Kondansatörün sağlamlık testi

ENTES RG3-12CS alın bilgisayarınızdan her kondansatör kademesinin gerçek gücünü anlık olarak takip edin ;)

Geçen gün sistemizdeki Prophi 12 R rölede sorun olduğundan yerine ENTES RG3-12CS taktık.3 faz üzerinden kontrol yaptığından sistemimizde çok sık kondansatör alıp çıkarma yaptığından (bu arada 3 tane 3TF 53 kontaktörümüzün kontaklarını yedik)2 günü doldurmadan hemen değiştirdik.Eğer sisteminiz büyük güçlü ve genelde 3 faz üzerinden besleniyorsa Prophi derim.Arada bir learn modunu alıp kondansatörlerin gücünüde test edebilirsiniz.Ama Kondansatörlerin sağlamlık kontrolü için en güzel çözüm pens ampermetre ile kondansatörlerin çektikleri akımları kontrol etmektir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Geçen gün sistemizdeki Prophi 12 R rölede sorun olduğundan yerine ENTES RG3-12CS taktık.3 faz üzerinden kontrol yaptığından sistemimizde çok sık kondansatör alıp çıkarma yaptığından (bu arada 3 tane 3TF 53 kontaktörümüzün kontaklarını yedik)2 günü doldurmadan hemen değiştirdik.Eğer sisteminiz büyük güçlü ve genelde 3 faz üzerinden besleniyorsa Prophi derim.Arada bir learn modunu alıp kondansatörlerin gücünüde test edebilirsiniz.Ama Kondansatörlerin sağlamlık kontrolü için en güzel çözüm pens ampermetre ile kondansatörlerin çektikleri akımları kontrol etmektir.

1)Kompanzasyon sisteminde normal kontaktör kullanılmaması gerekir kontak yapışması ile karşılaşmanız gayet doğaldır. 2) 10 yıldan uzun bir süredir ENTES'in envayi çeşit ürününü kullandım ne sıkıntı yaşadım ne de sıkıntı yaşayan duydum yada gördüm. İşletmeye uygun metod iyi belirlenir röle ayarları doğru yapılırsa sorun yaşamazsınız.RG3-12C ve CS modellerinde kademe devreye alma ve çıkarma süreleride ayrı ayrı ayarlanabilinmekte. Ayrıca sisteminizde yükleriniz sık devreye girip çıkıyorsa yine ENTES'in 50kVAr (500V)'a kadar kullanılabilen DU-3 Deşarj ünitesi mevcut.Bunu kullanmanızı tavsiye ederim.
Not: ENTES firması ile ilgili hiç bir bağlantım yoktur.

Son düzenleme:
kontaktürü çekili tutu ve her kondansatürden geçen akımlara bak büyük olasıkla oradanda bulabilirsin

1)Kompanzasyon sisteminde normal kontaktör kullanılmaması gerekir kontak yapışması ile karşılaşmanız gayet doğaldır. 2) 10 yıldan uzun bir süredir ENTES'in envayi çeşit ürününü kullandım ne sıkıntı yaşadım ne de sıkıntı yaşayan duydum yada gördüm. İşletmeye uygun metod iyi belirlenir röle ayarları doğru yapılırsa sorun yaşamazsınız.RG3-12C ve CS modellerinde kademe devreye alma ve çıkarma süreleride ayrı ayrı ayarlanabilinmekte. Ayrıca sisteminizde yükleriniz sık devreye girip çıkıyorsa yine ENTES'in 50kVAr (500V)'a kadar kullanılabilen DU-3 Deşarj ünitesi mevcut.Bunu kullanmanızı tavsiye ederim.
Not: ENTES firması ile ilgili hiç bir bağlantım yoktur.

Katılıyorum.

Kondansatör sökülür analog ölçü aletiyle orta uca + kenar uca - ibre kalkacaktır ve inmeye başlayacaktır.tekrar aynı ölçüm yaptığın uclara tam tersi ortaya - kenara + vereceksin her 2 denemede ibre önce kalkıp sonra inerse sağlamdır

Yük alanında iken kondansatörün üzerinde kaç amper çekmesi gerektiği yazar.ampermetre 3 gözünüde ayrı ayrı ölçüp kondansatör üzerindeki ampere yakınsa sağlamdır bayağı fark varsa atıyorum 10 klvar kondansatör 14,4a dir.ölçü aleti ile ölçtüğünde 14,2 veya 14 çıkarsa sağlamdır.10 veya 9,5 falan çıkarsa at çöpe gitsin

Moderatör tarafında düzenlendi:
kondansatörlerin daha büyüklerinde ise pens ampermetre kondansatör değeri kompanze 50 m farat olan kondansatör en az 40 ampae göstermelidir ...aşağıya düşerse bu değer acil kondansatörler değişilmelidir...yoksa patlaayabilir...

deşarj dirençlerini çıkarıp, kondansatörleri enerjilendirip, hemen ardından enerjisini kesip, voltmetre ile ölçerek sağlam olup olmadıklarını anlaayamayız bence, çünkü kondansatör hızla deşarj olacaktır, en doğrusu enerji altında çektiği akımı ölçmek en doğrusu. ancak akım ölçerken voltajıda ölçmek lazım, voltaj değerine bağlı olarak akımda değişecektir. normal şartlarda 380 V da
1 kvar = 1,4 A dir.

ya pans metre ile ölçersin yada kondansatürü devreden çıkarıp deşarz ettikten sonra kapasitemetre ile ölçüm yaparsın bu ölçüm kondansatür etiketi ile aynı değerde olmak zorundadır

selamın aleyküm sevgili kardeşlerim ben sitenize antalyadan katılan yeni bir üyeyim-öncelikle böyle bir siteyi kurduğu için kuran kardeşimize teşekkür ediyorum ve katılıp karınca kararınca bilgi alış verişinde bulunan kardeşlerimizede teşekkür ediyorum yeni bir üye olmama ramen bu siteden çok şey öğrendim herkezden allah razı olsun

Enerjisizken uygun bir ölçü aleti ile kondansatörün etiketinde yazan mikrofarat değeri ölçülür.Değere yakın ölçüm kondansatörün sağlam olduğunu gösterir.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri