Kutupsuz Smd Kondansatörlerin değeri nasıl bilinir?

Okan1234

Üye
İyi Günler. Kutupsuz Smd Kondansatörlerin değeri nasıl bilinir?
Hani sarı dörtcen kondansatörler varya üzerinde hiç bir değer yazılmıyor. Acaba renkce göremi okunur? Elinizde böyle bir tablo varmı? Ben internetde aradım ama yok.

maalesef bu kondansatorler kılıf içinde farklı değer veriyor.
bu kondansatorleri bulmanın yolu ya şema, ya nette şu değerdedir ibareleri ya da aynı tipte başka bir devredeki kondansatorün ölçülen değeridir. smd elemanlar genelde 6.3 v olur bundan başka bir kesin cevap veremem.

Smd kondansatörler standart olarak 50V olur.
Değeri ölçülerek bulunur .
Devre üzerinde ölçebilen cihazlar var..

Ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Fakat bir şey daha var.

Peki kısa devre olmuş bir kondansatörün nasıl bilebiliriz kaç pf olduğunu ki yerine aynısından lehimleyelim?

Ben şöyle düşünüyorum acaba bu kondansatorlerin boyutuna ve rengine göremi anlaşılır kaç pf olduğu?

Bazıları sarı renkdedir bazıları bir az koyu renkde. Çeşidli renkleri var.

Koyu renk olanları çok pişmiş olanları. :)
Elektronikçi dediğin baktığı devrede ne nedir nasıldır bilir.
Havyayı oraya şuraya değdirmekle elektronikçi olunmaz , çok çalışmalısın çoook..

Ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Fakat bir şey daha var.

Peki kısa devre olmuş bir kondansatörün nasıl bilebiliriz kaç pf olduğunu ki yerine aynısından lehimleyelim?

Ben şöyle düşünüyorum acaba bu kondansatorlerin boyutuna ve rengine göremi anlaşılır kaç pf olduğu?

Bazıları sarı renkdedir bazıları bir az koyu renkde. Çeşidli renkleri var.
bozulmuş kondansatorü hele smd ise data ya da işte nakli bir bilgi olmadan asla bilemezsiniz.
ne yazık ki böyle. telefon tamirinde çok sıkıntı yaşamıştım bu konularda. bozuk bir kondansator var bu belli ama değeri yok:) otur açık şemadan yolları takip et.
anlayacağınız bozuk smd kondansatorleri gözle okuyamıyoruz. dediğim gibi pf lerden 1 uf ye kadr çıkan bir skalası oluyor bu nalet şeylerin. hepsi de aynı boyutta.

bozulmuş kondansatorü hele smd ise data ya da işte nakli bir bilgi olmadan asla bilemezsiniz.
ne yazık ki böyle. telefon tamirinde çok sıkıntı yaşamıştım bu konularda. bozuk bir kondansator var bu belli ama değeri yok:) otur açık şemadan yolları takip et.
anlayacağınız bozuk smd kondansatorleri gözle okuyamıyoruz. dediğim gibi pf lerden 1 uf ye kadr çıkan bir skalası oluyor bu nalet şeylerin. hepsi de aynı boyutta.

Demekki öyle. Peki çok teşekkür ederim. Şema olmadan olmaz demek

Uygulamada benzer kartlardan bire bir aktarabilirsin veya ent kataloğundaki uygulama devrelerinden hareket edilebilir, yine de ölçü aleti en sağlıklısı olur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri