göreceksiniz.
5- iki eli kullanarak lehim yapmak ustalık ister zamanla öğrenirsiniz sıkılmayın bazen ustalar bile yardımcı el isterler bu konuda sıkılmayın. ahtapot yada üçüncü el dediğimiz büyük kolaylıktır. kullanmayı öğrenmek lazım. önce basit şeyleri lehim yaparak alıştırma yapın. kimse anasının karnından usta olarak çıkmıyor.
6- pasta olayını karıştırıyor olabilirsiniz. flux ve lehim pastası aynı şey değildir. aralarında farklar vardır.
7- en iyi ustalar az pasta kullanır. (nedenini boş verin, biz şimdilik kullanmaya devam edelim. bizim için sıkıntı yok)
size kolay gelsin kendinizi sıkmayın acele etmeyin. araba kullanmak bisiklete binmek gibidir bu işler.

sorularimi siraliyorum:

Lehim teliniz ve havyanız nedir?
Lehim teli 63/37 varsa en kolay lehim olanlar onlar 60/40 da iyidir tabi yerine göre kullanmak lazım ama 40/60 kalay kurşun oranına sahip teller geç ısınır. Ucuz havyaları öyle bir ayarlıyorlar ki lehim telini eritiyor ama lehim yapmak için (Birbirine kaynaması için) gerekli sıcaklıklara ulaşmadığı için çileye dönüşüyor.
Forumda havya ve lehim teli hakkında birçok konu var bunların içinde hiçbir video da bulamayacağınız bilgiler mevcut mutlaka göz atın.

Lehim pastasını az değil bol kullanın . Pasta cabuk ısınan bir materyal olduğu için hem lehim yapılacak malzemeyi hemde lehimi çok çabuk ısıtmada şifa gibidir . Havya ucu sicakliginizda 370 den az olmamalı. Kalayı bol kurşunu az lehim kullanmalısınız. Tam tersi lehimler çok işkencedir. Paranız bolsa kurşunsuz lehim de alabilirsiniz .

Lehim pastası ;
1673698690783.pnglehim teli ; 0.75 veya 1 mmlik Feray marka ve havya ise solomon 40Wlık kalem havya ile uzun yıllar problemsiz lehim yapabilirsiniz. Dikkat kalem havyanın ucuna metal vs. dokundurmayın.

Cevaplar icin tesekkurler yanliz hala sordugum sorularda acikta kalan seyler var, madde madde cevap yazilirsa daha iyi anlayacagim, yukarida rica ettigim gibi....

1. Soru: anladigim kadarıyla lehim yapacagim yeri isitip uzerine teli mi tutuyorum, ayni anda ? Ayni sekilde lehim yapacağım kabloyu isitip uzerine lehim telini mi tutuyorum ? Lehim teli o sekilde erimiyor ki. Sadece havyayi direkt olarak lehim teline dokundursam eriyor, e bu sefer de eriyen sey kaybolup gidiyor. Arti bu durumda lehim yapacagim yüzeyi ve lehimleyecegim seyi 3. ve 4. ellerimle (bende olmayan) tutmam gerekiyor. Havyam 60watt. Lehim telim 1.2mm

2.Sorum: anladığım kadariyla ahtapot denilen bir alet var, ve ondan alacagim doğrumu? Bu sekilde mi yapiyor herkes. Videolarda bazen benzer seyler girdum ama her zaman değil sadece elleriyle ahtapotsuz yapanlar nasil yapiyor ( bu birinci soruya baglaniyor bu durumda)

3. Sorum: dedigim gibi lehim pastasi kati durumda. Hic bir seye surulecek yada icine batirilacak durumda degil. Yumusatmak icin ne yapacagim?

Havya tel ve pastanin resmini ekliyorum.

