Kumanda sistemlerinden hiç anlamıyorum diyenler

borazi

Üye
Bu bölüme kumanda bilgisi yetersiz, hiç anlamayan, daha önce elektriğin diğer kısımlarında çalışmış ve artık bu konuya merak salmış (zorunlu olarak vs.) arkadaşlar buyursunlar. Bilenlerde yardımcı olursa seviniriz.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bende hiç anlamıyorum yardımcı olursa bilen arkadaşlar sevinirim :);

Kontaktörlerden bahsedebiliriz biraz.

Biri de çıkıp yıldız üçgen diyecek.... dünya kadar tartışıldı sayfalarca bilgi var forumda!

Benim kanaatimce kumanda hakkında bilgi sahibi olmak isteyen biri en azından bir start , stop ve kontaktörün çalışma prensibini öğrenerek bunun akabinde bir alıcıyı kesik ve mühürlemeli çalıştırmayı öğrenerek başlangıç yapmalı.:D: yaşadığım tecrübelerden yola çıkarak bir anımı anlatayım daire tesisatından başka hiç elektrik işi yapmamış bir ustaya mühürlemeyi pratik olarak hazırladım ve start butonuna basmasını rica ettim akabinde starta bastığında çekilen kontaktörün nasıl geri bırakmadığını hayret ederek izlemişti:D:D

Benim kanaatimce kumanda hakkında bilgi sahibi olmak isteyen biri en azından bir start , stop ve kontaktörün çalışma prensibini öğrenerek bunun akabinde bir alıcıyı kesik ve mühürlemeli çalıştırmayı öğrenerek başlangıç yapmalı.:D: yaşadığım tecrübelerden yola çıkarak bir anımı anlatayım daire tesisatından başka hiç elektrik işi yapmamış bir ustaya mühürlemeyi pratik olarak hazırladım ve start butonuna basmasını rica ettim akabinde starta bastığında çekilen kontaktörün nasıl geri bırakmadığını hayret ederek izlemişti:D:D
Zannımca hor görmemek lazım. Nihayetinde kumanda sistemi ayrı daire elektrik işleri ayrı. Ama kişi kendini geliştirir o işin ustası olur o ayrı mesele.
Ayrıca kumanda sisteminde iyice ustalaşmadan bir elektrikçi ustasının el atmaması taraftarıyım. Çoğu konu komşularda dalgıçların yanmasından sikayetçiler. Çalışmadığı zaman az çok anlayan elektrikçi gidip sıvı seviye rolesini köprülüyor. Nihayetinde su olmadıgında da sistem devrede olduğu için dalgıç yanıyor. Aynı şeyi motor koruma rolesi için de geçerli. Kaç kişinin bu şekilde dalgıcı yanmıştır Allah bilir.:D
Acaba yanıyor muyum?

Zannımca hor görmemek lazım. Nihayetinde kumanda sistemi ayrı daire elektrik işleri ayrı. Ama kişi kendini geliştirir o işin ustası olur o ayrı mesele.
Ayrıca kumanda sisteminde iyice ustalaşmadan bir elektrikçi ustasının el atmaması taraftarıyım. Çoğu konu komşularda dalgıçların yanmasından sikayetçiler. Çalışmadığı zaman az çok anlayan elektrikçi gidip sıvı seviye rolesini köprülüyor. Nihayetinde su olmadıgında da sistem devrede olduğu için dalgıç yanıyor. Aynı şeyi motor koruma rolesi için de geçerli. Kaç kişinin bu şekilde dalgıcı yanmıştır Allah bilir.:D
Acaba yanıyor muyum?
Allah(c.c) yakmasın dert de şifa da ondan :D Başta teori+ malzeme bilgisi(parçalar işleyiş) sonrası bol pratik

Olunur tabi :) kumanda devre elemanlarını anlatmaktan başlayabiliriz.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Biri de çıkıp yıldız üçgen diyecek.... dünya kadar tartışıldı sayfalarca bilgi var forumda!
Aynen öyle sadece forumda değil çoğu elektrik forumlarda var. Bir teknik elemanın bunu adı soyadı gibi bilmesi lazım...

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri