kontaktör

Shumahik

Üye
Birden fazla lambayi yakip söndürmek amaciyla kullanilan kontaktör ün cikis uclari t1 t2 t3 l1 l2 l3 uclarini seri mi yoksa paralel mi baglamaliyim.paralel baglanirsa kontaklarin yuku hafifler mi seri baglanirsa sorun olurmu.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Lambalar 3 faz beslenecekse eşit sayıda her kontağa dağıtın. Tek fazdan beslenecekse giriş kontaklarını köprüleyip, lambaları çıkış kontaklarına eşit dağıtın. Böylece her kontağa eşit akım yüklenmiş olur.

Eğer lamba hattindan kablo tek olarak geliyorsa girişi cikisi ayri ayri seri olarak atla birbiri içinde faz ucunu da orta uçtan ver ve lambaya giden ucu yine ortadan cik bu şekilde dengeli akim düşürmüş olursun... Kablolar ayri ayri geliyorsa lambalardan her birini bir kontak üzerinden gönder ortalama bi güç hesabi yaparak dengele...

Nexus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkürler arkadaslar yeterince aciklamali anlatmissiniz

Lambalar 3 faz beslenecekse eşit sayıda her kontağa dağıtın. Tek fazdan beslenecekse giriş kontaklarını köprüleyip, lambaları çıkış kontaklarına eşit dağıtın. Böylece her kontağa eşit akım yüklenmiş olur.

Sayın Şefim sorum basitse özür dilerim. Ama kondaktör yüksek akım çeken elektrik motorlarında kullanılır bildiğim kadarıyla. Lambalarda ne faydası olacak ki?

Sayın Şefim sorum basitse özür dilerim. Ama kondaktör yüksek akım çeken elektrik motorlarında kullanılır bildiğim kadarıyla. Lambalarda ne faydası olacak ki?

Hocam mesela çok sayıda lambaları bir defada açma ihtiyacı olan yerlerde, düğün salonu,spor salonu,hastane ,okul vs .kontaktör kullanılarak tek butonla 50 tane lambayı bile yakabilirsin.

Kontaktör sadece motorlarda kullanılır diye bir kural yok hocam. Bir halı sahanın veya bir parkın, buna benzer çok sayıda lamba olan yerlerde lambalar kontaktörle kumanda edilirler. Tabii illa kontaktörle kumanda edilir diye bir kural da yok.

zaman saati ile veya fotosel ile çalışan çok sayıda lambalar düşünün. Zaman saatinin ve fotosel rölesinin kontaklarından ne kadar akım geçirebilir. Zaman saati veya fotosel kontaktöre kumanda eder, kontaktörün kontaklarından da lambaları besleriz.

Doğalgaza geçmeden önce evimde sıcak su için termosifon kullanıyordum. Saat 22.00 den sonra ısınması için zaman saati ve kontaktör kullanmıştım. Saat 22.00 olduğunda zaman saati devreye girerek kontaktörü çekiyor ve termosifon devreye giriyordu. Tekrar sabah saat 06.00 da devreden çıkıyordu.

Örnekler çok güzel sayın şefim. Kulağa çok hoş geliyor. Mesela sadece zaman saati ile bu lambaları kontrol etsek ne gibi sıkıntı çıkar? Kondaktörün buradaki katkısı ne? Anladıgım kadarıyla kontaktörün kondaklarının akım taşıma kapasitesi devreye giriyor. Doğru mu anladım?

Zaman saati veya fotosel rölesinin çıkış kontağı çok küçük akımların geçmesine müsaade eder. Bunlar elektronik devrelerede kullanılan mini rölelerdir. Haliyle bu kontaklardan bir kaç amper geçirilmesi uygun değildir. Bu mini rölelerin çıkışı kontaktörün bobinine kumanda ederek kontaktör çeker. Kontaklarından da uygun amperde akım geçirilebilir.

Zaman saati veya fotosel rölesinin çıkış kontağı çok küçük akımların geçmesine müsaade eder. Bunlar elektronik devrelerede kullanılan mini rölelerdir. Haliyle bu kontaklardan bir kaç amper geçirilmesi uygun değildir. Bu mini rölelerin çıkışı kontaktörün bobinine kumanda ederek kontaktör çeker. Kontaklarından da uygun amperde akım geçirilebilir.

Eyvallah Saygıdeğer Şefim. Çok teşekkür ederim. Bizi aydınlattım. Çok basit sorular için tekrar özür dilerim...
Özür dilerim Sayın Şefim zaman rolesinin kontakları 100 wattlık 30 tane lambayı çalıştıracak kadar dayanabilir diyor bir ustamız. Ben mi yanlış anladım acaba?
https://www.kontrolkalemi.com/forum/kompanzasyon/72934-kontaktor-zaman-saati-lamba-baglantisi.html

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri