kompazasyon

ümit-erz

Üye
s.a yeni bir iş yerinde (sarfiyat toplam 40kw) kompazasyon panosu için kullacağım ve cezaya düşmeyeceğim, hangi roleyi kullana bileceğim hakkında yardımcı olabilirmisiniz? teşk

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Gücünüz küçük olduğu için,12 kademeli ( Entes RG3,Kael varkombi 12,Tense vs. ),monofa-
ze kondansatör de devreye alabilen tip röle kullanmanız uygun olur.

3 adet 0,5 kavr monefaz,3 adet 1 kvar monefaz kond
1 er adet 1 kar, 2,5 kvar 5 kvar, 10 kvar
2 adet 20 kvar yetrli olur röle olarak entes veye tense kullanabilirsin tense işlem hızı daha yüksek ve küçük kond tanıyabiliyor kolay gelsin

sa ustalarım ben öğrenciyim kompazasyon hesablarını öğrenmek istiyorum nasıl öğrene bilirim yardımcı olursanız sevinirim okulda anlatıyorlar ama anlamıyon çok detaylı anlatıyorlar

kael marka röle hesaplıyor senin yerine
her şeyi bağladıktan sonra kondansatör sigortalarını kapatıyosun menüden hesap moduna alıyosun eğer sistemi tam yükte çalıştırırsan sana her fazın kondansatör ihtiyacını verecektir
sende her ihtimale karşı (sisteme bişi eklenir diye) biraz fazla koymanda fayda var

Arkadaşım toplam güç 40 kw ise yükler dengesiz ise sana tavsiyem 13 kademe 3 faz akım trafolu seni kesinlikle ceyaza sokmayacagına garanti verebilirim. Ben bu sistemi marketlere ve hastanelere kuruyorum. 40 kw güce göre 1.1kvar 2.1kvar 3.1kvar 4.2.5kva 5.2.5kvar 6.2.5kvar monofaze kondansatör tüp olursa daiyi olur. 7.1kvar 8.1.5 9.2.5 10.5 11.7.5 12.10 13.1kvar. bu şekilde kur arkadaşım röle olarakta hitec inter RKR 3C 13P KULLAN AKIM TRAFOLARIN 75/5 KULLAN SİSTEMİ kurulumunu düzgün yap işi röleye bırak. C/K ayarı falan yok sadece kondansatörleri sistem üzerinde yük yokken tes butonuna basıp rölenin tanıması. Kolay gelsin..

Kademe

1.KD 0,28kVar R Fazı
2.KD 0,28kVar S Fazı
3.KD 0,28kVar T Fazı
4.KD 0,56kVar R Fazı
5.KD 0,56kVar S Fazı
6.KD 0,56kVar T Fazı
7.KD 1,11kVar R Fazı
8.KD 1,11kVar S Fazı
9.KD 1,11kVar T fazı
10.KD 1,67kVar R fazı
11.KD 1,67kVar S Fazı
12.KD 1,67kVar T Fazı
13.KD 3,33kVar R Fazı
14.KD 3,33kVar S Fazı
15.KD 3,33kVar T Fazı
16.KD 3,33kVar R Fazı
17.KD 3,33kVar S Fazı
18.KD 3,33kVar T Fazı

Her faza 10,28kVar monofaze ile istemiş olduğun en ideal kompanzasyon panonu hazırlamış olursun
3 FAZ TOPLAM : 30,83kVar

NOT : Tüm Kademeler Monofaze'dir

Mümkünatı yok ne ceza yersin nede başka bir şey söz konusu olur.

Eğer firmanda hızlı girip çıkan cihazlar var ise klasik ( kontaktörlü ) kompanzasyon yapma tristörlü kompanzasyon yap derim kontaktör kondansatör değiştirmekten para harcamaktan ses çıkmasından belli bir süre sonra çünkü sıkılır rahatsız olursun fakat yok arkadaş lamba var veya sabit yük var diyorsan bu şekilde bir çözüm ile sorunsuz kompanzasyon yapmış olursun bu tip veya değerdeki kondansatörleri nereden bulacam dersen burada yazmak reklam içeriyor olabilir özelden mesaj at sana yardımcı olabilirim nereden alacağın konusunda...

Son düzenleme:
s.a yeni bir iş yerinde (sarfiyat toplam 40kw) kompazasyon panosu için kullacağım ve cezaya düşmeyeceğim, hangi roleyi kullana bileceğim hakkında yardımcı olabilirmisiniz? teşk
ümit-erz arkadaşım öncelikle işyerinde tüm yüklerin devreye girmesi sözkonusumu?benim 70 kw yüke sahip bir işyerim var toplamda 28 kvar kondansatörle kompanze ediyorum.yani oanlık tüketime göre kompanzasyon yaparsan daha başarılı olursun.röle olarak monofaze kondanatör bağlayabileceğin bir röle kullanmalısın.(0.25 1.kd r )(0.25 2.kd s)( 0.25 3.kd t )(0.50 4. kd r )(0.50 5.kd s )(0.50 6.kd t )(1.0 7.kd r)(1.0 8.kd s)(1.0 9.kd t)
monofaze kondansatör değerleridir.10.kd 2.5 tifaze11.kd5.0 trifaze 12.kd 10 trifaze şeklinde kondansatörlerini sıralarsan yeterli olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,319
Kullanıcılar
450,156
Son üye
oguz24

Yeni konular

Geri