Ekli dosyalar

• 20230114_151831.jpg
    20230114_151831.jpg
    178.4 KB · Görüntüleme: 19
Havyanın ucu o halde lehim almaz, metal olmayan ıslak havya ucu süngeri vb. ile temizlemek gerekli,
İlk planda 3. el gibi elemana gerek olmaz,
marka vererek gerekenleri yazdım, Ucuz etin yahnisi :)

güzel insan, lehim yapmanın değişik şekilleri vardır ilk önce bunu kafana yaz.
1- lehim yapacağın noktayı ısıtacaksın sonra lehim vereceksin. yoksa eskilerin dediği gibi tavuk b*ku gibi olur hiç bir işe yaramaz.
2- havyanın sıcak ucunu pastaya batır sonra lehime dokun ve biraz erit. göreceksin ki havyanın ucunda lehim damla olarak kalacaktır.
3- ahtapottan önce dediğim gibi kablo uçlarını lehimlemeyle başla, el ve parmaklarını kullanmayı öğren...
4- ellerin ve parmaklarının açısını öğren. hem kabloyu hem de lehimi tek elinle kullanmayı öğren. kimse sana öğretmez sen kendin öğrenebilirsin. küçük küçük başla. sen emeklemeden koşmak istiyorsun.

Cevaplar icin tesekkurler yanliz hala sordugum sorularda acikta kalan seyler var, madde madde cevap yazilirsa daha iyi anlayacagim, yukarida rica ettigim gibi....

1. Soru: anladigim kadarıyla lehim yapacagim yeri isitip uzerine teli mi tutuyorum, ayni anda ? Ayni sekilde lehim yapacağım kabloyu isitip uzerine lehim telini mi tutuyorum ? Lehim teli o sekilde erimiyor ki. Sadece havyayi direkt olarak lehim teline dokundursam eriyor, e bu sefer de eriyen sey kaybolup gidiyor. Arti bu durumda lehim yapacagim yüzeyi ve lehimleyecegim seyi 3. ve 4. ellerimle (bende olmayan) tutmam gerekiyor. Havyam 60watt. Lehim telim 1.2mm

2.Sorum: anladığım kadariyla ahtapot denilen bir alet var, ve ondan alacagim doğrumu? Bu sekilde mi yapiyor herkes. Videolarda bazen benzer seyler girdum ama her zaman değil sadece elleriyle ahtapotsuz yapanlar nasil yapiyor ( bu birinci soruya baglaniyor bu durumda)

3. Sorum: dedigim gibi lehim pastasi kati durumda. Hic bir seye surulecek yada icine batirilacak durumda degil. Yumusatmak icin ne yapacagim?

Havya tel ve pastanin resmini ekliyorum.
Bu tür havyalar çok geç ısınır, optimal ve iş yapma noktasında da bekleyip kendini emniyete almak daha sonra tekrar ısınmak gibi donanımları da yoktur . Yanı kırk yılın başı bir kaç lehim yapmak için kullanılır. Oturup şöyle bir saat lehimle uğraşmak icin ilk önce lehim istasyonu sonra da lehim dumanı emici ünite gerekir . Yani lehim için ilk önce düzgün ısı şart. Kusura bakmayın ama kem âlât ile kemâlat olmaz .

Son düzenleme:
Lehim pastası ;
Ekli dosyayı görüntüle 94615lehim teli ; 0.75 veya 1 mmlik Feray marka ve havya ise solomon 40Wlık kalem havya ile uzun yıllar problemsiz lehim yapabilirsiniz. Dikkat kalem havyanın ucuna metal vs. dokundurmayın.
onerdiginiz havya nin benim gosterdigimden farki nedir, ne avantaji var? ayni benim gosterdigime benziyor.

0.75 yada 1 mm lik tel olursa problemler cozulecekmi birde? neden?

birde kalem havya nin ucuna metal dokundurmayin kismini anlamadim. lehimi metale yapiyoruz sonucta ve havya lehimlenecek ve hepsi metal olan yuzeylere dokunuyor

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri