LA4185'ten Nasıl Bass Alınır?

Salih445

Üye
LA4185ten stereo anfi yaptım. Elimde 3 hoparlör var teki daha yüksek wattlı bunu bass olarak ayarlama şansım var mı? Devreyi bazen 9v ile bazen 12v ile besliyorum. Mobildeyim devrenin şemasını atmak isterdim fakat beceremem. LA4185 yazınca ilk çıkan stereo devre zaten bulursunuz. Girişine iki tane pot bağladım ses ayarı için sağ sol olaraktan. Teki 10klık teki 100klık. 10klığı beğenmedim 100k ile değiştiricem.

EJBqOB.jpg

Merhaba.Yukarıdaki resimdeki devre şeması 8 ohm.luk hop.ler için "bas-midi-tiz" komple crossover (Ses frekanslarını ayırma=kombinezon) devresidir.Siz bas sesi tam ayırmada sadece en alttaki devreyi kullanıp hop.lere 1.2 mikrohenry (mH) bir bobini seri olarak bağlamanız kafidir.Bunu LCR metre ile ölçerek kendiniz saracaksanız eğer 1.2 mm kesitli bobin (Emaye) telini plastik veya karton bir kalıp (içi boş kare,yuvarlak makara,vb.) üzerine sararak bunu yapmanız gerekiyor.Seri olarak bu bobin hop.ile amfi beslemesi arasına bağlandığı zaman bu hop.löre sadece bas sesler direk olarak gidecektir.15 ohm.luk hop.ler (6 desibel için) için ise 0.5 mH bobin değeri Elektronik 1 (MEB) kitabında örnek olarak da verilmiştir.

Yalnız LA4185 'in çıkış gücü 12 voltta 4 ohm hop.lerle sadece 9 watt civarındadır,netteki datasheetine göre.Daha yüksek watt. çıkışını ve yine basit yapıda bir amfi entegresini düşünürseniz tda1554q'yu da bir alternatif olarak yine kullanabilirsiniz.Ses ayarı için girişten yine pot. 'yi bu volüm kontrolü için bağlarsınız.Eğer hop.lerinizin watt gücü 22 watt. ve daha yüksek ise,30-40 watt.civarı (Net gücü olup abartılı müzik gücü değil) ise bu entegreyi kullanın. Kolay gelsin.

http://320volt.com/tda1554q-2x22w-anfi-devresi/
http://html.alldatasheet.com/html-pdf/168286/SANYO/LA4185/149/1/LA4185.html

Hoparlörler 2si 5wattlık 2si 3wattlık 1i ise 20wartlık ki bunuda bass yapacağım yüksek seste hoparlörler bağırmaya başlıyor zaten 6 pil yani 9volt ile besliyorum tahtadan kutunun içindeler. 12v adaptörümde var. 2 tane pot bağlı sağ sol için ayrı yapmak zorundaydım stereo potum yoktu. Tutma yerlerini bantladım cızırtı yapıyordu elimi değdirince. Bu şekilde gayet güzel oldu ben memnun oldum. Entegre elimde var diye yaptım yoksa 12voltun en iyilerinden alırdım. Bende yapmışken iyisini yapmayı tercih edenlerdenim. Bobin işini deneme yanılmayla yapsam sıkıntı olur mu?

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri