kontrol

İnanın ben devlet dairelerindeki mevzuatı bilmiyorum. Fakat pano önüne konacak lastiklerin 30000 v dayanma gerilimine sahip olması gerektiğini hatırlıyorum

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik panosunun karşısına geçince;

2- pano önünde kauçuk lastik varmı,

İster duvara monte pano, ister dikili tip pano olsun isterse tedaşın box'ları olsun, hangilerinin önüne kauçuk lastik konmalıdır? Mantığı nedir?

Bu panolardaki gerilim seviyeleri toprağa göre 220 V'tur. Her bir prizin toprağa göre gerilimleri de 220 V'tur. Bu durumda prizlerin önünede izole halı koyalım mı? ve hatta evlerimizdeki sigorta kutularının önüne de izole halı koyalım mı? Hatta bina girişlerinde sayaç panolarının önünede izole halı koyalım mı?

Nereye izole halı konmalıdır ve ilgili yasal dayanağı nedir??

Saygılar...

bir tane 0 fazla olmuş 3000 volt olması gerekiyor.

İster duvara monte pano, ister dikili tip pano olsun isterse tedaşın box'ları olsun, hangilerinin önüne kauçuk lastik konmalıdır? Mantığı nedir?

Bu panolardaki gerilim seviyeleri toprağa göre 220 V'tur. Her bir prizin toprağa göre gerilimleri de 220 V'tur. Bu durumda prizlerin önünede izole halı koyalım mı? ve hatta evlerimizdeki sigorta kutularının önüne de izole halı koyalım mı? Hatta bina girişlerinde sayaç panolarının önünede izole halı koyalım mı?

Nereye izole halı konmalıdır ve ilgili yasal dayanağı nedir??

Saygılar...

elektrikçi olduğunu tahmin ettiğim bir arkadaşımın böyle bir soru sorduğuna gerçekten üzüldüm. ilgili mevzuata gelince elektrik mühendisleri odası sitesine girince hemen öğrenebiliyorsun.evlerdeki duruma gelince:

eğer evlerdeki prizlerde metal olsaydı inan bana onların önünede izole lastik koymak gerekecekti. bilmem daha naasıl açıklanır. kolay gelsin iyi günler.:)

elektrikçi olduğunu tahmin ettiğim bir arkadaşımın böyle bir soru sorduğuna gerçekten üzüldüm. ilgili mevzuata gelince elektrik mühendisleri odası sitesine girince hemen öğrenebiliyorsun.evlerdeki duruma gelince:

eğer evlerdeki prizlerde metal olsaydı inan bana onların önünede izole lastik koymak gerekecekti. bilmem daha naasıl açıklanır. kolay gelsin iyi günler.:)

zahmet etmiş yanıt vermişsiniz ama hem içi boş hem demogojik.

saygılar...

Zahmet olmadı arkadaşım. Bilmediğin başka şeyleride sorailirsin burdayım. kolay gelsin iyi günler.

Mevzuatı bilmiyorum. Panoların önündeki paspas, elektrik arızalarına müdahale ederken gerekli.Yine arkadaşımızın belirttiği gibi, metal olan panonun gövdeye kaçak olması durumunda , topraklama, KAK rölesi gibi önlemlere ilave olarak koyuluyor.
Evlerde hem prizler ve panolar metal olmadığından, hem de evdeki insanlar tamirci değil, kullanıcı olduğundan, elektrik akımına maruz kalma ihtimalleri daha az. Ama ben tedbirli insanım, ,ille de paspas isterim diyen varsa, çamaşır mak. bulaşık mak. , fırın gibi metal gövdeli cihazların önüne izole paspas sererse, kimsenin itiraz edeceğini sanmam.Elektrikle ilgili, yabancı ülkelerde çekilmiş bir video izlemiştim. Elektrik tamircisi eve geliyor. Prizin önüne geçiyor. Yere izole paspasını seriyor ve çalışmaya başlıyordu. Çok hoşuma gitmişti.
Çalıştığım bir işletmede, iş güvenlik önlemleri pek önemsenmediği halde, bir denetim öncesinde, panoların önüne izole paspas serilmişti. Buradan kanuni bir zorunluluk olduğu kanaatine vardım. Ama baştan belirttiğim gibi, mevzuatı hiç incelemedim.

evet gerçekten faydalı bir fikir alışverişi oldu. herkes anladı bence anlıyacağını.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,277
Kullanıcılar
450,103
Son üye
MUGEN SARS

Yeni konular

Geri